MenuZamknij
SZUKAJ IMPREZ
Zamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Szukaj imprez

Kiedy

Kategoria

Cena

Gdzie

Wierzenia Słowian i Indoariów. Rekonstrukcja utraconych tradycji

Piątek, 7 lutego 2020
godz. 16:30
Książnica Karkonoska
Jelenia Góra
ul. Bankowa 27
Wstęp wolny

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie autorskie z Rafałem Jakubowskim i Dianą Jakubowską, autorami książki "Wierzenia Słowian i Indoariów. Rekonstrukcja utraconych tradycji".
Na spotkaniu gościnnie wystąpi autor komiksów Maciej Kisiel ze swoim projektem "Wiesław. Baśnie słowiańskie".

Książka ukazała się w grudniu pod szyldem wydawnictwa i stowarzyszenia PraŹródła. W ramach swoich działań PraŹródła zajmują się edukacją i badaniami porównawczymi nad pradziejami ludów indoeuropejskich. Promują interdyscyplinarne podejście do nauki, sięgając do takich dziedzin jak: historia, religioznawstwo, etnologia, językoznawstwo, antropologia czy archeogenetyka. Podejmując próbę rekonstrukcji historii i tradycji ludów indoeuropejskich, w tym Słowian, weryfikują aktualny stan wiedzy analizując wiele nieznanych dotąd źródeł.

Książka "Wierzenia Słowian i Indoariów. Rekonstrukcja utraconych tradycji" jest przełomowa w swojej dziedzinie. Jak dotąd bowiem odtwarzanie wierzeń słowiańskich polegało na przytaczaniu wciąż tych samych źródeł kronikarskich, których autorzy opisywali przecież nieznaną, bądź wrogą sobie religię, poza tym czynili to w formie lakonicznych przekazów. Z kolei sięganie do pozostałości kultury ludowej, również nie daje pełnego obrazu słowiańskich wierzeń, gdyż jak wiadomo podczas chrystianizacji zniszczono świadectwa słowiańskiego kultu, dokonano zmian w naszej obrzędowości i języku. Pozostawiono w kulturze tylko te elementy, które można było zasymilować z nową religią.

W książce chcąc dotrzeć do pierwotnych wierzeń słowiańskich odkrywamy nieznane dotąd źródła, wskazujące na wspólne pochodzenie religii Słowian i Indoariów. Opierając się na interdyscyplinarnych badaniach podejmujemy próbę rekonstrukcji słowiańskiej tradycji porównując mity, symbole, rytuały i wierzenia.