MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Inwestycja ze środowiskowym podtekstem

Wiadomości: Region
Środa, 7 marca 2018, 6:33
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
W ostatnim czasie doszło do podpisania umów na dofinansowanie dwóch inwestycji ze środków unijnych. Jedno z nich odbyło się w Bolesławcu, gdzie pieniądze przyznane zostały Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej na wykonanie infrastruktury niezbędnej do zapewnienia kompleksowej gospodarki w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Trzebieniu.

Podpisanie dokumentów miało miejsce w bolesławieckim ratuszu, udział w niej wzięli: prezes MZGK Władysław Bakalarz, prezydent Bolesławca Piotr Roman oraz marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Dofinansowanie rzędu 2 mln zł z RPO umożliwi przeprowadzenie rozbudowy istniejącego zakładu w Trzebieniu oraz zakup potrzebnego sprzętu. Koszt całej inwestycji to ponad 3,7 mln zł.

- Mamy bardzo nowoczesny Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, który zresztą również został wybudowany przy wsparci środków unijnych. I to właśnie ten obiekt będziemy rozbudowywać. To będzie kolejny etap. Wartość projektu jest bardzo duża, sprzęt jaki zakupimy przysłuży się przetwarzaniu odpadów wielkogabarytowych – tłumaczy Piotr Roman, prezydent Bolesławca.

- Rozbudowa będzie polegać na budowie specjalnych boksów do zagospodarowania odpadów, zakupimy też specjalistyczny sprzęt. Chodzi o ogromną kruszarkę o wydajności ponad 5 ton skruszania na godzinę. Do tego zakupimy specjalistyczny samochód hakowy, który pozwoli dostarczyć odpad do miejsca skruszenia i kontenery, którymi skruszony odpad będzie można przewozić do odbiorców z całej Polski – chwali się Władysław Bakalarz, prezes MZGK.

Zakupiony dzięki unijnym pieniądzom sprzęt i wykonana rozbudowa zakładu pomogą Gminie Bolesławiec zwiększyć wskaźniki recyklingu, zmniejszyć ilości zalegających na składowisku odpadów oraz zarobić na sprzedaży skruszonego materiału jako paliwa alternatywnego. Tym samym inwestycja będzie skutkować korzyściami nie tylko dla środowiska ale i dla gminy.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Przeciw inwazji śmieci

Apel do parlamentarzystów

Finał z przytupem

Zaklęcia Harmonii

Wybory: Zwycięstwo PiS

Sprawdzian w górach

Chcą odwołania przewodniczącej

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
209
Tak
54%
Nie
38%
Nie wiem
8%