MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Inaczej w Galerii Izerskiej

Wiadomości: Region
Wtorek, 24 lutego 2015, 8:17
Aktualizacja: 8:19
Autor: C–W
Fot. C–W
– Spotkanie, które przygotowała w naszej Galerii organizacja wrocławska EduBazar Slow Food miało trzy wymiary – powiedziała nam Violetta Pietrzak, kierująca Izerską Galerią Artystyczną. – Po pierwsze, można było kupić oryginalne, ekologiczne wyroby. Po drugie – uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach kulinarnych, a po trzecie – dla bardziej zaangażowanych i wprawionych, w warsztatach płatnych, w trakcie których można było nie tylko dowiedzieć się, jak przygotować potrawy z użyciem rzadkich surowców, a nawet samemu podjąć taką próbę – dodała.

Spotkanie nie miało nic wspólnego z wegetariańską czy wegańską dietą - można było kupić czy skosztować także kiełbas i wędlin. - Chodziło nam przede wszystkim o zwrócenie uwagi na to, co mamy wokół siebie, niekoniecznie w sieciowych sklepach, gdzie nie wiadomo, co jest chemicznym estrem, a co prawdziwym smakiem – mówiła Violetta Pietrzak.

Tymczasem, na przykład, niemal wszędzie na terenach wiejskich rośnie dzika róża. Świetne są herbatki i napary z kwiatów czy owoców czarnego bzu, albo z jasnoty białej, podobnej do pokrzywy czy wręcz z samej pokrzywy. Znakomitą przyprawą jest bluszczyk kurdybanek, jak natka pietruszki. Można przyrządzać frytki z selera, albo gruszkową musztardę.

Można też było uzyskać odpowiedź na pytania: Czy można przygotować słodkie dania bez jednego kryształka cukru? Co to jest ser, a co – wyrób seropodobny? Jak przygotować i do czego służy maść z korzenia światła?

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ekologiczna autobomba

Dziś wybory do Europarlamentu

KSWiK bez prezesa

Rajd zdewastował las?

Ćwiczenia na lotnisku

30 wydarzeń na 30–lecie wolności

Listy eurokandydatów

Jubileusz koła PTTK

Sonda

Wg. rządu najlepiej zarabiający mają finasować 500+ dla osób niepełnosprawnych. Czy to jest słuszne?

Oddanych
głosów
438
Tak
32%
Nie
63%
Nie mam zdania
5%