MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Innowacje energetyczne na wyciągnięcie ręki

Wiadomości: Wrocław
Poniedziałek, 24 lutego 2014, 10:08
Aktualizacja: 10:10
Autor: REECO
Fot. REECO
Cały świat inwestuje dziś w odnawialne źródła energii. Dlatego warto wziąć udział w premierowej edycji Międzynarodowych Targów Innowacji Energetycznych InEnerg. Branżowe konferencje, międzynarodowi wystawcy, fora biznesowe oraz inne imprezy towarzyszące – to wszystko czeka na tych, którzy w dniach 4–6 marca odwiedzą Stadion Miejski we Wrocławiu. Patronem medialnym targów jest Jelonka.com

Pionierami innowacyjności w branży energetycznej są Niemcy, którzy mają najlepiej w Europie rozwiniętą energetykę wiatrową. Sąsiedzi zza naszej zachodniej granicy przodują w świecie również pod względem zainstalowanej mocy ogniw fotowoltaicznych. Także Czesi dysponują już sporym doświadczeniem na tym polu. Oba kraje są też pionierami w dziedzinie światowej produkcji biogazu.

Tymczasem polska energetyka odnawialna znajduje się dopiero na początku długiej drogi, wiodącej do uzyskania znaczącej pozycji w krajowym systemie zaopatrzenia w energię elektryczną. Dla wszystkich staje się jednak coraz bardziej oczywiste, że nie możemy dłużej opierać gospodarki energetycznej kraju na rozwiązaniach, które niezmiennie wiodły prym przez ostatnie dziesięciolecia.

- Eksperci szacują, że zasoby węgla brunatnego wyczerpią się w ciągu najbliższych 20 lat, natomiast wydobycie węgla kamiennego jest coraz kosztowniejsze i coraz więcej tego surowca zaczynamy importować z zagranicy. Do tego dochodzi kwestia naszych unijnych zobowiązań. Na mocy przyjętego pakietu klimatyczno-energetycznego, udział energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym Polski ma do 2020 roku osiągnąć obligatoryjny poziom 15%. Nie uda się tego osiągnąć bez nowych technologii i usług w sektorze energetyki odnawialnej. Rynek OZE w Polsce rozwija się, jednak daleki jest on jeszcze od wykorzystania swojego pełnego potencjału. Będąc członkiem wspólnoty europejskiej nie jesteśmy jednak pozostawieni sami sobie z tym problemem i możemy czerpać z wiedzy i doświadczenia pionierów w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, dopasowując ich przyszłościowe rozwiązania do naszych rodzimych warunków. Znajdujemy się właśnie w momencie dostosowywania swojego prawa do dyrektyw UE, w obliczu czego możliwość wymiany z sąsiadami nabiera dla nas szczególnego znaczenia – mówi project manager InEnerg Małgorzata Bartkowski.

Idealną okazją do ponadregionalnej wymiany doświadczeń, nawiązania cennych relacji biznesowych oraz prezentacji innowacyjnych koncepcji i najnowszych technologii w zakresie OZE, rozproszonej kogeneracji i efektywności energetycznej staną się już wkrótce Międzynarodowe Targi Innowacji Energetycznych InEnerg. Pierwsza edycja imprezy organizowanej przez REECO Poland odbędzie się w dniach 4-6 marca 2014 r. na Stadionie Miejskim we Wrocławiu.

Bogaty program jest gwarancją tego, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Oprócz części wystawienniczej organizatorzy przygotowali bowiem cały szereg wydarzeń towarzyszących. We współpracy z polskimi stowarzyszeniami branżowymi, REECO Poland organizuje profesjonalne konferencje i fora dotyczące najważniejszych tematów z zakresu innowacji w energetyce. Dotyczą one tematyki biogazu, fotowoltaiki, pomp ciepła, inteligentnych sieci energetycznych i efektywności energetycznej. W programie targów przewidziany jest także Dzień Rolnictwa.

Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się konferencja pt. „Polska, Niemcy, Republika Czeska - 3 kraje, 3 pomysły na biogaz. I co dalej?”, organizowana przy współpracy z Unią Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego. - Obecnie 80% działających na świecie biogazowni funkcjonuje w Niemczech, w tym dwie największe - o mocy 20 MW każda. W Czechach, dzięki wsparciu publicznemu liczba biogazowni również systematycznie wzrasta. W Polsce biogaz odgrywa coraz większą rolę, choć napotyka wiele trudności. W trakcie Konferencji (4 marca 2014 r.) dowiemy się, jak można przeciwdziałać kryzysowi i z których doświadczeń naszych sąsiadów szczególnie warto korzystać.” – mówi Małgorzata Bartkowski z firmy REECO Poland.

Wiele uwagi podczas premierowej edycji Międzynarodowych Targów Energetycznych InEnerg 2014 organizatorzy poświęcają również fotowoltaice. Wszystkich zainteresowanych pozyskiwaniem energii ze Słońca zaciekawi z pewnością konferencja pt. „Fotowoltaika przyszłości – innowacyjne rozwiązania w branży”, organizowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Fotowoltaiki. Celem konferencji planowanej pierwszego dnia targów (4 marca 2014 r.) jest przedstawienie najnowszych innowacji technologicznych w branży fotowoltaicznej – polskiej i zagranicznej.

Jednym z wiodących tematów targów InEnerg jest również budownictwo energooszczędne. To właśnie wokół tego zagadnienia toczyć się będzie dyskusja podczas VI Dolnośląskiego Forum Energii Odnawialnej, którego tematem przewodnim w tym roku będzie „Efektywność energetyczna i wykorzystanie OZE w budynkach użyteczności publicznej i budownictwie mieszkaniowym”. Udział w tym wydarzeniu to propozycja dla środowisk zainteresowanych takimi zagadnieniami, jak m.in. automatyka budynkowa BMS, energooszczędne oświetlenie, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz gruntowe powietrzne wymienniki ciepła, a także pompy ciepła, kolektory słoneczne i fotowoltaika zintegrowana z bydynkiem – BIPV.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji targów InEnerg będzie bezpłatna konferencja otwierająca projekt „Inteligentne Sieci Energetyczne w Polsce – perspektywy wdrożenia i wpływ na uczestników rynku“. Spotkanie organizowane trzeciego dnia międzynarodowej imprezy (6 marca 2014 r.) adresowane jest szczególnie do specjalistów z branży energetycznej, fotowoltaicznej, automatyki budynkowej, a także dostawców i dystrybutorów inteligentnego AGD, odbiorców energii i wszystkich zainteresowanych produkcją energii w małej skali do 40 kV. Celem tej konferencji jest przedstawienie aktualnej sytuacji w zakresie
wdrażanie ISE w Polsce oraz ich wpływu na codzienne zwyczaje w zakresie zużywania energii przez użytkowników domowych.

Ostatniego dnia targów (6 marca 2014 r.) organizatorzy zaplanowali również Dzień Rolnictwa, którego ideą jest promowanie odnawialnych źródeł energii wśród rolników, poprzez przedstawienie im możliwości i korzyści płynących z inwestycji w OZE. „Podczas spotkania poruszane będą m.in. takie tematy jak: biogazownie szyte na miarę gospodarstwa rolnego, fotowoltaika dla rolnika oraz możliwości mikroinstalacji w gospodarstwach rolnych. Nie zabraknie także cennych porad ekspertów – zapowiada Małgorzata Bartkowski z firmy REECO Poland.

Organizatorem InEnerg 2014 jest spółka REECO Poland, wchodząca w skład niemieckiej Grupy REECO, która już od 1997 roku organizuje targi i konferencje związane z energią i budownictwem energooszczędnym.
Więcej informacji na: www.inenerg.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Miastu na urodziny

Rój wiedzy

Śmierć na żwirowni

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Woltaika 24-02-2014 10:42
Dysponuję nasłonecznioną ogrodzoną działką przy linii elektrycznej w sam raz na elektrownię fotowoltaiczną. Chętnie wydzierżawię zainteresowanej osobie lub firmie
~eko 25-02-2014 5:24
może tak znieść zaporę celną na tanie ogniwa fotowolt. z Chin kto o tym napisze
~jakitaki 25-02-2014 8:23
Tak się składa, że akurat nasze tereny nie należą do tych z największym nasłonecznieniem w Polsce, a jest wręcz przeciwnie. w związku z tym, zwrot poniesionych nakładów na pozyskanie energii słonecznej będzie o 1/3 dłuższy, niż w takiej tam Bawarii... Wykorzystanie energii słonecznej do obniżenia kosztów wydatkowanych na energię w gospodarstwie domowym to dobry pomysł w naszym regionie, zaś produkcja na skalę przemysłową, to tylko wyrzucanie kasy w błoto... unijnej z resztą w dużej mierze :P

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Dachowanie w Radomierzu

Nie ma rady na wandali?

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Synoptycy: spodziewane burze i deszcz

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
86
Tak
42%
Nie
51%
Nie wiem
7%