MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Inwazja kleszczy

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 23 maja 2006, 0:00
Autor: Agata
Fot. Archiwum
Małe pajęczaki już atakują ludzi i zwierzęta. A może być gorzej, bo sezon na kleszcze dopiero nadchodzi. Uważajmy na łąkach i w liściastych lasach.

Zdaniem przyrodników długa zima nie zdziesiątkowała populacji tych groźnych owadów. Wręcz przeciwnie. Podobnie twierdzą weterynarze. – Miałem już kilka zgłoszeń o psach pogryzionych przez kleszcze – mówi weterynarz Grzegorz Łukasik.

Pajęczak może rzucić się na ludzi. Zwłaszcza tych, którzy wybiorą się na spacer do liściastych lasów lub będą wypoczywać w ogródku działkowym. Owad przysysa się do ciała i żywi się krwią, znacznie zwiększając swój rozmiar. Normalnie nie jest większy od łebka od zapałki.
Po jakimś czasie – o ile się go wcześniej nie usunie – sam odpada, pozostawiając swędzący ślad.

Ukąszenie kleszcza może być zarówno dla człowieka, jak i zwierzęcia niebezpieczne. Niektóre kleszcze są nosicielami groźnych chorób: piroplazmozy lub boreliozy.
Lekarze doradzają usunięcie pasożyta ze skóry, ale nie za pomocą tzw. metod tradycyjnych, czyli smarowania tłuszczem lub alkoholem.
– Najlepiej owada usunąć wykręcając go za pomocą pęsety, a ranę zdezynfekować. Jeśli ktoś się obawia zrobić to samemu, niech zgłosi się do lekarza – radzi internista Zbigniew Kwaterko.

W aptekach można kupić specjalną pompkę do odsysania kleszczy. Aparat kosztuje około 10 zł. Gabinety weterynaryjne oferują odpowiednie preparaty. Na rynku są też antykleszczowe obroże dla psów na cały sezon letni. Podobno skuteczniejsze od tych tańszych, dostępnych w supermarketach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyniki głosowania w jeleniogórskim BO  

Dolny Śląsk wstępuje do WOT

Wybory: Zwycięstwo PiS

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~CAN 23-05-2006 23:41
BlEEEee Juz Raz Lerzalem dwa tygodnie w szpitalu bo dostalem bolerioze od kleszcza ;/ powinni je wypalic wszystkie !!!!!
~realista 24-05-2006 8:50
To znacznie większe i realne zagrożenia dla ludzi , psów i kotów niż żmije .
~tygrys 4-06-2017 18:10
zamawiajcie ze sklepów ultrathon, mugga, bio instektal - poważne repelenty z dużym stężeniem DEET - one działają!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Znikną bariery w podstawówkach

Co z przebudową stadionu przy Lubańskiej?  

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
690
Tak
14%
Nie
66%
Nie wiem
20%