MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

I stała się światłość! Cieplice w pełni blasku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 9 stycznia 2009, 22:21
Aktualizacja: Czwartek, 24 września 2009, 21:40
Autor: TEJO/rylit
Fot. rylit
Tłumy mieszkańców Jeleniej Góry spacerowały dziś po zapadnięciu zmroku reprezentacyjną częścią uzdrowiska. Iluminacje wydobyły ze stojących tam budynków oraz pobliskiego Parku Zdrojowego nowy, niespotykany wymiar. – Tak powinno być na co dzień – mówili podziwiający efekty Karkonoskiego Festiwalu Światła.

Fantastycznie iluminowany pałac Schaffgotschów, podświetlone cieplickie wieże: kościoła św. Jana Chrzciciela i Ewangelickiej świątyni Zbawiciela, opływające w światła pawilony zdrojowe i hotele. Do tego skąpany w blasku rozmaitych reflektorów Park Zdrojowy. A jako zwieńczenie całości dwa punktowe światła strzelające w niebo i rysujące w „przestworzach” kształt serduszek. Dodajmy, że światła mają zmienne kolory i mienią się barwami tęczy.

Obok takich efektów nikt nie mógł przejść obojętnie. Zwłaszcza ciepliczanie, przyzwyczajeni do szarości swojej małej ojczyzny ze zdumieniem przecierali oczy. – To może być tak pięknie?! – pytano z niedowierzaniem. Może być. W blasku Karkonoskiego Festiwalu Światła cieplicki świat zmienił się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Mieszkańcy spacerowali podziwiając iluminacje, które przyciągnęły całą rzeszę fotografujących. Ci paradowali ze statywami w poszukiwaniu jak najlepszego ujęcia, aby uwiecznić pierwsze takie wydarzenie w historii Jeleniej Góry.Niestety, mankamentem jest postawiona dziś scena, która przysłania całą perspektywę placu Piastowskiego zakończoną dzwonnicą kościoła św. Jana Chrzciciela, Domem Zdrojowym oraz kamieniczką z wieżą.

Wcześniej w Hotelu Caspar odbyło się otwarcie wystawy architekta Tomasza Urbanowicza, którego wystroje szklanej architektury stworzone we wlasnej pracowni "Archiglass" znajdują się w najbardziej znanych i prestiżowych budynkach świata, na statkach na wystawach EXPO. Jutro - prezentacja multimedialna tego twórcy.

O festiwalu opowiedzieli podczas konferencji organizatorzy imprezy: Janusz Stańczyk, Robert Futenhendler, Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry, oraz przedstawiciel Philipsa. Omówiono założenia,cele i program festiwalu, pierwszego takiego w Polsce.Ciekawostką jest, że wykorzystano około 160 punktów światla diodowego oświetlając dziewięć obiektów w Cieplicach, którego pobór prądu jest równy poborowi przez cztery czajniki elektryczne. Oficjalne otwarcie festiwalu odbyło się w Teatrze Zdrojowym gdzie zasiadlo kiludziesięciu zaproszonych samorządowców z kilku województw. Wystąpił znany zespól flamenco Danza del Fuego. Następnie goście udali się na bankiet do Domu Zdrojowego Edward.

A kolejna porcje wrażeń jeszcze przed wszystkimi, którzy przyjadą lub przyjdą na plac Piastowski. Impreza potrwa do niedzieli, a jej ukoronowaniem będzie „Światełko do Nieba” oraz koncert Elektrycznych Gitar w ramach XVII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Program całej imprezy w tekście poniżej.

Zdajemy sobie sprawę, że nie sposób zdjęciem oddać tego, co można zobaczyć na własne oczy w Cieplicach. Dlatego gorąco zachęcamy do odwiedzin uzdrowiskowej części miasta o wieczornej porze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Droga pod Reglami

Karkonoskie witraże

Wieczór wspomnień

Komentarze (46) Dodaj komentarz

~Kubi 9-01-2009 22:33
Cos pieknego czy Jelenia Góra nie może byc tak pieknie oswietlona ??? było by to wizytówką naszego miasta i pełno turystów odwiedzało by masto noca bo jak narazie to nasze oswietlenie nie przyciaga tylko odstrasza. BRAWO dla Kakronoskiego festiwalu swiatła cos pieknego jak w bajce ale, wszystko co piekne szybko sie konczy i tylko podziwiac bedziemy do niedzieli :( ale W życiu bowiem istnieją rzeczy, o które warto walczyć do samego końca moze nasze miasto jedna zainwestuje w porzadne oswietlnie i postaraja sie na wiecej bo nie sztuka cos oswietlic sztuka to oswietlic z serca jak pokazane zostało dzis w cieplcach i bedzie przez kolejne 2 dnia Nie trwa dłużej niż chwila, ale wspomnienie zostaje na zawsze ... jeszcze rza gratuluje pomysłu wykonania i oby wiecej takich imprez tego tupu w naszym miescie bo na stałe sie nie doczekamy takich pieknosci pzdr wieczornie wszystkich czytelników jelonki i cała redkakcje
ross222 9-01-2009 22:39
W końcu coś się dzieje w Cieplicach! To co wyróżnia nasze miasto od innych , oprócz bajecznego położenia, jest to że mamy Cieplice! Rozwój Jeleniej Góry w dużym stopniu powinien być związany z promocją uzdrowiskowych zalet Ceplic. W końcu , ktoś to zrozumiał. W prawdzie daaaleka jeszcze droga do pełni szczęścia ale idziemy w dobrym kierunku!!!!
~Gratulacje 9-01-2009 22:46
I tak zdjęcia nie oddadzą wszystkiego tego co można zobaczyć osobiście - wspaniała impreza gratulacje za pomysł dla pana Roberta właściciela hotelu Caspar
Riposta 9-01-2009 23:14
Oj pięknie tam było! I mnie ze statywem skusiło... kto nie był, niech wybierze się jutro i pojutrze... warto :)
~swercru 10-01-2009 0:26
Ja Również Zapraszamy Wszystkich Szczególnie Śliczne Dziewczyny ;);) Jak Wam zimno dawać do Cieplic Ciśnienie Gwarantowane Heh ;p;p
~bartek z 10-01-2009 1:17
właśnie skończyłem chodzić po cieplicach - przyznam nie spodziewałem się takiego efektu. Naprawdę warto tu przyjść obejrzeć, nawet usiąść na ławce i przyjrzeć się wszystkim tym iluminacjom przygotowanym przez organizatorów i wszystkie firmy sponsorujące. Pokazy świetlne robią niesamowite wrażenie, jeszcze nie widziałem na własne oczy tak fajnych iluminacji a widziałem już trochę. Pozdrawiam czytelników i szacunek dla wszystkich organizatorów Festiwalu - odwalili kawał dobrej roboty.
~jeleniogórzanka1 10-01-2009 1:28
Wspaniałe zdjęcia! To dzieło sztuki! Gratuluję organizatorom.
~toja 10-01-2009 8:04
Ładne, ale lekko kiczowate. Zdjęcia się mocno powtarzają.
~salce-sonic 10-01-2009 11:12
Niby ok, tylko te kolory - wiocha na kilometr :(
~ago od kosmosu 10-01-2009 11:35
swercru, a czy Ty osobiście jesteś jakoś "Szczególnie Śliczny"? ;-)
~wie39 10-01-2009 12:46
nie ma na co pieniędzy wydać......
~cis 10-01-2009 14:04
Fajne to, gratuluję panom Stańczykowi i Futenhendlerowi /sorry jak przekręciłem nazwisko.A ten nasz Pan Obrebalski znowu się podpina pod nie swój pomysł, i dobrze bo by nic z jego pracy nie wynikło.
~silence 10-01-2009 14:51
Sądzę, ze miasto powinno wydawać pieniadze na inne, bardziej istotne rzeczy. A na prawdę jest ich wiele w JG...
~ 10-01-2009 15:13
Cieplice+zima+kolorowe światła=bajka!!!! Brawo! =:D
~ciepliczanin 10-01-2009 15:19
wszystkie buraki, które sa przeciwne tej formie promocji PROSZONE SA O ZAMKNIECIE JADACZEK :P
HankaOdRumcajsa 10-01-2009 15:38
...fajnie to wygląda... nawet komisariat oświetlili...
~stary Kazio 10-01-2009 18:31
Super.ale mnie urzeka przede wszyskim śnieżna aureola Cieplic.Jak pięknie musi wyglądąć miasto i panorama gór w pronieniach styczniowego słońca przy temp.minus 3-5 st.Pamiętam,pamiętam.Pozdrawiam wszystkich.
kazimierzp 10-01-2009 18:58
Do autora tekstu! W Teatrze Zdrojowym nie wystąpił zespół Danza del Fuego. Wystąpiła Anna Mendak która parę tygodni temu tańczyła z Danza del Fuego, ale wczoraj w piątek towarzyszył jej i jej koleżance inny zespół!!!
~ago od kosmosu 10-01-2009 20:21
dobrze byłoby gdyby taki festiwal światła był kontynuowany w przyszłym roku, może byłaby to nowa tradycja, która trochę przyciągnęłaby ludzi do Jeleniej Góry, ożywiłaby naszą dzielnicę uzdrowiskową; pomysł jest bardzo dobry
~swercru 10-01-2009 20:48
Do ~ago od kosmosu Koleżanko Za Ślicznego się nie Uważam Bo tylko Emo Boye się oceniają A ja jestem inny z innymi zasadami ;];]
~ago od kosmosu 10-01-2009 23:02
do ~swercru. Cieszy mnie Twoja samokrytyka. To może wpuścisz do Cieplic nie tylko same Najśliczniejsze, także te zwyczajnie ładne ;-)
~swercru 11-01-2009 0:55
Wiesz co Dla mnie to Do Cieplic mogą wpadać same łasiczki Bo z kolesiami to same Boruty ;];] Jestem u siebie na swoich Rejonach i szczerze to podnosi mi Ciśnienie koleś który nie jest u siebie i się Pucuje czyli Poczuwa To tyle
~Spity Gonzales 11-01-2009 8:16
"SWERCU"! U siebie , to Ty musisz posprzątać w pokoju . Bo jak tatuś przyjdzie , to Ci wleje. Ale z Ciebie przygłup!
~ago od kosmosu 11-01-2009 13:22
Tę "światłość" i pełen blask Cieplic widać dopiero na przecudnej urody baśniowych zdjęciach TEJO, tych od nr 27 do nr 47 oraz na zdjęciu nr 8.
~swercru 11-01-2009 13:36
Do ~Spity Gonzales Do Tatusia to raczej ty polecisz lamusie Dawaj pokaż twarz to załatwimy to w cztery oczy Pamiętaj internet nie da ci anonimowości Buraku
~Spity Gonzales 11-01-2009 17:27
"Swercu".Jak już posprzątałeś to zostaw komputer i weź się za książki. Bo jak wejdzie mamusia , to Ci odłączy. Jutro klasówka z polskiego. I znowu zarobisz balona. Straszyć , to sobie babcię możesz . Głąbie.
~ago od kosmosu 11-01-2009 18:25
do swercu i Spity Gonzalez. Przecież Obaj jesteście z Cieplic. Lepiej obejrzyjcie jeszcze raz NA ŻYWO to co jest przepięknie uwiecznione na zdjęciach u góry (tych z perspektywą i klimatem), to Wam przejdzie. Też tam będę.
~Spity Gonzales 11-01-2009 19:26
"Ago od kosmosu" . Lepiej tam nie przychodź . Tam grasuje po "swoich rejonach" ciężki przypadek ADHD. Najgorsze jest jednak to , że ma "szczerze podniesione ciśnienie". ?...Dzisiaj chyba zejdzie na zawał , bo tylu obcych pałęta się po jego zaznaczonych rejonach.
~blau 11-01-2009 20:08
Jestem zachwycony tą imprezą waspaniałe efekty super. Ale jedno mnie wkurzyło,bardzo chciałem zobaczyć (przy okazji) wnetrza zamku Schaffgotschow i g. z tego w sobote okolo 16 było zamkniete. Moim zdaniem ten zamek powinien żyć. Pogonić ta uczelnię do koszar w JG a zamek przywroćic miasu i do życia. Wspaniałe wnętrza stoja nie wykorzystane.Przecież w zamku powinien odbyć sie np Bal Sylwestrowy w pieknej sali na 1 pietrze. zamek powinien byc otwarty dla zwiedzajacych oczywiście za oplatą. tam powinno się cos dziać a nie drzwi na klucz i po ptakach. Brawa dla pastora kościoła ewangelickiego.ten kościół zyje i uczestniczy w życiu miasta.I dzięki autorom tej wspaniałej imprezy b.oryginalna i potrzebna.
~swercru 11-01-2009 21:51
~Spity Gonzales Nie mam czasu na takich jak ty Tylko tyle że możesz sobie poklepać na Jelonce Bo tacy jak ty to tylko są twardzi na Portalu a w Realu to leją po Gaciach
~ago od kosmosu 12-01-2009 6:46
do swercru. A dlaczego piszesz wielką literą w środku zdania wyrazy, nie będące nazwami własnymi? Bo jak jeszcze dodasz z przodu gwiazdkę do tak napisanego słowa, to pomyślę, że jesteś Piipi.
~swercru 12-01-2009 11:17
Bo tak mi się podoba [!] [*][*] Zapalcie świeczkę temu Baranowi [!]
~TZE 12-01-2009 19:11
Do 11-01-2009 20:08 | ~blau | w pałacu w Cieplicach studiuje "żywych" obecnie ~750 studentów Politechniki Wrocławskiej. W Cieplicach jest wyższa uczelnia - Politechnika Wrocławska to "chyba" jest ważne dla Cieplic. Również w pałacu były imprezy związane z Karkonoskim Festiwalem Światła. W ciagu roku odbywa się wiele innych imprez. Proszę przeczytać dokładnie program festiwalu. Wszyscy chętni mogli wejść do pałacu i zwiedzić pomieszczenia pałacowe. Proszę zerknąć na stronkę: www.zamki.karr.pl/glowna_p.html ściągnąć film o pałacu i oczywiście oglądnąć (jest tam informacja dotycząca zwiedzania pałacu). Pozdrawiam.
~ago od kosmosu 13-01-2009 7:08
do TZE. a może trzeba te godziny otwarcia dla samego zwiedzania umieścić na drzwiach samej Politechniki. Bo samym Ciepliczanom także przeszkadza brak takiej informacji. Nie każdy ma internet, a turyści także nie przyjeżdżają tutaj z laptopami (może niektóre dziwolągi). Jeśli jest Pan pracownikiem Politechniki, to może o tym naprawdę pomyśli. Sama w tym Pałacu oglądałam tylko salę udostępnianą w czasie wyborów. Więc chyba coś jest na rzeczy, skoro więcej ludzi o tym mówi. A Politechnika niech tam sobie jak najbardziej dalej funkcjonuje. Jedno nie przeszkadza drugiemu. Tylko godziny otwarcia dla zwiedzających dostosować i nie otwierać niektórych sal wykładowych i tych do ćwiczeń, samemu pomyśleć, które się do tego nie nadają. I nie obrażać się na ludzi, którzy chcieliby zobaczyć Pałac od środka. Pozdrawiam. ago
~ciepliczanin1 13-01-2009 18:04
Organizacja organizacją, ale promocja własnego hotelu i biura na stronie internetowej Karkonoskiego Festiwalu Światła to niesmaczne posunięcie Pana Futerhendlera. Jak robimy coś dla Cieplic z ramienia Stoowarzyszenia Miłośników Cieplic to nie lansujmy własnego biznesu. Zepsuło to Pana wizerunek!!!
~Ciepliczanin13 13-01-2009 19:07
To co sie dzialo od piątku do niedzieli to było coś pięknego.Przydalo by sie więcej takich imprez w Jeleniej Gorze.Najlepiej bylo o godzinie 20:00 jak szczelali petardy i puszczali światelko do nieba.Bardzo mi sie potobalo.
~Endru 13-01-2009 22:05
Zdięcie Nr. 25 to jak by z lewej strony przytulić anioła ,a z prawej diabła Brawo za wydobycie z mroku najpiękniejszego zakątka świata(żelazko w parze z dzwonnicą) .Od 1948 roku Cieplice niszczono na Festiwalu krzyknęły.!!!
~AP.1 17-01-2009 14:24
Do Ciepliczanin1 przepraszam ~` ciepliczanin1; ważny jest dobry pomysł Pana Roberta !. Gdyby zawierzyć pomysłom Miłośników Cieplic, nie było by remontu placu,pozostały by stare śmiecie jak fontanna `pisuar, całoroczny festiwal grafiti wandalizm i żebracy przeganiający skutecznie kuracjuszów jak najdalej z placu i miasta.A tak mamy -O CIEPLICACH SIĘ MÓWI I PISZE przez duże C.
~ago od kosmosu 17-01-2009 16:19
do AP1. z tym przeganianiem kuracjuszy przez nich to racja, nawet mieszkańcom czasem trudno było przejść przez plac Piastowski bez zaczepek
~janusz 18-01-2009 16:33
Nie jestem pedalem,ale za to co zrobil Futenhendler dla Cieplic-duża geba!!! Gosciu!! Jesteś wielki!! Faktycznie,ma hotel przy Placu i pewnie to dla niego reklama.Tak,ale kto potrafilby zaangazowac tylu ludzi,zebrac tyle kasiory ,poswiecic tyle czasu..Ten gosc jest architektem, jego hotel nie swieci pustkami.. Ciesze sie ,ze zrobil coś takiego dla Cieplic.Gratuluje szczerze!! P.Robercie! Pieprzyć niedojdy,zazdrośników,pisarczyków.Szczekają zza płotu i tam niech pozostaną, a mogliby by przyjść,spytać-chłopie,w czym Ci pomóc? Jesteśmy z Cieplic.Zależy nam.. Pozdrawiam ,,Milośników Cieplic i prawdziwych Ciepliczan
~Ciepliczanka pp 18-01-2009 20:18
Właściciel hotelu zapewne zrobil duzo ale wiem że ludzie z Towarzystwa Miłosników Cieplic szukali sponsorów i namawiali na współfinansowanie tego wydarzenia. Na pewno Futenhendler nie zrobił tego sam. Lansowanie hotelu mi nie przeszkadza. Niech turysci zjeżdżają gdziekolwiek, byle do Cieplic. To była przepiękna impreza. Światlo dało magiczny urok naszym Cieplicom. Mam nadzieję że z roku na rok będzie lepiej. Niech sobie czasem mieszkańcy Placu Ratuszowego odpoczną a takie imprezy niech sie dzieją w Cieplicach. Gratulacje dla wszystkich którzy przyłożyli sie do organizacji tej imprezy
~D........:-) 19-01-2009 18:29
To ciekawe, jak przy okazji Festiwalu Swiatla wychodza ludzkie slabosci, ktorym na imie zawisc, brak akceptacji dla sukcesu innych, chocby na imie mu bylo " Caspar". Przyszedl KTOS nie z Cieplic, ale do Cieplic... Stworzyl piekne miejsce, do ktorego kazdy Ciepliczanin i nie tylko moze zajsc - Hotel ***Caspar otwiera bowiem swe drzwi kazdemu koneserowi wnetrz zze smakiem stworzonych i kazdemu smakoszowi dobrego jedzenia ( restauracja Caspar). Tu mozna takze zatanczyc w piatkowe i sobotnie wieczory w tonacji live music. I cieszmy sie, ze Cieplice dzieki takim ludziom, tworzacym fajne i wyjatkowe miejsca a przy okazji sa wspolorganizatorami wielkiego, minionego juz wydarzenia, zyja i nabieraja blasku. Docenmy to, bo od nich wymagalo i wymaga to ogromnego wysilku i wielu nieprzespanych nocy. :-)
~Kot 21-01-2009 20:22
Byłem tam. Piękny hotelik, grzeczna obsługa a jakie placki po węgiresku - palce lizać i do tego piwko walońskie. Polecam wszystkim a Futerhendlerom biję brawo za stworzenie klimatu. Zyczliwy, częsty gość .Kot
~D.... 22-01-2009 12:19
Kocie, jak juz bijesz brawo, to moze wyslesz sms na R.Futerhendlera? Jest kandydatem na CZLOWIEKA ROKU. Mysle, ze za sam pomysl o Festiwalu Swiatla nalezy MU sie to. Zatem Kocie :-) bierz telefon i wysylaj.....szkoda czasu :-) na nr 7216 sms o tresci: PT.CR:24.
~Kicia do Kota 25-01-2009 18:00
Kocie, na mnie mowia Kicia- moze my rodzina? daj pyska i napisz skad jestes. Tez bylam w Cieplicach na festiwalu ale nikt kolo mnie nie mruczal:-) szkoda, zenie spotkalismy sie tam, moze Swiet(l)nie bysmy mruczeli....
~Mirek 25-01-2009 18:09
Mieszkam w Szczecinie i wlasnie wrocilem z wojazy. Bylem 10 stycznia w Cieplicach. Przypadkiem tu trafilem i nie chcialo mi sie od was wyjazdzac.Bylo tak swietnie, atmosfera malego miasteczka tak goraca, choc tak zimno bylo, ze jestem do dzis pod wrazeniem. Szacuneczek dla organizatorow i napewno wroce do was za rok, bo slyszalem ze to ma byc coroczna imprezka. Chcialbym zeby i w moim miescie taki festiwal sie odbywal. Pozdrawiam wszystkich ciepliczan i bede namawial na sms y na pana Futerhendlera. Mam nadzieje za rok spotkac sie z panem. Serwus!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spór o edukację seksualną

Radni KO przeciw kupcom?

Młodzież artystycznie na rzecz czystego powietrza

Podgórna zarasta!

Wystarowały Senioralia

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
930
Tak
65%
Nie
28%
Nie wiem
7%