MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

„Impresja” jak malowana

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 17 lipca 2010, 20:41
Aktualizacja: Niedziela, 18 lipca 2010, 8:33
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Los rzuconego na burzliwe fale życia francuskiego poety symbolizmu Jeana Arthura Rimbaud’a widziany oczyma młodych jeleniogórzan prawie 130 lat po śmierci twórcy stał się kanwą „Impresji”, widowiska zrealizowanego w ciągu niecałych dwóch tygodni warsztatów „Lato w teatrze”. Dziś trud wykonawców i instruktorów oklaskiwała niemal pełna widownia Teatru im. Norwida.

– Mam nadzieję, że część z tych młodych ludzi pojawi się na scenie jako profesjonalni aktorzy w przyszłości, a jeśli nawet tak się nie stanie, jestem przekonany, że przeżyli w ciągu tych dwóch tygodni wspaniałe chwile – powiedział Tadeusz Wnuk, aktor, edukator i koordynator projektu „Lato w teatrze” witając licznie przybyłych widzów przed premierowym pokazem warsztatowej „Impresji”.

Zarysował ideę sztuki: poetycką wizję dochodzenia poprzez różne stany z pomocą teatralnych środków wyrazu do odkrycia wewnętrznej wolności. Podstawa to trzy teksty Rimbaud’a, które francuski, przedwcześnie dojrzały poeta, napisał, kiedy był mniej więcej w wieku uczestników warsztatów.

„Dzieciństwo”, „Statek pijany” i „Pożegnanie” to jednocześnie trzy obszary skrajnie różnej świadomości twórcy. Słodko-gorzka idylla lat chłopięcych, bunt nastolatka, który nie czuje się już wiedziony przez „pilotów” przybitych do kolorowych pali przez Czerwonoskórych wyjców, oraz nostalgiczne wyznanie człowieka, który – przeszedłszy przez „piekło kobiet” dotarł do życiowej prawdy i odkrył własną tożsamość pogodziwszy się z przeznaczeniem.

Wprawdzie nie jest to sztuka indywidualności, ale niektóre osoby zapamiętuje się na długo. Ciekawą postać młodego Rimbaud’a stworzył Mateusz Barta. W tym nastolatku drzemie aktorska dusza. Czuje scenę, ma świetną dykcję i ze zrozumieniem interpretuje niełatwy przecież tekst poety. Na pewno widoczną w sztuce postacią jest Marek Sieradzki (epizod gry w kości z Damianem Kuśnierzem - obaj grają marynarzy), doskonale spisuje się Łukasz Kwiliński jako mim wśród cyrkowców. Dominika Dyrka imponuje zmysłowością w scenie z młodym Rimbaudem na statku wśród meduz. Myriam Nicole Koulibaly oraz Aleksandra Beszczyńska z wdziękiem wczuwają się w rolę Francuzek. Przepiękny jest epizod z Pannami Łąk, który otwiera „Impresję”. Robi wrażenie żywiołowy finał. Wymieniać by można długo.

Sukces impresji można postrzegać nie tylko w kategorii estetycznej (bo to rzeczywiście ładne i barwne widowisko), lecz także w zakresie edukacyjnym i psychologicznym.
Młodym wykonawcom i ich mistrzom udało się zbudować piękną całość ucząc się przy tym pokonywania własnych słabości i zdobywając nowe doświadczenia. To bardzo cenna lekcja! Widowisko obserwowała wśród widzów Alina Obidniak, legendarna dyrektorka Teatru im. Norwida. – Bardzo się cieszę, że takie projekty są realizowane – powiedziała nam Cesarzowa Teatrów Ulicznych. Młodym ludziom i ich opiekunom - w imieniu dyrekcji Teatru im. Norwida, pogratulowała Urszula Liksztet, kierowniczka literacka TN.

Tadeusz Wnuk podziękował po sztuce realizatorom projektu: instruktorom (dostali po słoneczniku) i pracownikom technicznym. W teatralnym foyer aktor rozdał warsztatowiczom certyfikaty aktorskie a także pamiątki z „Lata w teatrze”. Podziękowania dostali też instruktorzy oraz osoby współpracujące przy projekcie. Obejrzano także projekcję filmu, który powstał podczas warsztatów. Nie obyło się bez salw śmiechu i chwil nostalgii.
Kto „Impresji” nie widział, ma szansę nadrobić zaległości jutro o godz. 18 w Teatrze Norwida. Organizatorzy zapraszają na drugi pokaz.

Udział wzięli: Barbara Badach, Marta Banach, Mateusz Barta, Aleksandra Beszczyńska, Anna Chodkowska, Małgorzata Czyż, Dominika Dyrka, Dominik Górski, Monika Jewtuch, Karolina Konstantino, Adrian Kurek, Karolina Kurpiel, Weronika Kołodziejska, Myriam Nicole Koulibaly, Damian Kuśnierz, Łukasz Kwiliński, Magda Marcukiewicz, Agnieszka Mirek, Rania Mukalled, Martyna Prabucka, Sylwia Prokop, , Marek Sieradzki, Natasza Sołtanowicz, Małgorzata Szawel, Karolina Szwaj Aleksandra Woźniak, Katarzyna Wójtowicz, Alicja Zalesska, Paulina Zielińska – uczestnicy trzeciej edycji „Lata w teatrze”.

Opieka instruktorska: Monika Strzelczyk (grupa aktorska), Tadeusz Wnuk (grupa muzyczna i koordynacja artystyczna), Janusz Kijański (grupa kostiumowo-scenograficzna), Dorota Fruba-Wiśniewska, Jowita Bednarek (grupa marketingowo-dziennikarska), Marek Oleksy (grupa techniczna), Beata Poleszczuk (opieka pedagogiczna);

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie przy współpracy Miasta Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr, TV Dami, TV Karkonosze Play.

Ogłoszenia

Czytaj również

Gorący koniec lata w kinach Helios!

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Tym razem "Malala"  

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~emoś 17-07-2010 21:32
<i> poprawione:-) przepraszamy </i>
~bea.p 18-07-2010 12:21
cudownie, barwnie, ekspresyjnie i uczuciowo GRATULACJE
~ 19-07-2010 23:13
Moim skromnym zdaniem nie ma się czym zachwycać, Impresja to jeden wielki nieład i chaos, który bynajmniej nie był artystyczny. Nie jestem aktorem, ale na takich warsztatach winno się uczyć młodzieży gry aktorskiej, której w spektaklu było tyle co kot napłakał. Zamiast tego był nic nie wnoszący w całe przedsięwzięcie taniec, który ni jak się miał do przedstawianej poezji tegoż Rimbaud&#8217;a - który dla każdego zdrowego człowieka nie powinien być autorytetem, no chyba że jest się alkoholikiem,
~babi 20-07-2010 13:04
A miało być tak super. Szkoda, że jednak nie spektakl i ciekawe kto wyreżyserował ten pokaz..? Hmm

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Powstaje rondo w Mysłakowicach

40 lat pracy Stanisława Firszta

Będzie o „Kuchni Ducha Gór” w Muzeum Karkonoskim

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
942
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%