MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Inwersja temperatur w Karkonoszach okiem kamery termowizyjnej

Wiadomości: Region
Niedziela, 16 grudnia 2012, 9:27
Aktualizacja: 9:31
Autor: CKiRK
Fot. CKiRK
Centrum Kultury i Rozwoju Karkonoszy przeprowadziło badania termowizyjne zjawiska inwersji temperatury za pomocą kamery termowizyjnej firmy FLIR. Badania te posłużą budowie mikromodelu klimatycznego Kotliny Jeleniogórskiej.

W sobotę (15 grudnia) w Karkonoszach około godziny 00:00 można było obserwować narastające zjawisko inwersji temperatur, które poprzedziło odwilż w Kotlinie Jeleniogórskiej. To bardzo interesujące zjawisko, które ze względu na swoją specyfikę zauważalne jest jedynie w górach. Jego występowanie również charakterystyczne jest właśnie dla obszarów górskich, często związane jest ono z wiejącym fenem/halnym.

Góry są bardzo trudnym terenem w zakresie badań atmosferycznych, do tej pory rzetelne badania wymagały montażu stacji meteorologicznych najmniej co 100 m przewyższenia. Przy chęci uzyskania dokładnych pomiarów przepływu powietrza w skali mikro np. doliny, wymagałoby to zamontowania przynajmniej 4-5 stacji. Zakładając dokładną analizę ciekawych zjawisk spływu powietrza dolinami do kotliny jeleniogórskiej lub odwrotnie, należałoby rozmieścić wręcz kilkadziesiąt stacji meteorologicznych. Dużo prostszym sposobem wydaje się użycie kamer termowizyjnych. Do tej pory niestety, nie jest seryjnie produkowane żadne stacjonarne urządzenie tego typu, np. w formie stacji automatycznej, wykonującej zdjęcia z zadaną częstotliwością.

Jak jednak sami sprawdziliśmy bardzo dobrze sprawują się w tego typu zadaniach kamery przemysłowe, używane w energetyce i technikach analizy termiki budynków.

Centrum Kultury i Rozwoju Karkonoszy zamierza rozbudować swoją stację meteorologiczną o automatyczną kamerę termowizyjną. Zdjęcia te będą prezentowane on-line w Internecie i dodatkowo archiwizowane. W odstępach rocznych będzie z nich tworzona animacja pokazująca zmianę temperatur w skali roku wybranej części Karkonoszy.

Na zdjęciach - świeże zdjęcia-pomiary wykonane około godziny 0:00CET, przedstawiające rozkład gradientu temperatur Góry Chojnik w Jeleniej Górze. Celownik na zdjęciach wskazuje miejsce pomiaru. Skala kolorów jest ustawiona ta iż biały kolor pokazuje maksymalną temperaturę. Skala mierzonych temperatur jest zamieszona na każdym zdjęciu na dole.

Ogłoszenia

Czytaj również

Chodnik na Krośnieńskiej  

I love Nielestno

Czytelniczka: drogo i brudno

Komentarze (48) Dodaj komentarz

~... 16-12-2012 13:11
Interesujące zjawisko, ciekawie pokazane :)
~zdziwiony 16-12-2012 13:24
Ciekawa wizualizacja zjawiska. Można się zastanowić nad możliwością skorygowania żółtej (w tym przypadku) linii styku, która jest chyba efektem uśrednienia pomiaru (tego co dalej i wyżej z tym co bliżej i niżej). Ciekawe jaki obraz powstałby gdyby kamerę odwrócić w kierunku południowym, frontalnie do grzbietu Karkonoszy.
~Zimny punkt 16-12-2012 15:49
Ciekawe, bardzo ciekawe. Zapraszam z tym mądrym urządzeniem do mnie. Może wreszcie dowiem się dlaczego u mnie jest zawsze najzimniej w okolicy, średnio mniej o 5-7st.C
~meteorolog 16-12-2012 16:33
Takie to Centrum Kultury i Rozwoju Karkonoszy jak z krowy baletnica. Wszystkie ich pomiary to amatorszczyzna, niewarta nawet uwagi. Na przykład temperaturę mierzą termometrem zawieszonym pod dachem szopy, na otwartym powietrzu i po nasłonecznionej stronie. Mimo że zgodnie z zasadami meteorologii termometr powinien być umieszczony w klatce meteorologiczne, na wysokości 2 metrów i w miejscu zacienionym. A potem wychodzą im "rekordy" i wysyłają spam do różnych portali z wynikami swoich pseudobadań meteorologicznych. Niektóre, jak widać, się na to łapią. Ostrzegam wszystkich przed ufaniem w wyniki podawane przez pana Tomy'ego i Spółkę.
~ 16-12-2012 17:00
super ale kogo to interesuje,mi zwiewa ,skąd w jeleniej powiewa
~meteorolog 16-12-2012 17:21
A tutaj jeszcze dowód, w jaki sposób panowie z CKiRK przeprowadzają swoje pożal się Boże "badania" meteorologiczne: http://tiny.pl/hkvpc
~ 16-12-2012 17:47
Zimny punkt zmień termometr
~świadomy 16-12-2012 18:42
totalna masakra. Popieram Cię "meteorolog" moi synowie maja lepsze termometry !!!!!!! Mam nadzieje, że nasza społeczność nie da się nabrać na jakieś amatorskie fotki w podczerwieni. O ile fotka rzeczywiście przedstawia jakąś tam różnice temperatur o tyle nie wiadomo nic o warunkach meteo. Pod wątpliwość wziąłbym także emisyjność, odległość od obiektu itp. Jakie były dokładne warunki pomiaru?? TOTALNA AMATORKA Chcą na stałe założyć stację meteo?? W takich warunkach jak te przedstawione na zdjęciu http://tiny.pl/hkvpc ?? Może na początek niech zainwestują w porządny sprzęt do pomiarów meteo a dopiero potem spróbują szaremu Kowalskiemu wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje.
~Obserwer 16-12-2012 19:13
Meteorologu masz racje na zdjeciu z podanego linka widac na framudze drzwi swiatlocien, jesli ma byc miarodajna temp to termometr powinien byc osloniety od wiatru i slonca Pozdrawiam
~? 16-12-2012 20:07
Widać personalne ataki, zamiast konstruktywnej dyskusji... komuś się nie podoba działalność CKiRK? Oj nie podoba się - tylko komu i dlaczego? Malkontenci. Panie Tomy i spółka - jak to napisano powyżej, nie dajcie się i działajcie !!!!!!
~CKiRK 16-12-2012 21:25
Jako autor tych pomiarów i stacji meteo wypowiem się dla potomnych. Nasza stacja meteo to agrostacja. Pomiar dokonywany jest na ZAWSZE ZACIENIONEJ PÓŁNOCNEJ i przewiewnej ścianie domku stacji. Pomiar jest prawidłowy, został skalibrowany z wentylatorowymi czujnikami firmy Davis, nie wykazuje odchyłek w okresie letnim. Zacytowane w komentarzach zdjęcie pokazuje termometr spirytusowy który również jest prawidłowo skalibrowany, rekord stacji był dla pewności porównywany z tym termometrem. Nie ma mowy o wpływie promieniowania słonecznego na czujniki, takie wady byłby widoczne na wykresach temperatur. Pomiary kamerą termowizyjną są na etapie eksperymentów, przypomnę że nikt z IMGW nie przeprowadza jeszcze takich pomiarów, jesteśmy pionierami tego typu pomiarów.
~CKiRK 16-12-2012 21:34
Oczywiście będziemy pracować nad technikami termowizyjnymi pomiarów temperatur w Karkonoszach, po prostu tego typu techniki pomiarów nie są jeszcze naukowo opracowane. Widzę trafne komentarze np. na temat widocznej żółtej linii, widać od razu że osoba która to zauważyła dysponuje wiedza na temat termowizji. Odnośnie wpływu odległości na pomiar to z pewnością będzie trzeba opracować obróbkę danych termowizyjnych. Nadmienię jednak że wpływ odległości na pomiar temp. podstawy Zamku Chojnik jest prawdopodobnie spory i zaniżony, przez rozpraszanie atmosfery, ponieważ pomiar odbywał się z dna doliny. Na koniec mała uwaga odnośnie zasad pomiarów, klatki meteo itd. Proszę zwrócić uwagę IMGW które swoją stację meteo na Śnieżce ustawiło na BLASZANYM DACHU i do tego w słabo ocieplonym budynku...
~sobieszowianin 17-12-2012 1:36
CKiRK: Co ty bredzisz??? Zasady pomiarów meteo są jasno określone w międzynarodowych instrukcjach.Tzn. klatka meteo, 2 metry nad poziomem morza, osłonięcie w cieniu itp. Myślisz że jak sobie powiesisz termometr pod dachem szopy to będzie tak samo? Wybraź sobie że są np. turbulencje powietrza,np. ciepły wiatr raz ci zawieje od północy i już masz 5 stopni więcej. Od tego są zasady pomiarów żeby ich przestrzegać, jeśli ty ich nie znasz to zapisz się najpierw na jakiś kurs meteorologii. A póki ich nie zaczniesz przestrzegać to twoje wyniki nie są warte uwagi. Na temat Śnieżki tez piszesz nieprawdę bo tam owszem, mają termometr na dachu, ale poza tym jest ogródek meteo (na miejscu starego obserwatorium) gdzie stoi zwyczajna klatka. Tomasz Miroszkin - domorosły meteorolog z Jagniątkowa, ha, ha!
~zdziwiony 17-12-2012 1:36
Żeby było jasne, traktuję ten "obrazek" jako ciekawostkę (póki co). Moje pytanko o linię na krawędzi grzbietu -lasu wynikło z odrobiny wyobraźni, nie jekiejś specjalnej wiedzy. Jest o tyle istotne, że wiem doświadczalnie o różnicy temperatur pomiędzy "wnętrzem" lasu a jego "więźbą"(koronami)- to oczywiście w mikroskali i przy określonych warunkach. CKRK polecam by wiosną (kwiecień/maj), w słoneczny dzień zabawili się z wizualizacją lokalnych wiatrów "katabatycznych" w rejonie kotłow polodowcowych i nisz niwalnych. Dla mnie to oczywiście tylko pewne uzupełnienie, wiatru we włosach, który kręci mnie najbardziej :)
~ 17-12-2012 7:27
Zdziwiony, przyznaj się lepiej, że jest inny powód Twojej wiedzy o termo barwach. Przypuszczam, że jak się dobrze "nagrzejesz" w jakimś barze to twoja facjata to termo tęcza i kobita uzależnia wpuszczenie Cię do domu od termo kolorów obrysu Twojej "lekko" nawalonej twarzy;-) Boję się natomiast myśleć jak mocno czerwony kolor przedstawia Twoja twarz w termo obiektywie kiedy komentujesz na jelonce gotując się przy tym w wewnętrznym zacietrzewieniu. Gdybyś to widział to twój nik nabrałby sensu:-) Pozdrawiam. Kot Filemon.
~ 17-12-2012 7:54
Sobieszowianinie, mapisz mi proszę jakim Ty cudem chcesz umieścić na Śnieżce lub w Sobieszowie stację meteo na wysokości dwóch metrów nad poziomem morza? :-/ I nie pisz ha.., ha... bo tak dzieciaki robią;-)
~hehehehehe 17-12-2012 11:06
Do: Sobieszowianin - ale żeś chłopie dowalił z tymi 2 metrami nad poziomem morza! W Jagniątkowie musieliby wywiercić studnię głęboką na 552 m! :) Nie masz gamoniu zielonego pojęcia nie tylko o meteorologi ale również o fizyce, wiatr nie ma żadnego wpływu na mierzoną wartość temperatury. Termometr zamontowany na dachu pędzącego samochodu pokaże dokładnie taką samą temperaturę jak ten stojący przy drodze, wpływu chłodzenia wiatrem nie da się zmierzyć termometrem, można ten wpływ wyliczyć z danych o prędkości wiatru i temperatury.
~gutek 17-12-2012 12:20
Zgadzam się, sobieszowianin sieje wiatr to i zbierze burzę ;))) Znawca meteorologii dwumetrowej ;D
~Jan 17-12-2012 13:44
Do ~gutek vel. ~hehehehehe: Sobieszowianin nie pisał, że klatka na Śnieżce znajduje się 2 metry nad poziomem morza, tylko że stoi na miejscu dawnego obserwatorium. Jeśli według ciebie dawne obserwatorium stało 2 m n.p.m., to gratuluje znajomości Karkonoszy. Sam jesteś gamoniem nie mającym pojęcia o Karkonoszach o meteorologii. Mnożenie się pod różnymi nickami nie sprawi, że twoja "prawda" stanie się bardziej prawdziwa. Co do rzekomej "inwersji" to w sobotę ani w niedzielę nie było żadnej inwersji w Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej. Inwersja występuje podczas pogody wyżowej, przy bezchmurnym niebie, tymczasem od wielu dni jesteśmy pod wpływem niżów, przy dużym zachmurzeniu. Te różnice temperatur mogą wynikać z oddziaływania lasu lub wielu innych czynników.
~do Jan 17-12-2012 14:53
Chłopie, jak kogoś wyśmiewasz, to przeczytaj dokładnie o czym ten ktoś pisze - "Sobieszowianin nie pisał, że klatka na Śnieżce znajduje się 2 metry nad poziomem morza, tylko że stoi na miejscu dawnego obserwatorium." - Sobieszowanin za to pisał: "Tzn. klatka meteo, 2 metry nad poziomem morza, osłonięcie w cieniu itp." Do tego fragmentu się czepiają, więc GAMONIU zapoznaj się najpierw z tekstem, a potem komentuj!
~Jan 17-12-2012 18:13
Jeśli punkt obserwacyjny znajduje się na wysokości teoretycznej 0 m n.p.m., to wtedy klatka musi być na wysokości 2 m n.p.m. Jeśli wyżej, to oczywiste jest, że do tych 2 m należy dodać wysokość punktu obserwacyjnego. Myśl jak czytasz, GAMONIU!!!
~ 17-12-2012 19:44
Janku! Sobieszowianin filozofował i chciał udowodnić, że jedynie on zna się na tych sprawach... Ten jegomość twierdzi że przepisy stanowią, że stacja meteo ma być umiejscowiona 2 metry nad poziomem morza... Może i co innego miał na myśli, ale wyszło jak wyszło. Jednak spokojnie, nikt nie jest idealny ;-) Pozdrawiam.
~do 19:44 17-12-2012 21:55
To ty filozofujesz albo udajesz głupiego. Każdy normalny człowiek zrozumiał, tylko ty masz problemy. Proponowałbym udać się do szkoły na naukę czytania ze zrozumieniem, GAMONIU, zamiast zaśmiecać forum.
~zdziwiony 18-12-2012 0:19
@Jan, inwersja w Karkonoszach występuje, na całym ich obszarze, jako efekt co najmniej dwóch różnych układów pogodowych (barycznych). W mniejszej skali przestawienie temperatur w stosunku do wysokości może wynikać z miejscowych zastoin mrozowych, różnic w nasłonecznieniu i kumulacji ciepła w zależności od "podłoża" czy miejscowych zawirowań różnie nagrzanych czy schładzanych mas powietrza. Stąd też metoda termowizyjna,bez poważnego dopracowania, może zawierać wiele przekłamań zarówno w samej a...lizie danych jak przy próbie stworzenia zeń sensownego modelu. Inną sprawą jest sens i możliwość praktycznego zastosowania wyników "badań". Uważam, że jak ktoś chce, niech się bawi, a jak z tej zabawy wyniknie jakiś pożytek (być może przypadkiem) to tylko plus całej zabawy.
~@zdziwiony 18-12-2012 0:56
Zdziwiony, co ty tu pieprzysz o jakichś "zastoinach mrozowych", "dwóch układach pogodowych" itd.??? Tak się znasz na meteorologii jak siostra Faustyna na prezerwatywach. Dobrali się domorośli "meteorolodzy" i pieprzą głupoty. Sprawdźcie sobie najpierw jaki był rozkład temperatur w Karkonoszach w sobotę i niedzielę, a dopiero później piszcie. Żadnej inwersji nie było. A taką kamerkę to każdy głupi może sobie kupić w hipermarkecie, tyle że tak się ona ma do profesjonalnego narzędzia jak plastikowy pistolecik do prawdziwego.
~do 21;55 18-12-2012 7:09
Tak, tak.., oczywiście ;-)
~do 00.56. 18-12-2012 10:20
Jelonka to faktycznie nie jest portal dla meteorologów więc można sobie pozwolić na wypowiedzi w potocznej mowie. Może natomiast powiesz, na podstawie jakich miarodajnych pomiarów mamy (my "domorośli meteorolodzy") sprawdzić rozkład temperatur na linii Przeł. Karkonoska - Chojnik - Sobieszów ?; Tym samym powstaje pytanie, na jakiej podstawie stwierdzasz, że żadnej inwersji nie było ?
~do 10:20 18-12-2012 14:10
Są profesjonalne stacje pomiarowe w Karkonoszach, więc to żaden problem. Jeśli ktoś zabierający się za meteorologię o tym nie wie, to pokazuje tylko, że nie ma bladego pojęcia o meteorologii.
~zdziwiony 18-12-2012 17:26
do tpnet 83.27. i zainteresowanych: "Są profesjonalne stacje pomiarowe w Karkonoszach, więc to żaden problem". Nie przypadkiem pytałem o źródło danych z tego konkretnie obszaru. Stacje są, ale nie tutaj. Pomiar temperatur możliwy jest w dwóch stacjach synoptycznych I rzędu sieci - Jel. Góra i Śnieżka; oraz stacjach klimatologicznych (III i IV rzędu): Szrenica, Karpacz (2 stacje) i Szklarska P. Funkcjonują jeszcze stacje V rzędu, "opadowe": Okraj, Przesieka, Jagniątków, Jakuszyce, ale one temperatury nie mierzą. Nie wiem czy inwersja w rejonie z obrazka była, ale nie ma podstaw by temu kategorycznie zaprzeczyć.
~do zdziwka 18-12-2012 17:56
Znowu bredzisz, synku. Stacji synoptycznych mierzących temperatury jest dużo więcej, jest np. taka na Przełęczy Karkonoskiej. O inwersji też masz niewielkie pojęcie, bo to nie jest zjawisko, które występuje np. na Chojniku, ale w Przesiece czy Jagniątkowie już nie. Zacznijmy od tego, że przede wszystkim nie ma podstaw, żeby stwierdzić tę inwersję. Pokazują to dużo bardziej wiarygodne źródła niż plastikowa kamera. Zdziwiony, jak widzę, znowu postanowił zaspamować dyskusję. Zajmij się lepiej sprzątaniem mieszkania czy pieczeniem ciast na święta, trollu.
~zdziwiony 18-12-2012 19:59
do uparty z 17.56. baju baju. To twoje precyzyjne określenie "stacje pomiarowe" i błędne pojęcie co to "stacja synoptyczna" świadczy o tym, kto tu bredzi. Epitety świadczą o tym, kto trolluje. Wsadź je sobie w buty i idź na przełęcz zmierzyć temperaturę bo chyba jest za wysoka. Swoje mądrości o dość prostym efekcie inwersji nie wiem do kogo kierujesz.
~do zdziwka 18-12-2012 20:48
Bajki to ty opowiadasz. Mi wyszukanie informacji na temat temperatur w Karkonoszach w tamtych dniach zajęło kilka, góra kilkanaście minut. I wiem, że żadnej inwersji nie było. Pewnie znowu swoim zwyczajem skopiowałeś tekst z jakiejś pierwszej strony znalezionej w sieci i wydaje ci się, że wszystko wiesz. Twoje spamowanie forów bzdurnymi informacjami jest już na tym portalu powszechnie znane, więc nie rozumiem, kogo próbujesz zrobić w konia.
~zdziwiony 19-12-2012 22:37
Nie spamuję forów bzdurnymi informacjami, a ty podajesz jako pewnik informacje niczym nie poparte i na ich podstawie bezczelnie oceniasz innych. Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB Oddział we Wrocławiu wydało w tym czasie (noc z 14/15.12) dwa oficjalne ostrzeżenia meteorologiczne. Jedno z nich (nr 106) dotyczy opadów marznącego deszczu. Jak takie zjawisko łączy się z efektem inwersji, to już meteo-elementarz, którego jednak szkoda czasu tobie tłumaczyć.
~Januszz 19-12-2012 23:25
Marznący deszcz oznacza tyle, że deszcz z chmur pada na wychłodzone podłoże. Wcale nie jest to wyznacznikiem inwersji. Tak się zdziwiony znasz na meteorologii jak kucharka na kapucynach. Zresztą na wszystkim tak samo się znasz. Nie rozumiem tylko, dlaczego tak bardzo zależy ci na robieniu z siebie idioty...
~zdziwiony 20-12-2012 2:28
Brawo Jasiu! Dokładnie tak, deszcz pada z góry...chyba,że u góry jest zimno, to wtedy pada śnieg.
~Januszz 20-12-2012 2:50
Nie błaznuj, zdziwiony, bo robisz się tylko jeszcze bardziej żałosny. PS. Dla ciebie to Pan Janusz.
~zdziwiony 21-12-2012 17:34
Do jakiegoś rozgarniętego Pana Janusza raczej bym napisał, że w tym przypadku możliwe było nawet nałożenie się dwóch typów inwersji - osiadania (w wyżu który zalegał) i frontowej (z nachodzącym niżem związanej). Epitety dla oceny twojej wiedzy i zachowania sobie daruję.
~turysta 21-12-2012 19:58
Żadnego wyżu nie było. Rozumiesz ty zdziwiony, co czytasz? Tłuką ci to od kilku dni a ten dalej swoje. Uparłeś się na ten wyż jak osioł na pustyni. Albo w ogóle nie czytasz postów tylko cały czas produkujesz swoje bzdety ni z gruchy ni z pietruchy.
~zdziwiony 21-12-2012 22:41
KARPACZ 14 Gru 2012 – Ciśnienie. 1018 hPa. 4:00 Piątek 14.12.2012 | PNiebo pochmurne | Temperatura odczuwalna -17 °C. -10 °C // Ciśnienie. 1008 hPa. 4:00 Sobota 15.12.2012 | PNiebo pochmurne | Temperatura odczuwalna -8 °C. -2 °C. "NORMALNA"wartość ciśnienia to 1013 hPa. Na tłuczenie bzdur moja głowa jest odporna. "Wiedza" przez niektórych tu prezentowana przypomina wyż, ale ten "zgniły".
~ 22-12-2012 1:52
Ty zdziwiony masz zgniły mózg, bo temperatury nie podaje się w jednostkach "odczuwalnych". Poza tym sam dałeś odpowiedź na swoje pytanie, gdyż podane temperatury były niższe niż w Jeleniej Górze, co wskazuje, że żadnej inwersji nie było.
~zdziwiony 22-12-2012 21:01
Nie odwracaj kota ogonem, chodzi o wartości ciśnienia, które świadczą ile warte są twoje stwierdzenia. Temperatury (wg zapisu ze stacji klimatologicznej, nie mojego) świadczą dodatkowo o zmianie w wyniku przejścia frontu atmosferycznego. Przy zgniłym wyżu nie ma spektakularnej inwersji osiadania, ale raczej zrównanie temperatur na różnych wysokościach. Nie ma natomiast możliwości zmiany cyrkulacji, w tym przypadku, bez wystąpienia zjawiska inwersji frontowej, choćby krótkotrwałej. Twój upór ani na jotę nie zmieni praw fizyki.
~@zdziwek 22-12-2012 22:14
Ty zdziwiony to nawet tytułu artykułu nie przeczytałeś, bo artykuł jak i dyskusja dotyczą inwersji, a nie wyżów. Cytuję: "Inwersja temperatur w Karkonoszach okiem kamery termowizyjnej". Więc to jednak ty odwracasz kota ogonem. A robisz to dlatego, że po raz kolejny poniosłeś sromotną klęskę w dyskusji, a szczytem głupoty jest, że sam podałeś dowody przemawiające na korzyść twoich przeciwników w dyskusji.
~zdziwiony 22-12-2012 23:22
tpnet 83.30. , ty na szczęście nigdy tego nie zrozumiesz. Martwi mnie ,że niedowidzisz, kto zaczął o wyżach: 17-12-2012 13:44 | ~Jan | *.adsl.tpnet.pl (83.26.*.*)
~@zdziwek 23-12-2012 0:45
Ale to ty podjąłeś ten temat i teraz bredzisz o tym samym w każdym swoim poście, robiąc kompletny śmietnik na forum. Tak to jest, że jak ktoś nie ma co powiedzieć, to czepi się bzdury jak g... krowiego ogona i nawija bez przerwy to samo jak zdarta płyta. Daj sobie spokój, chłopcze, bo kompromitujesz się na tym forum jak mało kto.
~zdziwiony 23-12-2012 13:33
Dokładnie tpnet 83.30. - Tak to jest, że jak ktoś nie ma co powiedzieć, to czepi się bzdury jak g... krowiego ogona i nawija bez przerwy to samo jak zdarta płyta. Daj sobie spokój, chłopcze, bo kompromitujesz się na tym forum jak mało kto.
~Jerzy 23-12-2012 16:25
Zdziwiony, słowa, które napisałeś, idealnie pasują do ciebie. Więc, za przeproszeniem, ..., gdy nie masz racji, i pokornie przyjmij do wiadomości to co ci piszą inni, zamiast bezsensownie spamować forum i robić z siebie większego głupka niż jesteś.
~gutek 28-12-2012 3:15
On nie przepisał tylko wkleił. Bo tylko to potrafi.
~gutek 28-12-2012 3:17
Zdziwiony nie napisał tylko wkleił. Bo głównie to potrafi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Rzeźby dla Kowar

Referendum coraz bliżej

Trwają porządki w Mysłakowicach

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
894
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%