MenuZamknijRaport
Koronawirus
SZUKAJ IMPREZ
Zamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Szukaj imprez

Kiedy

Kategoria

Cena

Gdzie

Piątek, 29 maja
im. Magdaleny, Urszuli

Pieszo z Panamy do Kanady - spotkanie podróżnicze

Sobota, 11 lipca 2020
godz. 18:00
Zwolna
Jedlina-Zdrój
ul. Sienkiewicza 16

„Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady”

Prawie 12 tysięcy kilometrów, ponad półtora roku, 9 krajów, 19 par butów i jedna miłość. Arek Winiatorski po przejechaniu Ameryki Południowej autostopem stwierdził, że wciąż porusza się za szybko. By jeszcze lepiej poznawać świat, postanowił od Panamy przemierzać go pieszo. Kupił używany dziecięcy wózek, który jak wieszczył jego poprzedni właściciel, miał nie dotrzeć nawet do granicy z Kostaryką. Przemierzył jednak całą Amerykę Centralną i to wcale nie najprostszą drogą, bo przez góry. Arek postanowił bowiem zdobywać po drodze najwyższy szczyt każdego odwiedzanego tam kraju. Na południu Meksyku poznał miłość swojego życia – Olę Synowiec, która przeszła z nim (i z wózkiem!) kolejne 7 tysięcy kilometrów, aż do Kanady. Razem zmierzyli się z własnymi słabościami, niebezpieczeństwami drogi, pustyniami, mrozami, ruchliwymi metropoliami i sięgającymi 3000 metrów przewyższeniami.

35-45 kilometrów – tyle średnio Ola i Arek przechodzili w ciągu jednego dnia. Dlatego też musieli spędzać noce w miejscowościach, gdzie nikt się nie zatrzymuje. Na schodach pod sklepem słuchali historii życia zwykłych ludzi, bo to właśnie oni byli najważniejsi w tej podróży. Rozmawiali z rolnikami na polach, protestującymi blokującymi drogi i migrantami przemierzającymi tę samą trasę co oni. Poznawali to, co zwykle w podróży rozmazuje się za szybami pędzących autobusów i samochodów. To, co na poboczu Ameryk.
Ola i Arek, jak sami mówią, podczas tej wyprawy zakochali się nie tylko w sobie, w Amerykach i w życiu, ale przede wszystkim w chodzeniu. Wierzą, że 6km/h to najlepsza, najbardziej naturalna prędkość. Do poznawania świata, do poznawania ludzi, do poznawania siebie.

Wydarzenie w ramach projektu - "Stones on Travel – Pieszo wokół Polski. Idziemy dla tych, którzy chodzić nie mogą". Do Jedliny-Zdroju Ola i Arek przyjdą pieszo po kilku miesiącach wędrówki wzdłuż granic naszego kraju, którą zaczną 14 kwietnia w Gdańsku. Skupią się w nim na poznawaniu Polski, a zarazem promowaniu pieszych mikrowypraw oraz turystyki lokalnej. Chcą zaprezentować Polskę jako atrakcyjny kierunek turystyczny, pokazując przy tym nie tylko znane atrakcje turystyczne, ale odkrywając także lokalne smaczki oraz mniej popularne krajoznawcze perełki. Tym samym chcą uczcić 70-lecie działalności PTTK, jednego z partnerów wyprawy.

W trakcie podróży chcą idąc wspierać tych, którzy chodzić nie mogą. Podczas przejścia wokół Polski będą zbierać środki dla dzieci chorujących na rdzeniowy zanik mięśni (SMA), podopiecznych Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą".

Ich podróż można śledzić na stronie Stones on Travel oraz Instagramie: https://www. instagram. com/stones_on_travel/