MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Immatrykulacja studentów KPSW

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 października 2017, 12:24
Aktualizacja: Środa, 11 października 2017, 16:22
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (9.10) w auli rektoratu Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze odbyło się uroczyste ślubowanie studentów pierwszego roku. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Jan Miodek, który opowiedział o "Polszczyźnie lat 1918–2018".

KPSW (wcześniej Kolegium Karkonoskie) rozpoczyna jubileuszowy XX rok działalności. - Dokonaliśmy pełnej rekrutacji. Przyjęliśmy 400 studentów, powstrzymano negatywną tendencję, która nas niepokoiła – wyznał Marian Ursel, rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, który podkreślił, że sukcesem wspólnej pracy wykładowców, pracowników administracyjnych i studentów są studia magisterskie na dwóch kierunkach (pielęgniarstwo i fizjoterapia), a w planach jest także „magisterka” na dziennikarstwie i komunikacji społecznej.

Studenci, których wytypowano do immatrykulacji nie stresowali się i w imieniu swoich kierunków złożyli ślubowanie. - Zaczynam pedagogikę wczesnoszkolną i przedszkolną z ukierunkowaniem na specjalną. Dzisiaj wielki dzień – robię za starostę i myślę, że będzie dobrze – powiedziała Małgorzata Jurczyk, którą jeleniogórzanie znają z występów w ekstraklasowej drużynie KPR-u. - Bardzo lubię pracować z dziećmi, chcę zostać trenerem, więc pedagogika to jest ważny aspekt – dodała skrzydłowa Klubu Piłki Ręcznej, która cieszy się również, że można się dogadać z wykładowcami i wraz z koleżankami z drużyny (Natalią Kolasińską i Sabiną Kobzar) są w stanie pogodzić karierę sportową z nauką. - Uczelnia jest bardzo ciekawa, a kierunki są na tyle zróżnicowane, że każdy znajdzie coś dla siebie – powiedział Przemek Dajcz, student I roku edukacji techniczno-informatycznej.

Uroczystość uświetnił występ zespołu Akolada. Były też wystąpienia przedstawicielki samorządu studenckiego, wręczenie wyróżnień dla studentów obu wydziałów (Sebastian Chajutin – WNHiS i Paulina Ostrówka – WPT), a także sprawozdanie rektora z działalności uczelni w poprzednim roku akademickim. Jedynie prowadzący inaugurację Krzysztof Langer zaliczył kilka wpadek, nie wymieniając kilku ważnych gości, w tym prof. Jana Miodka, który wygłosił wykład inauguracyjny.

- Zbliża się setna rocznica powrotu Polski na mapy Europy i świata. Postanowiłem w pigułce pokazać, co się przez te 100 lat najistotniejszego zdarzyło – powiedział prof. Jan Miodek. - Praktycznie przez 123 lata zaborów polszczyźnie nic złego się nie stało. Wróciliśmy na mapy z językiem w stanie nienaruszonym, oczywiście z pewnymi leksykalnymi naleciałościami rosyjskimi na ziemiach byłego zaboru rosyjskiego i niemieckimi na ziemiach, które były w Prusach czy Austrii, ale jądro języka wróciło nienaruszone – mówił J. Miodek. Profesor odniósł się także do zmian w naszym języku po roku 1989, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu rzeczywistości elektronicznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Laptopy dla uczniów z gminy Podgórzyn

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Matury pod szczególnym rygorem sanitarnym  

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~kto to wymyślał 10-10-2017 15:44
hahaha immatrykulacja ,brzmi grubo,lepiej jak inseminacja.
~LV 10-10-2017 16:16
Pseudo szkółka, w której studenci zamiast STUDIOWAĆ "studjują"
~Alien 10-10-2017 19:31
Rekrutacja udana. Gratulujemy. Zdjęcie nr 20 wiele wyjaśnia,kk w roku akademickim 2017/18 stawia na kosmitów:)
~YetiZdalekiejKamczatki 11-10-2017 4:24
W Polandji nie opłaca się studiować gdy rząd widzi w tobie tanią Dz.... która będzie musiała prędzej czy później uciekać z Polandji na zachód by pracować niewolniczo przy zbiorach za kilkukrotnie większe pieniądze niż zarobiła by legalnie i wykazując się wiedzą w tym sk... kraju dla którego tak naprawdę wszyscy Polacy mogli by jedynie umieć czytać i znać podstawowy matematyki bo z roku na rok przeznacza się coraz mniejsze pieniądze na edukację w Polandji.
~ 11-10-2017 7:36
Dlaczego ci młodzi ludzie nie potrafią się stosownie ubrać? W domu nikt im nie powiedział, że czym innym jest wypad do pubu a czy innym oficjalna uroczystość? "Robię za starostę" ... czy nie lepiej "pełnię obowiązki starosty". Dbajmy o takie sprawy jak kultura wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Spotkali się z Beatą Kempą

Wsparcie dla zdalnej nauki

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1367
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%