MenuZamknij
SZUKAJ IMPREZ
Zamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Szukaj imprez

Kiedy

Kategoria

Cena

Gdzie

Preludium Ślężańskie

18.10-24.11.2019 (38 dni)
godz. 10:00
Wyspa Koni Ostroszowice
Ostroszowice
ul. Polna 15
Wstęp wolny

„Witajcie w niezwykłej krainie, gdzie baśń plecie się sama szelestem traw, drżeniem listowia, tchnieniem wiatru, pląsami cieni wśród głazów. Posłuchajcie, o czym bają dziuple wierzb na podślężańskich miedzach, o czym pluszcze strumyk, o czym szepczą mchy na tajemniczych skałach. Ni to bajka, ni legenda; ni baśń, ni podanie, taka jest właśnie bajęda – przewodnickie bajanie. Zmyli oko, zamgli szkiełko, badaczom metodę poważną zepsuje, bo tylko sercu nie głowie opowieść swą snuje. ” – te słowa zaczerpnięte z książki „Bajędy Ślężańskie, czyli wędrówki u stóp Ślęży tropem opowieści niezwykłych“ Andrzeja R. Kocińskiego, stanowią wstęp do realizacji spektaklu pt: „PRELUDIUM ŚLĘŻANSKIE”.
Jest to spektakl muzyczny sięgający do korzeni kultury Słowian i Góry Ślęży, zwanej niegdyś Śląskim Olimpem lub Świętą Górą, owianą tajemnicą, posiadającą wiele legend i opowiadań będącą niegdyś siedzibą bogów: słońca i księżyca. Inspiracją do powstania scenariusza jest pełen magii i osobliwości barwny świat Słowian, ich symbolika oraz przyroda zaklęta w czterech porach roku. Twórcy widowiska za pomocą różnorodnych form ekspresji twórczej – muzyki, rytmu, tańca, i bodypaintingu wykreują współczesną, a jednak sięgającą głęboko do rdzennego ducha interpretację świata prasłowiańskiego, z bogactwem wierzeń i obrzędów. Dużą rolę będą tu odgrywały ludowe opowieści dotyczące szczególnie kamiennych figur: postaci z rybą, dwóch niedźwiedzi i mnicha, będących elementem zagadkowym i frapującym, których sensowność istnienia wyjaśniono odwołując się do faktów i postaci historycznych.

W ramach realizacji projektu przeprowadzone zostaną warsztaty mające za zadanie zaktywizować uczestników poprzez zaangażowanie ich w samodzielne przygotowania przedstawienia końcowego. W warsztatach udział weźmie 20 osób, w tym 10 osób wieku do 35 roku życia, 7 osób w wieku 50+, kobiety, mężczyźni, dzieci oraz osoby niepełnosprawne. Projekt realizowany będzie przez 6 kolejnych tygodni w formie weekendowej tj. od piątku do niedzieli. Warsztaty obejmą swoim zaangażowaniem 5 kolejnych spotkań przygotowujących pokazy końcowe.
Projekt realizowany jest w ramach poddziałania 19. 2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego oraz przedsięwzięcia 3. 1. 1 „Realizacja wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych, rekreacyjnych
i artystycznych dla mieszkańców obszaru LSR” objętego Lokalną Strategią Rozwoju na lata 2014-2020 Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ślężanie”