MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Jaja jak nie jaja i jakie piękne!

Wiadomości: Region
Czwartek, 26 marca 2015, 8:09
Aktualizacja: 8:13
Autor: C–W
Fot. C–W
Wielkanoc nie musi być całkiem konwencjonalna. Są oczywiście terminy, normy i obyczaje uświęcone tradycją i wpisane do kanonów, ale te radosne w założeniu święta miewają też inną oprawę, odpowiadającą fantazji rozmaitych ludzi.

Kurze jajka, ozdobione według tradycyjnych wzorów mają swoje niezbywalne miejsce w koszyku ze święconką, ale na wielkanocnym stole ozdobą mogą przecież być także inne jajka, albo – jak mówiono za dawnych czasów – „wyroby jajopodobne”.

Kinga Superson z Mikułowej stara się, by każda kolejna Wielkanoc w jej domu zaznaczała się innymi ozdobami, choć ich podstawą jest zawsze jajko.
- Ale przecież nie musi być kurze – mówi. – Lubię zdobić gęsie, bo większe i daje większe możliwości. Z tych samych powodów czasami wybieram strusie jajka, bo one dają możliwości wręcz ekstremalne. Mogą być też jaja z papierowej bibułki, wykładane cekinami, albo kwiatami. Mogą być imitacje „jajek Faberge”, czyli zabawa w próbę odtwarzania jaj wykonanych ze złota i drogocennych kamieni przez jubilera o tym nazwisku dla dworu carskiej rodziny Romanowów.

Albo mogą być też jajka na poły cukiernicze. Wtedy przygotowuję piernikową wydmuszkę i zdobię ją lukrem. Pachnie jak piernik, wygląda, jak pisanka, więc ma wszelkie świąteczne atrybuty.

Popularną ozdobą wielkanocnego stołu w rodzinie innowacyjnej są też jajka ażurowe, ultrakruche. Wycina się wtedy skomplikowane wzory w wydmuszce za pomocą wiertła dentystycznego. Takie jajka są wyjątkowo piękne, ale też wyjątkowo delikatne i wystarczy jeden gwałtowniejszy ruch serwety na stole, żeby pozostało po nich tylko wspomnienie... poświąteczne.

Jajka a’la Faberge Kingi Superson są zdobione (w przypadku skorupek strusich) tysiącami mini-koralików i błyszczących drobin. Ich wytworzenie wymaga doświadczenia, czasu, ale też nieludzkiej wręcz precyzji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Krakowska w budowie

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Kama 26-03-2015 12:35
Przepiękne :) Ileż tu włożonej pracy! Gratuluję szczerze zdolności :)
~he 26-03-2015 17:34
Piękne!
~Smoki 28-03-2015 8:24
Niech teraz moimi "jajami" sie zajmną
~rfff 28-03-2015 10:46
Jajka a’la Faberge Kingi Superson a ja jestem a'la Car rosji Władimir Putin.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przestrzega przed glifosatem

Policyjna akcja "Pieszy"

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

To teren zapuszczony

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2202
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%