MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

I ty się odważ świętym być!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 16 października 2010, 8:43
Aktualizacja: 8:48
Autor: Barbara Ludorowska
Fot. B. Ludorowska
W przeddzień 32. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w Gimnazjum nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Jeleniej Górze odbyło się przedstawienie charytatywne zorganizowane przez uczniów Szkolnego Koła Caritas.

Dochód z tego przedsięwzięcia przeznaczony został na pomoc zdolnej młodzieży, pochodzącej z ubogich rodzin i zasilił Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Treści wpisywały się w tematykę obchodzonego w minioną niedzielę – X Dnia Papieskiego. Młodzież udowadniała, że świętość nie jest poprzeczką w dzisiejszych czasach nie do osiągnięcia.

Święci to naprawdę normalni ludzie, tylko mieli odwagę bycia KIMŚ. Nie dali się zwieść mirażowi kariery, bogatego i wygodnego życia. Mieli odwagę przeciwstawić się panującym modom na życie. Nie chcieli tylko wypełniać żołądka, imponować strojami, uczynić z życia jednej wielkiej rozrywki. Odkryli głębię, którą każdy z nas posiada, a która często przez całe życie jest w stanie uśpienia. Mieli swoją klasę, styl.

Pokazane zostały sylwetki wielu świętych XX wieku, ludzi młodych, pełnych pasji, wysportowanych, wykształconych, bogatych (między innymi bł Pierre Georgio Frasatti, Joanna Beretta Molla, Chiara Badano, Edyta Stein i wielu innych).
Z drugiej strony padały głosy, że przecież to XXI wiek. W dobie komputerów i innych mediów po co nam święci? W mediach każdy znajdzie jakiś pasujący dla siebie wzorzec…

W drugiej części programu, ubogaconego prezentacją multimedialną, muzyką i filmem, przeanalizowane zostało hasło tegorocznego Dnia Papieskiego: „Odwaga świętości” . Bardzo mocno podkreślono, że specyfiką pontyfikatu Jana Pawła II był także fakt wyniesienia na ołtarze wielkiej liczby chrześcijan, którzy z odwagą dążyli do świętości we wszystkich częściach świata, w różnych epokach i w różnych sytuacjach życiowych.

Gościem honorowym był ks. dziekan Bogdan Żygadło, który na zakończenie życzył młodym odwagi świętości, by nie bali się , idąc za radą papieża, wypłynąć na głębię”. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem przez wszystkich znanej piosenki „Arki Noego” pt. „Święty uśmiechnięty”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~ 16-10-2010 11:06
A czy przedstawiono również sylwetkę pana Stepinaca, kardynała Chorwacji, błogosławionego przez JPII w 1998 roku? Ten Chorwat z wielką odwagą dążył do świętości aktywnie współdziałając w okrutnym wymordowaniu setek tysięcy nie-katolików i kradzieży ich nieruchomości po ich śmierci. Pani Ludorowska: Nie wstyd pani, że uczestniczy pani w manipulacji młodymi umysłami poprzez selektywne podawanie faktów hisorycznych?. Obecność pana Żygadło, promującego tego typu świętych, mnie nie dziwi. Ten pan zasługuje wyłącznie na to, by go ignorować.
Menes 16-10-2010 11:07
Pogonić kościół ze szkół!!! Księża, wciskając ciemnotę dzieciom tresują je na swoich pachołków, na dodatek kościół chce przejąć Uniwersytet Wrocławski i inne dobra narodowe. Nakopać im do duszy i pokazać im gdzie ich miejsce! BANDA JEŁOPÓW!!!!! http://www.sjp.pl/co/parafianin http://pl.wiktionary.org/wiki/parafianin
~bezrobotny 16-10-2010 12:29
Oj długo będziemy czekali aż Karolek zostanie świętym.
___x 16-10-2010 13:23
Cóż co do Katol. to ma kilka minusów jak i plusów: gdyby nie religia to byśmy wszyscy musieli pracować nawet w niedziele i nie byłoby świąt więc zapieprzalibyśmy bez wytchnienia przez cały rok oraz powiedzmy że ta religia ma kilka fajnych zasad dotyczących międzyludzkich stosunków a do MINUSÓW należałoby zaliczyć durne ascetyczne zasady oraz "nadstawianie 2-go policzka" to tyle na temat samej religii. Co do ludzi to niestety pewni namiestnicy kościelni lubią wykorzystywać swą pozycje oraz bezgraniczne wiare swych wyznawców wyłudzając od nich co się da
___x 16-10-2010 13:32
Ale nie tylko w naszej religii tak jest np w Japonii w dawnych czasach wystawiano olbrzymie posągi Buddy oraz rożne świątynie shintoistyczne lub buddyjskie za ostatnie środki biednych chłopów. A co do samych księży to w każdym społeczeństwie są i mendy i wielcy ludzie, jeśli chodzi o księży p...li no to jest tak jak w więzieniu (nie ma się płci przeciwnej to łapie się za to cosie ma pod ręką) tam mają dostęp do współwięźniów a księża do dzieci, a wystarczyłoby aby papież i jego durna świta zrozumiała że nie da się oszukać natury i zniósł d...lny celibat tak jak w protestanckiej religii
~Taki duży 16-10-2010 14:46
Taki duży, taki mały może świętym być... śpiewa zespól Arka. To było i jest trudne, ale przecież życie trwa tylko chwilę. Potem albo z Bogiem, albo z diabłem na wieczność. Jest trochę zła w Kościele, ale ile go jest poza nim? Poza nim jest go miliardy razy więcej. Gdyby Kościół nam nie przypominał, że trzeba być dobrym, już dawno pozabijalibyśmy się. A tak świat jeszcze trwa. Wybieram Boga i Kościół, bo przekonałem się, że życie bez Boga to równia pochyła,
~jasia 16-10-2010 15:09
Drodzy internauci!! WY TEZ MACIE SZANSĘ BYĆ ŚWIĘTYMI !!!!!!!!!! Bóg na Was czeka.....a skoro nieobojętnie przechodzicie obok takich artykułów, to znaczy, że Was intryguje to, że można COŚ WIĘCEJ doświadczyć w życiu, że można piękniej, lepiej....TYLKO TRZEBA CHCIEĆ!!!! Teraz z tymi wartościami walczycie, ale kiedyś.... jak będzie wie sam Bóg. Życzę ODWAGI powiedzenia NIE grzechowi! Życzę ODWAGI MIŁOŚCI I ŚWIETOŚCI!
~zozol 16-10-2010 15:21
Byłem na tym przedstawieniu. Dziewczyny byłyście super!!!!!!!!!! zwłaszcza Karola, Ewelina i Paulina. Było trochę potknięć, ale sam bym nie lepiej wystompił. Te młode z pierwszej klasy też całkiem nieźle się zaprezentowały. a nasz dyrcio jak ładnie o papieżu mówił.
~portal 16-10-2010 17:35
Religia (i wiara) od setek lat miała zastępować ludziom myślenie. Trwa to do dziś.
~ 16-10-2010 18:25
z przerwami na eksperymenty z ateizmem, które zakończyły się fiaskiem; stalinizm w ZSRR, maoizm w CHRL, Kambodża w latach 70.
~ 16-10-2010 18:57
Stalinizm w ZSRR, maoizm w CHRL i Czerwoni Khmerzy w Kambodży to zbrodnicze reżimy niedemokratyczne a nie eksperymenty z ateizmem. Współczesne Czechy, Francja czy Finlandia to też fiasko? Puknij się w głowę, przedstawicielu ludu bożego i zastąp swoją ignorancję i modlitwę wiedzą i myśleniem.
~ps 16-10-2010 19:53
I po co tyle gorzkich słów..... ;( a ja gratuluje tej młodzieży, że nie wstydzi się swojej wiary oby było was więcej pozdrawiam was serdecznie i życzę wszystkiego dobrego ;)
~ 16-10-2010 19:56
18:57, to tylko historia. teraz o tym nie ucza w gimnazjach? "ZSRR, Chińska Republika Ludowa, Korea Północna, Kambodża, komunistyczna Mongolia. Władze tych krajów postrzegały lub postrzegają ateizm jako nierozerwalną część komunistycznej ideologii materialistycznej. Konsekwencje ateizmu państwowego przejawiały się czynną, i czasami brutalną wrogością wobec religii, prześladowaniem instytucji religijnych, przywódców i wyznawców" http://pl.wikipedia.org/wiki/Ateizm_państwowy
Piipi Jelonkowa 16-10-2010 20:27
..*tutaj pachnie SIARKĄ !
~ 16-10-2010 20:39
o1.tvk3.pl - Niestety popełniasz typowy błąd rozumowania, charakterystyczny dla przedstawicieli ludu bożego. Dla was jedyną alternatywą reżimów, o których mowa powyżej jest państwo, w którym dominuje religia. To bzdura. W państwach, które podałem jako przykład(Francja, Czechy, Finlandia) istnieje nowoczesna demokracja a zdecydowana większość ateistyczna doskonale współistnieje ze zdecydowaną mniejszością religijną. Nie ma wrogości wobec religii, prześladowania instytucji religijnych, przywódców i wyznawców. Zastanów się co piszesz i wyciągnij z tego wnioski. A propos gimnazjów - historii uczą tam słabo, bo szkoły te zostały sklerykalizowane - Kościołowi szerzenie wiedzy jest nie na rękę. Zachęcam do intelektualnej refleksji na powyższe tematy.
~ 16-10-2010 20:51
~ps - gratulujesz młodzieży, że nie wstydzi się swojej wiary? Jeśli jesteś młodą osobą, poszukaj w internecie, jak zachowywała się młodzież jakiś czas temu w podobny sposób indoktrynowana przez swoich "wychowawców". Mam na myśli pionierów sowieckiego Komsomołu i aktywistów ZMP - oni też nie wstydzili się swojej wiary i miłości do Stalina.
~ 16-10-2010 21:23
nie twierdziłem, że wszyscy ateiści są źli tylko zauważyłem, że ustroje zbudowane na ateizmie jako dominującej filozofii istniały już i okazały się bardziej zbrodnicze od religijnych.
Piipi Jelonkowa 17-10-2010 0:30
.. do - [~Autora postu z godz.21:23 ..] ~Masz rację ! .. ATEIŚĆI - to równiez Chinczycy, którzy uwięzili słowo WOLNOŚĆ - Liu Xiaobo !
Piipi Jelonkowa 17-10-2010 0:35
.. do -[ ~Portal ..].. " bo Boga poznają ludzie,którzy potrafią Go zobaczyc,którzy mają otwarte oczy ducha .."
~ 17-10-2010 9:48
tak, można powiedzieć, że obecnie Chiny są państwem ateistycznym. Blisko 50% społeczeństwa deklaruje się ateistami.
Menes 17-10-2010 10:28
Ale pieprzycie farmazony! Te kraje wymienione wyżej, są o 50 lat do przodu od KATolickiej Polski. Jestem nie wierzący i mam głęboko gdzieś komunę jak nasz ustrój, ja pragnę tylko wolności, bo jak na razie, to mamy tylko jej złudzenie.
Piipi Jelonkowa 17-10-2010 10:52
.do - [~Autora postu z godz.09:48 ..] .. Szef Komunistycznej Partii Chin .. jest tam "bogiem".Buddystów ..tam, nikt nie pyta o zdanie !
~ość portalu 17-10-2010 11:22
Dość powiedzieć, że KKAT ma wyznawców jak mój przedmówca.
~ 17-10-2010 12:00
a ja jestem wyznawcą ateistycznego Boga Samo tzn. wierzę, że wszystko stworzyło się samo przez przypadek. Nauka nie potwierdza, że tak właśnie było ale wydaje mi się to najbardziej prawdpopodbne.
~do 14:46 18-10-2010 14:48
hahahahaha! "Gdyby Kosciol nie przypomnial...bla bla bla...pozabijalibysmy sie". Bo padne! ja jestem ateistka z przekonania i nie zabijam nawet pajaka, nie kradne, nie cudzoloze, nie oszukuje, nie pije i nie pale. Nie potrzeba mi do tego Kosciol. Mam zasady mo...lne wpojone mi przez rodzicow. Biedni to ludzie, ze nikogo nie katrupia tylko dzieki kosciolowi i przykazaniom. Zalosne i takie....polsko-katolickie. A tak poza tym. Finlandia jest na wskros ateistyczna a przestepczosc bliska ZERA. Jak to wytlumaczyc?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Gmina skarży MEN

"W Góry Serca" z Leszkiem na Śnieżkę

Obradowali seniorzy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
789
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%