MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Inwestycje w Komarnie u progu realizacji

Wiadomości: Region
Środa, 17 sierpnia 2016, 8:54
Aktualizacja: Czwartek, 18 sierpnia 2016, 14:25
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz– Dudek
Jeszcze w tym roku powstaną trzy pierwsze ulice w drugiej co do wielkości janowickiej wsi Komarno. Obecnie miejscowość liczy około 900 mieszkańców i wciąż prężnie się rozwija. Radne Anna Skotarek i Sylwia Przedwojewska przekonują, że jest to niezwykłe miejsce z przepięknymi krajobrazami, dlatego warto w nie inwestować. – Chcemy nie tylko zaktywizować mieszkańców, ale i przyciągnąć do nas turystów – mówią mieszkanki Komarna.

Pierwsze wzmianki na temat wsi pochodzą z 1305 roku kiedy ówczesne Komarno nosiło nazwę Kemreswalde. Z 1318 roku pochodzi informacja o istniejącym już kościele. Była to miejscowość szlachecka, znacznie rozbudowana i zaliczona do jednych z większych w Kotlinie Jeleniogórskiej. Jej obecna nazwa pojawiła się w 1946 roku. Po wojnie Komarno częściowo się wyludniło, by po latach znów przyciągać nowych mieszkańców zachwyconych pięknym krajobrazem. W tej miejscowości położonej na południowym stoku zachwyca przede wszystkim widok na panoramę Karkonoszy.

- Nasza wieś to z jednej strony piękne widoki, cisza i spokój z tzw. wiejską sielanką, z drugiej strony - blisko do Jeleniej Góry (pracy, zakupów) – mówi radna Anna Skotarek. – Dlatego coraz więcej ludzi kupuje u nas ziemię i buduje się – dodaje.

I z tego właśnie powodu pojawiła się pilna potrzeba budfowy ulic. – Zaczęliśmy działać od momentu, kiedy trzeba było określić okręgi wyborcze, które ciężko było przy obecnym stanie uporządkować – mówi Sylwia Przedwojewska. – Ale potrzeba wprowadzenia ulic akcentowana była od lat. Tutejsi mieszkańcy mieli bowiem problem z dublowaniem się numerów: Komarno nr 1 było na początku wsi i w jej środku. A to dezorientowało kurierów, pogotowie ratunkowe, straż pożarną. Przynosiło też zamęt w dokumentach. Dlatego wystąpiliśmy z inicjatywą wprowadzenia ulic. Przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, podczas których większość mieszkańców opowiedziała się za stworzeniem ulic i wybrała nazwy: Lipową, Topolową i Spacerową. Obecnie dokumenty trafiły do Wojewody Dolnośląskiego i czekamy na odpowiedź. Mamy nadzieję, że we wrześniu uda się już faktycznie oznakować ulice, na których zaczynało nam brakować liter alfabetu, stawianych przy dublujących się numerach. W przyszłości chcemy też wprowadzić ulice przy terenach budowlanych, by przyszli właściciele nie musieli zmieniać dokumentów – opowiada radna.

A chętnych do zamieszkania w Komarnie nie brakuje. Dlatego radne – korzystając z dobrej passy dla wsi – już planują kolejne zmiany. – Marzy nam się chodnik przy drodze, z którego by mogli korzystać piesi, ale i cykliści, bo brakuje nam tu trasy rowerowej dla turystów – mówi Anna Skotarek. – Mamy też piękny punkt widokowy na Karkonosze, całe Komarno i Jelenią Górę. Obecnie jest on zaniedbany, dlatego trzeba o niego zadbać. Tajemnice naszego zabytkowego pałacu (zespół pałacowy z drugiej połowy XVII w.) zaczynają odkrywać jego prywatni właściciele. Mamy też dwa kościoły: Kościół katolicki pw. Jana Chrzciciela (z początku XIV w.) i Kościół ewangelicki pw. św. Jacka (wzniesiony w latach 1769-1772) oraz krzyże pokutne – wymienia radna.

Obecnie większość wsi jest skanalizowana i zwodociągowana. W przyszłym roku ma zostać doprowadzony gazociąg.

- Jest to wieś, która bardzo prężnie się rozwija – mówi Miłosz Kamiński, sekretarz Gminy Janowice Wielkie. – Cieszymy się z tego zwłaszcza, że obecnie powstaje książka o Komarnie – wspomnienia z lat 60-tych kobiety, która teraz mieszka w Anglii, a która spędziła tam swoje wakacje. 20 sierpnia odbędzie się też impreza zorganizowana z funduszu sołeckiego – dodaje M. Kamiński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Akcja Segregacja

Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego

O bezpieczeństwie seniorów na drodze

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Autor 17-08-2016 9:12
Dobrze że w końcu ktoś zaczyna robić porządki w naszej wsi. Czekamy na wiecej!
~Festyn 17-08-2016 9:41
Oj bedzie sie działo
~30 17-08-2016 9:53
Koszmarnianie do dzieła!
~Znajomy 17-08-2016 13:37
ale jaką fajną mają sołtysową ;)
~turystka 17-08-2016 14:06
...do pałacu wstęp wzbroniony.....chętnie by się zobaczyło.
~Anna 17-08-2016 18:12
A strumyk brudny,
~turysta1 17-08-2016 19:10
Anna nie biadol !! Na strumyk też przyjdzie czas. Po pierwsze NIE ŚMIECIĆ !
~wesoła 17-08-2016 21:03
a wójt i tak ma nas w poważaniu nie pomaga
~Turysta 7 17-08-2016 22:49
Szkoda tylko że kościół ewangelicki stoi i popada w ruinie. Wielcy katolicy, co nie moja religia to już FE. Oni też się modlili do boga który to jest tylko jeden a my Polacy nawet nie potrafimy docenić tych zabytków kościelnych. I tu nie mowa tylko o ludzi z Komarna tylko do wszystkich Polaków bo takich kościołów w kotlinie Jeleniogórskiej jest cała masa które to popadają w ruinie i mamy to szeroko w czterech literach.....
~doturysta 7 18-08-2016 6:44
turysto 7 widziałeś jak we Francji i Niemczech przebudowuje się kościoły na meczety ? wiec się nie martw u nas też przerobią niebawem na meczety
~xyz 18-08-2016 9:22
A co z pozostałymi wsiami w gminie Janowice Wielkie, wiele dróg woła o pomstę do nieba nie mówiąc już o tym że brak kanalizacji, a o gazie można pomarzyć.
~turysta75 18-08-2016 14:11
A gdzie jest ten "zaniedbany punkt widokowy" w tym Komarnie? Proszę o dokładne namiary.
~joł 19-08-2016 23:24
Lepiej już oddać ten kościół pod jakiś magazyn aniżeli czekać aż wierni inaczej przekują go na synagogę lub meczet.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

PiS ujawnił listy kandydatów

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

W obronie zwierząt

Odpust na szczycie

Z Ziemi czerpane...

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
437
Tak
87%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%