MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Inwazja żebrzących Romów w stolicy Karkonoszy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 9 listopada 2007, 8:34
Aktualizacja: 15:12
Autor: carioca
Fot. carioca
Klęczą z malutkimi dziećmi i proszą o jałmużnę. Rumuńscy lub mołdawscy Cyganie po dłuższej nieobecności wracają na ulice Jeleniej Góry. Nikt ich nie przegania, niektórzy dają pieniądze. Ale nie można wykluczyć, że żebracy są na usługach przestępców.

Jeden z mężczyzn z małym dzieckiem usadowił się na placu Ratuszowym pod arkadami. Tam wyciąga rękę do licznych przechodniów. Ale tylko wśród nielicznych wzbudza odruch litości. Jego krajanie czynią to samo w innych punktach śródmieścia.

– Dlaczego nie przegoni ich straż miejska? – pyta Danuta Tomaszek, jedna z pań, którym nie podoba się obecność kłopotliwych gości w Jeleniej Górze. Stróże miasta mają podstawy, by przynajmniej wylegitymować cudzoziemców żebraków. W czwartek, przez około godziny, kiedy obserwowaliśmy ich, żaden ze strażników nie pojawił się. Na marginesie – między godzinami 10 a 11 nie zauważyliśmy w ciągu ulic 1 Maja i Konopnickiej żadnego patrolu SM.

Żebranie jest wykroczeniem w sytuacji, gdy osoba żebrząca, ma środki do egzystencji lub jest zdolna do pracy. Można za ten proceder dostać grzywnę lub naganę. A jeśli ktoś żebrze w sposób natarczywy i oszukuje, może trafić nawet do aresztu. To teoria. Praktyka jest taka, że żebrakom z Rumunii lub Mołdawii nikt nie przeszkadza.

– Słyszałam ostatnio o szajce, która zmuszała Mołdawian do uprawiania żebractwa na ulicach miast. Mieli z tego całkiem niezły dochód, ale zniewalali niewinnych ludzi – mówi pani Danuta. – Może i w Jeleniej Górze jest tak samo? – dodaje.

Trudno to ustalić. Z żebrakami nie sposób się porozumieć bez znajomości języka rumuńskiego lub mołdawskiego. Wzbudzają dość ironiczny uśmieszek na twarzach Niemców licznie odwiedzających miasto. Niektóry tylko rzuci Romom drobne centy.

Kłopotliwi bywają także Romowie rodzimi, najczęściej przyjeżdżający z Kowar. Natarczywie zaczepiają ludzi na placu Ratuszowym proponując wróżenie. Trudno się od nich odpędzić. – Nie mam nic przeciwko Cyganom, ale takie postępowanie należy zdecydowanie ukrócić – powiedział nam Mirosław Kwiatkowski, jeden z przechodniów napotkanych na staromiejskim rynku.

Jak dotąd romskiemu problemowi nie udało się skutecznie zaradzić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trudny dojazd do SP 3

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Park już gotowy

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~Patol 9-11-2007 9:03
Niech umierają z głodu albo wezmą sięza uczciwą pracę... której i tak nie dostaną. I dobrze. Może kiedyś będzie taki dzień w którym już nie spotkam cygana. Wydalić ich z kraju!! Jak ich widze to aż na wymioty mi sie zbiera.
~jelgór 9-11-2007 9:14
Brak środków utrzymania jest podstawą deportacji. Tylko, olaboga, a dlaczego my, a ile to roboty, a moze prasa będzie krytykować, awanse zablokują. Lepiej przeczekać, nieprawdaż. Cudzoziemscy zebracy to test również dla prezydenta miasta, jak mu się współpracuje z policją.
~straznikmiejski 9-11-2007 9:21
Sorki mieszczanie, ale z napominania Cyganów nie ma żadnej kasy. Nie możemy się nimi zająć, ponieważ w tym czasie kiedy oni zajmują się żebractwem - w innych miejscach musimy zakładać blokady kierowcom, którzy źle zaparkowali. Jest to znacznie prostsze, mniej brudne i bardziej dochodowe zajęcie, dlatego miejmy nadzieję, że mrozy przegonią żebrających cyganów i będzie fajnie.
~art 9-11-2007 9:43
Proponuję zagonić do roboty Straż Graniczną od tego przecież jest, a nie tylko wlepiać mandaty Polakom za brak świateł !!!
~jelgór 9-11-2007 10:58
Pamiętajmy, że mowimy o cudzoziemcach, którzy wjechali do naszego kraju, ponieważ wydawalo się, iż posiadają źródła utrzymania (może nawet musieli pokazać jakąś gotówkę na granicy). Skoro sytuacja się zmieniła- należy ich zatrzymać w celu deportacji, chyba że ich macierzyste ambasady zechcą pomóc.Można się też zastanowić nad zakazem ponownego wjazdu do Polski. Co innego żebracy z obywatelstwem polskim (także Romowie). To całkiem inna sytuacja! Nie można łączyć tych sytuacji.
~Robert 9-11-2007 11:11
Poczekajmy miesiąc a problemu nie będzie.Gdy tylko znikną kontrole na granicy,rumuni i mołdawianie przeniosą się do bogatszych krojów unii.Wtedy niemcy będą mogli ironicznie się uśmiechać,ale u siebie;)
~kamkrys 9-11-2007 11:12
Istotnie, kobiet z malutkim dzieckiem na ręku siedzaca na ulicy koło Plusa wyglądała skandalicznie. Gdybym miała akurat w tym dniu wiecej czasu, zajęłabym się nią. Niestety wymaga to czasu. Jest w Jeleniej Górze gdzie nakarmić i odziać na koszt gminy. Pomoc Społeczna ma na to pieniądze (posiłek na Kilińskiego, odzież w magazynach PKPS i PCK). Potrzebny jest wolontariusz ,który zajmie sie taką osobą. W naszym mieście są wolontariusze i naprawdę mogą się tym zajmować. Jest to dla nich fajne zajęcie. Przyznam, że następnym razem zajmę sie osobiście i poprowadzę osobę żebrzącą i zobaczę jak ten cykl w mieście jest zorganizowany. Proszę powstrzymać się od pustych, niepoważnych komentarzy.
~Rudebwoy 9-11-2007 11:32
Ciekawe jakim cudem są oni legalnie w POLSCE
liczyrzepa 9-11-2007 11:48
...a ja nie mogę się doczekać czasów, w których straż miejska będzie musiała jechać na żebry do Rumunii - kto jest za?
~Łukasz 9-11-2007 13:16
<i> regulamin złamany post usunięty, proszę nie obrażać ludzi i siebie przy okazji - TEJO </i>
~olo 9-11-2007 13:20
Założe sie ,że są na usługach Chińskiej Triady,a ich "Krajanie" pewnie są żołnierzami Pruszkowa...
~ja do kamkrys 9-11-2007 13:25
tyś chyba z księżyca spadła...już widzę jak wysłana przez swojego pana na żebry kobieta z małym dzieckiem idzie za tobą do pomocy społecznej.Chyba nie jesteś taka naiwna i nie myślisz że ona oczekuje najedzenia i ubrania...ona siedzi tam aby przynieść panowi jak najwięcej monet a jeszcze lepiej papierków...akurat tej siedzącej koło plusa sama niejednokrotnie coś dałam ze względu na tą małą istotkę ale mam nadzieję że podzielisz się na forum informacją jak udała ci się wyprawa do opieki społecznej i jak zmieniłaś życie tych nieszczęsnych osób...
~do admina 9-11-2007 13:39
nadal nie moge sie zalogowac. Login BoaPL, adres: boa[at]wp.pl
~Łukasz 9-11-2007 14:07
to dlaczego inni to robią wobec Romów ??
~Daria 9-11-2007 14:46
Też ostatnio przechodziłam koło plusa i widziałam tą kobietę ale to nie ona zwróciła moją uwage tylko ta mała,kręcąca się koło niej dziewczynka,sama mam córkę w zbliżonym jej wieku i strasznie żal mi się zrobiło tej małej,jakie to dziecko ma dzieciństwo a przecież ono w tym wszystkim jest najmniej winne, pomyslałam,że jak będe wracać to dam jakieś pieniądze ale szybko uświadomiłam sobie,że przecież te dziecko i tak nic nie będzie z tego miało więc kupiłam tej małej trochę jedzenia i smakołyków chociaż najchętniej to bym chyba zabrała ja do domu ,nakarmiła,wykąpała,porządnie ubrała i gdybym tylko umiała czarować to najchetniej dałabym jej nowe życie bo perspektywy to dziecko to ma żadne i chyba nawet nie będzie tęsknić za innym życiem bo nie będzie go znało,strasznie jest to przykre bo ta matka ,ona ma jakiś wybór i moze robić to co chce a to dziecko nie,musi byc na ulicy bo ona tak wybrała.
~zenon 9-11-2007 15:03
uważam ze Romowie to ludzie którym równie należy sie szacunek , to ze ktoś ciemną karnacji również powinien dostać szanse na prace a nie z góry mówić jak w pieszej wypowiedzi że dobrze że nie ma dla nich pracy uważam to za skandaliczne podejście do godności i praw człowieka .
~kamkrys1 9-11-2007 15:20
Prawdą jest, że te kobiety są wykorzystywane przez romskich mężczyzn.Nie biją ich mężczyżni za to, że mało pieniędzy przynoszą ale wywierają na nich ogromną presję, że są winne za to , że on nie może sobie kupić kurczaka z rożna,czy innych smakołyków i brak jest pieniędzy na prąd aby oglądać telewizję. Kobiety od dzieciństwa mają wpajane, że mają obowiązek dbać o pełny żołądek chłopa. Myślałam, aby tę siedzącą cygankę cieplej ubrać, napoić ciepłą herbatą, dziecko wyjąć z tego skrempowanego tobołka i może udałoby się dotrzeć do jej mężczyzny lub organizacji, która ją wystawia na ulicę.Winni ponieść konsekwencje z tego tytułu. Jeśli chodzi o pomoc społeczną, to w naszym kraju jest to dobrze zorganizowane, miasto przeznacza na to pieniądze (oczywiście podatników) ale brak osób do pracy na ulicy gdyz takie sytuacje są sporadyczne i trudno utrzymywać personel do tych spraw. Dlatego najlepsi byliby wolontariusze. Sorry za taki wywód. Jestem tylko człowiekiem i bardzo mnie boli jak drugi człowiek jest upokarzany,zmuszany wbrew swojej woli. Tylko miałam odruch ludzki.Nic więcej mną nie kierowało. My wszyscy płacimy podatki na to aby takie sytacje eliminować.
~Tiger 9-11-2007 15:35
Zaczynają zbierać na zimowe opony do swoich "bawarek". Udają dziadów, a później w BMW taki wsiada i "leci" obwieszony złotem.
~hahahaha 9-11-2007 15:38
hahaha co zrobic... zburzyc i zaorac najepiej... hahaha cygańskie miasto...
~kamkrys2 9-11-2007 16:01
Do Darii. Jak ja przechodziłam to cyganka miała malutkie dziecko zawinięte w gałgan. Było bardzo małe, a ona raczej już nie wyglądajaca na matkę tego dzidziusia( za stara). Cyganka na pweno była chora, bo nie miała ciała, tylko skóra i wystające kości.No i ten szept ledwo słyszalny "daj pani". Nie było koło niej innego dziecka.
~pytanie? 9-11-2007 16:25
Gdzie proszący o datek śpią - po informacje do policji. Straż miejska niejednokrotnie udowodniła, iż tam gdzie jest problem - to ich "ni ma"
~olo 9-11-2007 19:49
Niech sie lepiej wezmą do pracy ,a nie ze z naszych podatków ,idzie na opieke społeczną i tacy ludzie pasożytują na normalnych uczciwie pracujących ,organizacje takie jak opieka społeczna są wogóle bez sensu...chodzą tam tylko pasożyty wyciągać pieniądze ,a pozniej za to chleją itp. i nic nie robią,najbardziej szkoda tylko tych biednych dzieci..
~pioterko 9-11-2007 21:48
Jeśli chodzi o Rumunów to nie można ich tak łatwo deportować od stycznia 2007, ponieważ są obywatelami UE, a tym samym korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób. Obywatela UE można deportować jedynie w wypadku gdy zagrażają bezpieczeństwu państwa lub zdrowiu publicznemu. Z podobnym problemem borykają się ostatnio Włosi, też ich mają już dość, bo są odporni na uczciwą pracę.
~zulu-bravo33 9-11-2007 21:52
Hmm. Do zenona... Napisał, że bla, bla, bla i im tez należy się szacunek! W sumie nie wiem czy im się należy? Dlaczego cygańskie enklawy w każdym kraju wyglądają tak samo - tzn. bród, smród i powszechna niechęć do porządku. Romowie zawsze i wszędzie będą "przyjezdni". Dlaczego tak ozdabiają miejsca, w których żyją? Wystarczy przejechać się przez przygraniczne czeskie miasteczka, pochodzić po Kowarach, lub lepiej jechać na Słowację. Nie zapomnę materiału o Cyganach mieszkającach w barakach na obrzeżach Stadionu Tysiąclecia. Ich ulubioną rozrywką było dręczenie zwierząt. A więc może istnieją "narody", którym nie należy się szacunek? Po tym jak Talibowie zaistnieli na świecie - należy domniemywać, że tak jest.
~Mimi 15-11-2007 23:09
Ha, zobaczymy, co powiecie, jak wal kiedyś z roboty wywalą i sami pójdziecie żebrać na ulice. I jak zaczną was tak gnoić jak wy Cyganów teraz.
~darima 1-12-2007 22:48
Stwierdzenie, ze matka zebrzaca ma wybor, a dziecko, ktore sie kolo niej kreci - nie, nie jest do konca prawdzziwe. Ta mala kiedys bedzie dorosla i tez bedzie zebrala. Kiedy wiec jest ten wybor? jej matka zas pewnie wychowala sie jak ona.
~Lizak 3-10-2008 18:15
...::::... To jest właśnie to słynne "błędne koło" ...:::... :(
~Olaaaa 14-03-2010 19:11
mi sie zbiera na wymioty jak czytam Twoje beznadziejne słowa :):) są częścią naszego miasta. nie robią nic złego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szlak do Odrodzenia jest już po remoncie

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Wyniki głosowania w jeleniogórskim BO  

Forum Turystyczne

Stop marginalizacji średnich miast

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
774
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%