MenuZamknij
SZUKAJ IMPREZ
Zamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Szukaj imprez

Kiedy

Kategoria

Cena

Gdzie

Giuseppe Verdi - Nabucco

Sobota, 21 września 2019
godz. 18:00
PGE Turów Arena
Zgorzelec
Normalny: 100
Ulgowy: 30

Nabucco to jedna z pierwszych oper Verdiego, która już od dnia premiery 9 marca 1842 roku w La Scali przyniosła kompozytorowi niezwykły sukces i sławę. Fenomen tego arcydzieła związany jest ściśle z historią Włoch, których północne prowincje właśnie w tym okresie były pod panowaniem Austrii, a Verdi – gorący patriota – całym sercem popierał aktywnie działające ruchy wolnościowe. Główną osią akcji opery jest dążenie narodu żydowskiego do uwolnienia się spod jarzma Bablilończyków. Analogie były czytelne, wzniosła muzyka Verdiego porywała publiczność do burzliwych demonstracji patriotycznych, a przepiękne Va pensiero… stało się nieformalnym hymnem Włoch.
W Polsce po raz pierwszy Nabucco wykonano w 1850 roku we Lwowie. Po wojnie w maju 1983 roku Nabucco wystawiła Opera Śląska, a Va pensiero śpiewane zza krat podczas trwającego wciąż stanu wojennego było niezwykle przejmującym akcentem. Obecnie Nabucco Giuseppe Verdiego należy do żelaznego repertuaru niemal każdego teatru operowego na świecie.
W ramach III Edycji Karkonoskiego Festiwalu Operowego zapraszamy na superwidowisko Nabucco w Hali PGE Turów Arena w Zgorzelcu. Ponad 120 artystów wykona najbardziej rozpoznawalne dzieło Giuseppe Verdiego. Opera w 4 aktach zostanie zaprezentowana w pełnej formie scenicznej z wykorzystaniem scenografii, multimediów, rekwizytów, epokowych kostiumów oraz efektów specjalnych. Specjalnie do tego przedsięwzięcia zaprojektowana oprawa świetlna wraz z wielkoformatowymi ekranami LED oraz profesjonalne nagłośnienie gwarantują znakomity odbiór i niezapomniane emocje.

Wykonawcy:
Szymon Makowski – dyrygent
Mikołaj Zalasiński – Nabucco (baryton)
Grzegorz Szostak – Zachariasz (bas)
Catarina Coresi – Abigail (sopran)
Tomasz Janczak – Ismael (tenor)
Rafał Wróblewski – Abdallo (tenor)
Patrycjusz Sokołowski – Kapłan (baryton)
Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak – Fenena (mezzosopran)
Agnieszka Tyrawska – Anna (sopran)
Chór Festiwalowy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
Tomasz Janczak – reżyseria i inscenizacja
Andrzej Kopeć – wizualizacje
Elżbieta M. Terlega – konferansjer

Program:
Giuseppe Verdi – Opera Nabucco

Projekt pn. Premiera Opery Nabucco - Giuseppe Verdiego w Zgorzelcu w ramach Karkonoskiego Festiwalu Operowego - III edycja w Hali Widowiskowo-Sportowej PGE Turów Arena w Zgorzelcu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowano ze środków Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Wydarzenie objęte jest Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego oraz Burmistrza Miasta Zgorzelec.
Patronat Medialny - Muzyczne Radio

Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Instytut Muzyki i Tańca
Burmistrz Miasta Zgorzelec
Muzyczne Radio