MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Inwestycja ze środowiskowym podtekstem

Wiadomości: Region
Środa, 7 marca 2018, 6:33
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
W ostatnim czasie doszło do podpisania umów na dofinansowanie dwóch inwestycji ze środków unijnych. Jedno z nich odbyło się w Bolesławcu, gdzie pieniądze przyznane zostały Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej na wykonanie infrastruktury niezbędnej do zapewnienia kompleksowej gospodarki w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Trzebieniu.

Podpisanie dokumentów miało miejsce w bolesławieckim ratuszu, udział w niej wzięli: prezes MZGK Władysław Bakalarz, prezydent Bolesławca Piotr Roman oraz marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Dofinansowanie rzędu 2 mln zł z RPO umożliwi przeprowadzenie rozbudowy istniejącego zakładu w Trzebieniu oraz zakup potrzebnego sprzętu. Koszt całej inwestycji to ponad 3,7 mln zł.

- Mamy bardzo nowoczesny Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, który zresztą również został wybudowany przy wsparci środków unijnych. I to właśnie ten obiekt będziemy rozbudowywać. To będzie kolejny etap. Wartość projektu jest bardzo duża, sprzęt jaki zakupimy przysłuży się przetwarzaniu odpadów wielkogabarytowych – tłumaczy Piotr Roman, prezydent Bolesławca.

- Rozbudowa będzie polegać na budowie specjalnych boksów do zagospodarowania odpadów, zakupimy też specjalistyczny sprzęt. Chodzi o ogromną kruszarkę o wydajności ponad 5 ton skruszania na godzinę. Do tego zakupimy specjalistyczny samochód hakowy, który pozwoli dostarczyć odpad do miejsca skruszenia i kontenery, którymi skruszony odpad będzie można przewozić do odbiorców z całej Polski – chwali się Władysław Bakalarz, prezes MZGK.

Zakupiony dzięki unijnym pieniądzom sprzęt i wykonana rozbudowa zakładu pomogą Gminie Bolesławiec zwiększyć wskaźniki recyklingu, zmniejszyć ilości zalegających na składowisku odpadów oraz zarobić na sprzedaży skruszonego materiału jako paliwa alternatywnego. Tym samym inwestycja będzie skutkować korzyściami nie tylko dla środowiska ale i dla gminy.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Skrócone (przez upały) godziny pracy Urzędu Miasta

To jest już koniec...

Hojny festyn

Spodziewane burze z gradem

Pokaz psich piękności

Święto lnu w Łomnicy

Przedwiośnie na rzecz LGBT

Boże Ciało 2019

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
1057
Tak
78%
Nie
18%
Nie mam zdania
4%