MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Inwestycje w ośrodkach medycznych w Cieplicach i Kowarach

Wiadomości: Jelenia Góra-Kowary
Piątek, 31 sierpnia 2012, 7:45
Aktualizacja: Sobota, 1 września 2012, 7:34
Autor: mea
Fot. mea
Termoizolacja, 40 solarów do ogrzewania wody, taras wypoczynkowy, dach i sala ćwiczeń na poddaszu, nowe centrum rehabilitacyjne oraz renowacja parku i budowa placu zabaw – to tylko niektóre z inwestycji w Szpitalu Specjalistycznym MSW w Jeleniej Górze. – Chcemy, by pacjenci czuli się u nas jak najlepiej i szybko wracali do zdrowia – powiedziała nam dyrektor placówki Elżbieta Zakrzewska.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny MSW w Jeleniej Górze zajmuje się leczeniem nerwic, ma też dzienne oddziały: rehabilitacji psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, dla dorosłych, oddział psychiatryczny oraz poradnie: zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, a także dorosłych, logopedyczną i leczenia uzależnień. Szpital ten połączony jest z Centrum Usług Medycznych i Profilaktyki Zdrowotnej „Przedwiośnie” w Kowarach.

Oba ośrodki biorą udział w projekcie „Opracowanie dokumentacji techniczno-wykonawczej wraz z budową instalacji ogrzewania ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem kolektorów słonecznych i modernizacją istniejących kotłów gazowych w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Szpitalu Specjalistycznym MSW w Jeleniej Górze oraz budowa dachu i izolacji termicznych elewacji ośrodka w Kowarach”, który realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego pt. „Poprawa efektywności zarządzania energią”, pochodzącego z Urzędu Marszałkowskiego. Koszt inwestycji to ponad 1 mln 600 tys. zł., z czego 460 tys. zł. kosztują solary, a ponad milion złotych termoizolacja i budowa dachu w kowarskim ośrodku. 450 tys. zł. pochodzi z dotacji unijnych, 250 tys. zł. z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych , część pieniędzy zostanie pożyczona z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a kwotę ponad 600 tys. zł. pokryje szpital.

Przy okazji w cieplickim szpitalu remontowane jest pomieszczenie na zbiorniki buforowe, magazynujące ciepłą wodę nagrzaną przez słońce dzięki solarom oraz modernizowane są dwa kotły gazowe, by uzyskać lepsze parametry spalania gazu. Ziemię, którą trzeba było uprzątnąć przed montażem solarów wysypano na skarpie przy parkingu dla pracowników, który tym samym będzie można powiększyć.

- Połączyliśmy dwa zadania w jeden projekt, czyli budowę solarów przy szpitalu w Cieplicach, której zakończenie planujemy na koniec października oraz budowę dachu i wykonanie termoizolacji w ośrodku w Kowarach, którego koniec przewidujemy we wrześniu 2013 r. Inwestycje prowadzone są po to, by oszczędzać energię, a co za tym idzie, pieniądze – powiedział Stanisław Krasucki, specjalista do spraw inwestycji z SPZOZ Szpitala Specjalistycznego MSW w Jeleniej Górze.

Niegdyś w budynku z 1912 r., gdzie teraz znajduje się ośrodek w Kowarach, wybuchł pożar. Spalił się dach wraz z ostatnim piętrem. Teraz dach ten zostanie odtworzony, a na poddaszu powstanie sala rehabilitacyjna na kilkadziesiąt osób. Przy okazji z boku budynku zostanie wybudowana winda. Zerwane będą również zewnętrzne panele, które zastąpi tynk, by przywrócić obiektowi dawny wygląd.

- Obliczyliśmy, że dzięki tym inwestycjom w skali roku zaoszczędzimy ok. 70 tys. zł – dodał Stanisław Krasucki. Warto przypomnieć, że szpital w Cieplicach ma już za sobą część energooszczędnych inwestycji, gdyż posiada wykopane dwie studnie głębinowe, skąd czerpie wodę, zainwestowano w oświetlenie ledowe, a także w ramach terapii, pacjenci wraz z pracownikami szpitala hodują warzywa m.in. ogórki, pomidory, czy też dynie, których w tym roku zebrano kilka ton i przekazano do stołówek nie tylko w ośrodku w Cieplicach, ale również w Kowarach.

To jednak nie koniec inwestycji. - Musieliśmy wykonać remont tarasu o wielkości ponad 200 m2 w jednym z cieplickich budynków, gdyż groził zawaleniem. Tynk zaczął zwisać, a gdy go zerwaliśmy okazało się, że drewno w środku nie było zaimpregnowane i zaczęła dostawać się do środka woda. Koszt wymiany tego tarasu oraz balustrady wyniósł 33 tys. zł., a jego odbiór planowany jest na dziś (31 sierpień). Następnie trzeba będzie wyłożyć go kaflami lub panelami – dodała Elżbieta Zakrzewska.

Ponadto w „Przedwiośniu” rozszerzana jest działalność medyczna. - Otrzymaliśmy już decyzję wojewody o tym, że do 2015 r. możemy przyjmować osoby z wszelkimi schorzeniami psychiatrycznymi i różnego rodzaju upośledzeniami. Organizujemy w tym ośrodku pobyty antystresowe, kondycyjne, czy też zielone szkoły. Ruszamy z pobytami rehabilitacyjnymi zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi oraz promocjami zdrowego trybu życia i prawidłowego odżywiania się - mówiła Dyrektor Zakrzewska.

Na początku września w „Przedwiośniu” zostanie uruchomione centrum rehabilitacyjne oparte na kulturach dalekowschodnich. Odremontowana sala została na ten cel wyposażona w sprzęt do ćwiczeń tj. atlas, bieżnie, rowery, jest także sala masażu, jacuzzi i sauna. Będą prowadzone takie zajęcia, jak: nauka chodzenia nording walking, joga, czy też zabiegi kamieniami. Przygotowana jest już sala do relaksacji.

- W trakcie renowacji jest aktualnie park przy ośrodku „Przedwiośnie”, gdzie budowana jest ściana wspinaczkowa, a obok stoi już nowy plac zabaw, gdzie są m.in. huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownica, postawione są także ławeczki i wykonane nowe oświetlenie. Budowa tych elementów zewnętrznych wyniosła ponad 800 tys. zł. – mówiła Elżbieta Zakrzewska.

Od 18 kwietnia 2011 r. na rozwój i doposażenie „Przedwiośnia” zostało już wydanych ok. 1 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sytuacja w spółce Sanikom

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Mały Strażak dla jednostek OSP

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~sfsss 31-08-2012 8:30
pani na zdjęciu nr13 pokazuje, że właśnie zjadła pączka i z wielką chęcią jeszcze jednego by wsunęła ^_^
~~ 31-08-2012 9:23
...kilka ton...-to ile hektarów uprawiają pacjenci wraz z pracownikami??????
~aleks 31-08-2012 12:15
A kto finansuje remont parku przy "Przedwiośniu" - miasto Kowary czy Pani Zakrzewska?
~w13 31-08-2012 12:19
jak to warto było kiedyś dobrze glosować...w sejmiku
~jood 31-08-2012 12:40
Pijakom policyjnym będzie milej i wygodniej chlać wódę po terapii grupowej.
~urszula 31-08-2012 13:07
dlatego szkoda, że Pani Zakrzewska nie jest Posłem, choć może dla samego Szipitala MSWiA i nas tutaj to dobrze, bo właśnie takich aktywnych i prężnie dizłających osób ciągle brak, trzymam kciuki i powodzenia Pani Elżbieto
~~do jood 31-08-2012 13:33
Słuszna uwaga, tylko, ze nie wódę ale nalewki i bimber wyprodukowane z tych wyhodowanych warzyw i owoców.
~jelgor 31-08-2012 17:18
A dlaczego nikt nie wspomina że w Przedwiośniu jest trudna sytuacja i poleciała już głowa kierownika ośrodka? Chyba tak różowo nie jest w szpitalu msw?
~ 31-08-2012 18:29
Jak to fajnie być walniętym, takim to się pożyje, same wygody.
~~do jelgor 31-08-2012 18:48
A może przed pisaniem komentarzy pozbierałbyś trochę faktów a później komentował. Co do sytuacji w Przedwiośniu to może jest tak jak mówisz co do głowy kierowniczki to nie poleciała z tego powodu tylko skończyła się jej zwyczajnie umowa o pracę.
~aleks 31-08-2012 18:48
A kto finansuje remont parku przy "Przedwiośniu" - miasto Kowary czy Pani Zakrzewska?
~ 31-08-2012 19:20
Z różnorodnych poradni przyszpitalnych korzysta 2/3 jeleniogórzan, pogratulować prężnego rozwoju placówki, zamiast wypisywać bzdury. Jedni wiedzą co piszą, inni piszą co wiedzą. Co do "Przedwiośnia ", to w końcu zaczęto brać pod uwagę kompetencje-może dlatego zmiany!!!!!!!!!
~urszula 1-09-2012 0:14
i jak zwykle polskie piekiełko, jak ktoś coś robi i robi to dobrze i z pasją dla innych, to mu trzeba tak po polsku DOWALIĆ, w tym kraju najlepiej siedzieć i nic nie robić, oglądać brazylijskie seriale i narzekać
~Ja 6-05-2013 14:56
Krasuski a nie Krasucki...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Polacy wybierają prezydenta (aktualizacja)

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Szansa na remont "zameczku"

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
470
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%