MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Interpelacja posłanki Machałek w sprawie wpisania biathlonu na listę strategicznych dyscyplin sportowych

Wiadomości: Kraj
Niedziela, 17 lutego 2013, 1:32
Aktualizacja: 1:33
Autor: MDvR
Fot. archiwum
Posłanka Marzeny Machałek złożyła interpelację w związku z nieujęciem przez panią minister Muchę biathlonu jako strategicznej dyscypliny sportu. Ta decyzja może okazać się bardzo drastyczna w skutki dla samej dyscypliny sportu i dla naszego regionu.

Interpelacja w sprawie wpisania biathlonu na listę strategicznych dyscyplin sportowych

Szanowna Pani Minister,
kilka dni temu zapowiedziała Pani zmianę w finansowaniu polskiego sportu. Wyodrębniła Pani 6 strategicznych dyscyplin sportu, które otoczone będą specjalną opieką. W tej grupie, mimo sukcesów polskich zawodników, nie znalazł się biathlon. Ten sport uznała Pani za mniej ważny,
z powodu braków w infrastrukturze. W związku z tym, na tę dyscyplinę sportu, drastycznie ograniczone zostaną środki finansowe.
Dla mnie – posła Ziemi Jeleniogórskiej, na której leżą Szklarska Poręba
i Jakuszyce, jak i przede wszystkim dla środowisk związanych ze sportami zimowymi, decyzja ta jest zaskakująca, szokująca i rażąco niesprawiedliwa.
Polska, ze względu na uwarunkowania terenu oraz warunki klimatyczne, jest doskonałym miejscem do uprawiania i rozwoju sportów zimowych, w tym biathlonu.
Wspaniałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego i biathlonu istnieją w Górach Izerskich i Karkonoszach. Trasy biegowe w Jakuszycach są doskonałe do uprawiania narciarstwa biegowego zarówno przez amatorów, jak
i przez wyczynowców. Trasy wyczynowe posiadają homologację światową FIS.
Tu właśnie oprócz zawodów Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym organizowane były z powodzeniem Mistrzostwa Polski w Biathlonie. Tu w polskiej stolicy narciarstwa biegowego organizowana jest największa, masowa impreza Bieg Piastów, w której uczestniczą biegacze z całego swiata.

W Szklarskiej Porębie- Jakuszycach powstał i rozwija się wspaniały Ośrodek Szkolenia i Przygotowań Olimpijczyków w Biathlonie.

Jeszcze w styczniu br. prasa pisała o planach utworzenia na Polanie Jakuszyckiej, w ciągu najbliższych 2 lat, profesjonalnego kompleksu sportowego do uprawiania narciarstwa biegowego i biathlonu. Inwestycja ta sfinansowana miała być ze środków Ministerstwa Sportu.
Polana Jakuszycka posiada olbrzymi, nie do końca jeszcze wykorzystany potencjał, ale jest to szansa wielostronnego rozwoju dla naszego regionu i dla Polski. Tu jest i powinna nadal być rozwijana infrastruktura.
Tymczasem nieujęcie biathlonu w grupie dyscyplin strategicznych, degraduje zarówno tę dyscyplinę sportu jak i nasz region, który w naturalny sposób postawił na rozwój tej dyscypliny sportu.
Decyzja ta staje się jeszcze bardziej niezrozumiała w świetle niedzielnego sukcesu Krystyny Pałki w biatlonowych mistrzostwach świata w czeskim Novym Mescie.
Nasi południowi sąsiedzi, kraj kilka razy mniejszy od Polski potrafi
w znakomity sposób korzystać z naturalnych uwarunkowań terenu i klimatu. Dlaczego swoją decyzją uniemożliwia to Pani nam – Polakom?

Nie musimy budować tras narciarskich na Mazurach, one są w Izerach.

Tu jest determinacja władz samorządowych i organizacji pozarządowych, tu są rozpoczęte kosztowne inwestycje. Stąd pochodzą zawodnicy, którzy zdobywają dla Polski medale w biathlonie.
Pani Minister, dla dobra polskiego sportu zimowego, dla rozwoju Polany Jakuszyckiej, dla dalszych sukcesów zawodników gorąco apeluję
o pilne włączenie biathlonu do grupy strategicznych dyscyplin sportowych.

Jednocześnie proszę Panią, Pani Minister o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy Ministerstwo Sportu, tłumacząc swoją decyzję brakami
w infrastrukturze dla uprawiania biathlonu, poznało potencjał sportowy Polany Jakuszyckiej?
2. Czy Ministerstwo Sportu zmieni drastyczną w skutkach decyzję dla tej dyscypliny sportu i całego naszego regionu i kiedy włączy biathlon do grupy strategicznych dyscyplin sportu?

Marzena Machałek

Ogłoszenia

Czytaj również

IV Mistrzostwa Czerwonego Pantofla – Downhill Derby  

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Była gala z nagrodami

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~brawo! 17-02-2013 11:03
Nigdy nie podejrzewałem siebie o to że będę zadowolony z jakichkolwiek poczynań Pani Poseł z partii Prezesa Jarosława. Jednak ta interpelacja jest bardzo ważna dla naszego regionu. Jeżeli uda się i biathlon zostanie włączony do grona dyscyplin strategicznych to w następnych wyborach Pani Poseł ma moj głos.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szachowy turniej Jelonka Open

Milanos mistrzem powiatu

Wypadek przy sądzie

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
698
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%