MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Izerskie i Karkonoskie zioła w publikacji Wiatera

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 26 października 2017, 7:32
Aktualizacja: 8:19
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
To powinna być obowiązkowa pozycja nie tylko dla przewodników sudeckich, ale wszystkich miłośników ziołolecznictwa i świadomych konsumentów produktów regionalnych. „Laboranci u Ducha Gór” wydana przez jeleniogórskie Wydawnictwo Ad–Rem to książka, która doczekała się wczoraj (26.10) w Książnicy Karkonoskiej spotkania z jej autorem – Przemysławem Wiaterem.

W sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej trudno było wczoraj znaleźć wolne miejsce - choćby stojące, bowiem najnowsza pozycja autorstwa znanego regionalisty, podobnie jak poprzednie (np. Walonowie u Ducha Gór) cieszy się dużym zainteresowaniem. Na spotkanie licznie przybyła Gildia Przewodników Sudeckich, lokalni wytwórcy produktów regionalnych i wielu mieszkańców regionu zainteresowanych historią naszego regionu.

- Książka powstawała dobrych parę lat i została napisana przede wszystkim dla miłośników regionu - ludzi, którzy swoje serce i dusze zostawili w Karkonoszach i Górach Izerskich - powiedział Przemysław Wiater wymieniając m.in. przewodników sudeckich, historyków, nauczycieli, pasjonatów, a także ludzi zajmujących się ziołolecznictwem. Niespodzianką dla przybyłych na spotkanie była "apteka karkonoska", którą przygotowali pracownicy Książnicy Karkonoskiej korzystając m.in. z wiedzy zawartej w książce Wiatera.

- Tradycje lecznictwa w Karkonoszach i Górach Izerskich sięgają średniowiecza i są istotną częścią historii tej ziemi, chociaż może zapomnianą, ale myślę, że w dobie chemii opartej na syntezie warto wrócić do ziół - podkreślił P. Wiater, który cieszy się, że laboranci to nie tylko melodia przeszłości, bowiem w naszym regionie są osoby, które kontynuują zdrowotne tradycje. - Świetnym przykładem jest przewodnik sudecki Tomasz Łuszpiński, którego Likier Karkonoski podbija nie tylko rynki dolnośląskie, ale i w całej Polsce - powiedział znany regionalista i muzealnik.

Lista nazwisk laborantów jest dość obszerna. - Udało mi się dotrzeć do spisu laborantów z Karpacza, Miłkowa i Głębocka z końca XVIII wieku, ale i dzisiaj te tradycje są u nas żywe - mówił P. Wiater, którego książka została wydana w tak przystępnej formie, że każdy Czytelnik znajdzie coś dla siebie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Promesy dla strażaków  

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~aa 26-10-2017 8:43
Super.
~znawca gór 26-10-2017 20:14
To ten specyjalista od bajek walońskich? Dziękuję, wolę rzetelne opracowania oparte na wiarygodnych źródłach.
~bb 26-10-2017 22:05
@znawca gór: Za dużo ziół, widać mu szkodzą :)
~wicher 27-10-2017 15:05
Za rok dwa te wypociny będzie mozna dostać za darmo z jakiejś tam okazji. Nikt normalny tego nie kupuje. Książka wydana tradycyjnie w nakładzie 500 egzemplarzy, 200 szt. zakupią biblioteki, 100 klakierzy. Połowa zostaje w magazynach wydawnictwa / na półce autora. Strata czasu pisanie czegoś takiego (zajęcie dla nudzących się dziadków),na czytanie tym bardziej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Synoptycy: burze, deszcz i silny wiatr

Sytuacja w spółce Sanikom

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

To teren zapuszczony

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
353
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%