MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Integracyjna Wigilia Literacka w ODK

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 14 grudnia 2018, 9:07
Aktualizacja: Sobota, 15 grudnia 2018, 6:51
Autor: Jarosław Czarnoleski
Fot. Jarosław Czarnoleski
W środę (12.12) odbyła się, zorganizowana przez Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej w Osiedlowym Domu Kultury jeleniogórskiego Zabobrza, XIII Integracyjna Wigilia Literacka, podczas której zaprezentowano almanach „Ziarna historii”, wydany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W kawiarni „Muza” Janina Lozer przywitała gości: Irenę Kempisty – naczelnik Wydziału Wydział Kultury i Turystyki Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze, Teresę Anacko – założycielkę i opiekunkę klubu literackiego „W Cieniu Lipki”, działającego przy jeleniogórskich Warsztatach Terapii Zajęciowej przy ul. Waryńskiego, Krystynę Sławińską – z Dolnośląskiej Grupy Literackiej „Nurt”, Ryszarda Bilskiego i Barbarę Baltyn – autorów debiutujących w almanachu. Następnie odczytała list prezes stowarzyszenia Danuty Mysłek, która nie mogła być obecna na spotkaniu.

- Za kilka godzin zasiądziemy do wspólnej wieczerzy wigilijnej. W tym gronie podzielimy się opłatkiem, złożymy sobie życzenia. Może u niejednego zakręci się w oku łezka, gdy wspomnimy tych, którzy wyemigrowali, potencjalnie zapłaczemy z tęsknoty za tymi, których nie ma wśród nas, odeszli na zawsze z tej ziemskiej niwy, a jeszcze w ubiegłym roku byli z nami. Może ktoś z nas wspomni przodków, którzy poświęcali swoje życie, by nam żyło się lepiej w niepodległym kraju. To im poświęciliśmy almanach „Ziarna historii”, to owoc dwóch projektów „Śladami historii” – zrealizowany na ziemi warmińsko-mazurskiej i „Niepodległa na dotknięcie słowa” zrealizowany w Lubaniu – napisała m.in. Danuta Mysłek.
Podziękowania redaktorom za trud włożony w powstanie almanachu złożyła Maria Suchecka. Następnie Maria Pastor odczytała wiersz Jerzego Pietrzyka, a własny repertuar zaprezentowały Urszula Musielak i Anna Boruta-Lechowicz.

Ksiądz prałat dr Józef Stec przekazał zebranym gwiazdkowe przesłanie, które zawsze przygotowuje w grudniu drukiem nie tylko dla parafian i przypomniał, jak wiele treści niosą obchody Świąt Bożego Narodzenia, szczególnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Potem przyszedł czas na serdeczne życzenia i łamanie się opłatkiem.

Oprawę muzyczną wigilijnego stołu uświetnił Włodzimierz Brzeziński. Uczestnicy wysłuchali i zaśpiewali wiele kolęd zagranych przy akompaniamencie gitary.

Tradycyjnie już został ogłoszony doroczny gwiazdkowy turniej poetycki. Tym razem literaci inspirowali się hasłem „Wolność”.

Komisja w składzie: Krystyna Sławińska, Hubert Horbowski i Robert Bogusłowicz, przyznała: I miejsce - Izabeli Rochnowskiej, II - Marcie Szroeder, III - Grażynie Domagalskiej. Wyróżnienia otrzymali Joanna Micek, Stanisław Mikołajczyk, Daniel Sielski i Agnieszka Wolska.

Twoja reakcja na artykuł?

9
60%
Cieszy
2
13%
Dziwi
2
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Z Mikołajem na pediatrii

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~soclib 14-12-2018 13:37
Chyba trzeba zmienić słowa w kolędzie;Podnieś rękę, boże Dziecię i ukaż tych zboczeńców w sutannach.
~jelegorzanin🃏 14-12-2018 18:52
Wiec tak. Jak widze ksiedza to mi cisnienie podnosi. Dalej . Niech sobie on przeczyta co 50 lat temu napisal o przyszlosci KK w roku 1969 biskup kardynal niemiec Razinger. Tak to pozniejszy papiez Benedykt XI. Owa sugestia to " wiara i przyszlosc" wydawnictwo "ignes press" strona od 114 do 118". Tam znajdziecie odpowiedz dlaczego Benedykt XI- poszedl na emerytute i co czeka Kosciol Katolicki. Zdaje sobie ze kler to czytal.
~Widzę 14-12-2018 22:02
Nie czas pisanie peanów, nie czas na wiersze kiedy Wasza korporacja płonie ze wstydu. Piekłem już Nas nie zastraszycie .Te nadchodzące święta będą najsmutniejsze ,święta w czasie stanu wojennego były bardziej radosne .
~ 14-12-2018 23:16
Proponuję ogłosić konkurs - kto z jeleniogórskich mężczyzn w sukienkach był/jest pedofilem a kto z powodu ujawnienia takich skłonności został wysłany na misję do Afryki. Pan S..., jeśli się nie mylę, był/jest bliskim kolegą pana Henryka J... z Gdańska. Co prałat, to prałat.
~., 16-12-2018 1:47
byle naskrobać, o czym Wy ludzie piszecie?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Barbórkowa feta

„Głosowisko” – świąteczny koncert w „Muflonie”

Chcą powtórki wyborów!

Kolejna przygoda z Rytmem i Melodią

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
616
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%