MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Inwestują w tramwaje, ale nie u nas

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Piątek, 13 lutego 2009, 8:56
Aktualizacja: 9:04
Autor: TEJO
Po ulicy 1 Maja do 1969 roku jeździły tramwaje podonbnie jak po Bydgoskiej ul. Długiej. Dziś obydwa trakty są deptakami. Ale w Bydgoszczy nie zlikwidowano tramwajów, choć po ul. Długiej już nie jeżdżą.
Fot. TEJO
Jak nietrafioną decyzją była likwidacja jeleniogórskich tramwajów okazuje się 40 lat po tym, jak pojazdy szynowe zniknęły z krajobrazu stolicy Karkonoszy. Dziś tramwaj to środek lokomocji, w który warto inwestować.

Dzieje się tak w jednym z większych miast Polski, Bydgoszczy. Tam tramwaje kursują od bardzo dawna, lecz sieć ich linii także była częściowo likwidowana. Jak doniósł miejscowy tygodnik lokalny „Bydgoszcz 7 dni”, do 2 marca trwają konsultacje społeczne dotyczące przywrócenia ruchu tramwajowego na jednej z tras, co wiąże się z budową torowiska łączącego centrum miasta z dworcem PKP.

Niestety, w Jeleniej Górze o powrocie szynowych pojazdów można tylko pomarzyć. Jedyne rozwiązanie możliwe do realizacji, to uruchomienie tzw. szybkiego tramwaju miejskiego po torowisku z Jeleniej Góry do Cieplic i Sobieszowa. Wiązałoby się to z budową dodatkowych przystanków, na przykład przy ulicy Kubsza oraz pod estakadą na Zabobrzu. Choć projekt takiej kolejki już został opracowany dawno temu, wciąż nie ma pieniędzy ani klimatu do jego realizacji.

Może zbliżająca się 40. rocznica likwidacji tramwajów jeleniogórskich stworzy podstawy do dyskusji na temat powrotu do pomysłu uruchomienia wspomnianego połączenia?

Ogłoszenia

Czytaj również

Będą opłaty za billboardy

Sentymentalny powrót Watry

Przy Złotniczej będzie chodnik do boiska

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Dino 13-02-2009 9:28
JELENIA POMAŁU STAJE SIĘ MIASTEM SRACONYCH SZANS I NIEWYKORZYSTANYCH MOZLIWOŚCI JAK TAK DALEJ BĘDZIE TO NIEBAWEM W JELENIEJ ZOSTANĄ STARCY I NIEUDACZNICY ŻYCIOWI BO RESZTA OPUŚCI TO MIASTO
~nakatomi 13-02-2009 10:21
czy to naprawdę aż taki olbrzymi koszt przywrócenia chodż jednej lini np dworzec jelenia do park norweski cieplice może powolutku,powolutku by sie to udało bo korzysci z tego wynikające były by olbrzymie
~bary33 13-02-2009 10:52
Jestem przeciw! Na co komu tramwaj? Samochód to potęgą! No może z wyjątkiem GolfaTrójki....
~Konduktor 13-02-2009 11:15
Miasto bez tramwajów to miasto bez duszy.
~wlk 13-02-2009 11:36
A może trolejbusy też ekologiczne a koszt o wiele mniejsze
~do bary33 13-02-2009 12:12
Jeleń i łoś z ciebie bary33 !!!
~A metro??? 13-02-2009 12:14
W Warszawie już drugą linię metra zaczynają budować a w Jeleniej nawet pierwsza nie zaczęta. Masz rację Dino. Ja też wyjeżdżam jeśli Prezydent Obrębalski czegoś z tym (metrem oczywiscie) nie zrobi.
piipi 13-02-2009 12:38
..do - [~Konduktor..]...szukasz pracy ?.
~JeleniogórzaninT 13-02-2009 13:40
Wykorzystanie istniejącego szlaku jako trasy dla tramwaju jest raczej mało realne zważywszy na fakt, że jest ono własnością spółek PKP, przy czym jest ono stale wykorzystywane na potrzeby kolejowego ruchu osobowego i towarowego w dodatku jest to tylko jeden tor.Oczywiście czas dojazdu np do Cieplic tym szlakiem jest bez porównania krótszy niż autobusem i sama idea tramwaju wydaje się ciekawa.
~portier 13-02-2009 14:30
Jeleniej nie jest nawet stać na jeden porządny skład, więc nie ma o czym dyskutować :( Za to mamy "wspaniałe" autobusy mkz
diablica 13-02-2009 14:37
zgadzam się z Dino... za mało jest chęci do realizacji czegokolwiek w tym mieście...
~NikT 13-02-2009 15:03
a tam tamwaje już były może tak metro wybudować
~Jelonek z Bydgoszczy 13-02-2009 15:43
Kochani, zupełnie nie rozumiem tych, dla których Jelonka bez tramwajów to koniec świata. Od urodzenia mieszkam w Bydgoszczy zasobnej w tramwaje, ale kocham Jelenią Górę, spędzam w niej co roku wakacje i wcale mi brak tramwajów w Jelonce nie przeszkadza. Może inaczej jest w wakacje, niż na codzień, ale zamiast smrodzących autobusów lepszy jest trolejbus. Bardziej mobilny od tramwaju, bardzej cichy, no i znacznie szybszy. Pomyślcie, trzeba zbudować tylko trakcję elektryczną, a torowiska można sobie podarować. Taniej, szybciej i ekologicznie. W sam raz dla takiego miasta jak Jelenia Góra. A tramwaje jako pomniki przeszłości mogą sobie stanąć tu i ówdzie, aby młodzi Jeleniogórzanie dowiedzieli się co to takiego ten tramwaj, o który teraz tyle krzyku. Pozdrawiam miasto i jego mieszkańców.
~człgst 13-02-2009 21:28
Miasto musi zacząć inwestować w infrastrukturę.
~zuo 13-02-2009 22:23
Tramwaje to większa inwestycja niż trolejbusy, które są jeszcze cichsze niż tramwaje i nie muszą się trzymać torów (gdy ktoś zatarasuje tor autem - tramwaj staje, trolejbus może ominąć dzięki innym pantografom). Mam prośbę do redakcji: czy moglibyście jako drugie zdjęcie oprócz tego na górze, umieścić to czarno - białe w oryginale, w większej rozdzielczości? Zdjęcie z tego okresu, i to jeszcze z jadącej Warszawy to nie lada gratka!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Niebezpieczne wyzwania

Pożegnalna wystawa braci Osipików

Wędrówka Szlakiem Siedmiu Wzgórz

Seniorzy świętowali

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
315
Tak
62%
Nie
36%
Nie wiem
3%