MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Hybrydowe autobusy w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 6 grudnia 2015, 8:53
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 grudnia 2015, 10:14
Autor: Angelika Grzywacz – Dudek
Pierwszy hybrydowy autobus pojawił się w Jeleniej Górze w kwietniu 2013 roku
Fot. Angela
W najbliższych dniach na ulicach Jeleniej Góry pojawi się hybrydowy autobus marki MAN. – Będzie on testowany w dniach 15–17 grudnia – mówi Jerzy Wolski, prezes spółki MZK w Jeleniej Górze. W pierwszym kwartale przyszłego roku dwa hybrydowe autobusy zawitają do MZK na stałe, ale nie będą to nowe pojazdy.

Spółka MZK w Jeleniej Górze w najbliższych dniach planuje ogłosić przetarg na dwa używane hybrydowe autobusy oraz jeden tradycyjny na olej napędowy. – Te pojazdy będą leasingowane na bardzo atrakcyjnych warunkach – zapewnia prezes Jerzy Wolski. – Na jeleniogórskich drogach pojawią się one w pierwszym kwartale przyszłego roku. Przygotowujemy się też do zakupu nowych autobusów, ale na ten cel chcemy zdobyć pieniądze unijne z programu RPO. W ostatnim czasie przesunięty został jednak termin naboru wniosków z kwietnia na lipiec 2016 roku, więc nawet jeśli zdobędziemy te pieniądze, to autobusy kupimy dopiero w 2017 roku – dodaje prezes MZK.

Szczegółowe informacje na temat używanych autobusów hybrydowych, które zostaną zakupione niebawem, mają pojawić się w ogłoszeniu przetargowym. Wstępnie wiadomo, że będą to pojazdy kilkuletnie z 70 – 80 miejscami siedząco – stojącymi. Wiadomo również, że – ze względu na to, że są ekologiczne, ciche i ekonomiczne - będą one obsługiwały centrum i Cieplice. Prezes przed przetargiem nie chce zdradzić, ile spółka MZK planuje wydać na trzy używane pojazdy.

Przypominamy, że pierwszy hybrydowy autobus pojawił się w Jeleniej Górze w kwietniu 2013 roku. Był to testowany autobus 7700 marki Volvo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Finał procesu dwójki działaczy KOD–u

KSWiK spotka się z Karpaczem w sądzie?

Dużo serca i ciepła w schronisku dla zwierząt

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~oko 6-12-2015 9:05
a solaris ... zly bo w polsce produkowany , autobus bedzie moze i tani ... tanio kupujesz , dwa razy placisz .................!!!!!!!!!!! wystarczy tego zlomu --- czesci zamienne beda drozsze od autobusu ..............................................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ekonomia pacanowa...............
~piotr80 6-12-2015 9:13
i znowu MZK kupuje uzywane szroty wystarczy ze juz jezdza uzywane MANY i smierdzace spalinami w srodku.Moze Pan prezesunio nawet nie wie jakimi smierdzielami wozi pazaserów,moze warto zajrzec do nich jak cuchnie w nich
~vg 6-12-2015 9:46
Ciekawe czy będzie kursował tak jak inne autobusy w Jeleniej Górze stadami .
~zgred 6-12-2015 10:36
jak zwykle klamot swoje wysłużył a MZK to wszystko łyka jak rybka szkoda kasy za to mozna kupic lepsze autobusy
~stachu?? 6-12-2015 12:13
To zapi....ać z buta jak wam się nie podoba ! Ciekawe ilu z was śmiga nówką furą z salonu. Sami jeżdzicie 20 letnimi złomami a gadacie jakie to autobusy złe. Ja wolę podrózować takim 5-letnim MAN- em niż ogladać wasze kupy rdzy z Euro 6...
~jeronomo 6-12-2015 12:49
A najciekawsze jest to ze juz przed przetargiem wiadomo jak będą wyglądać zakupione przez MZK autobusy... pewnie to konsultowali z Wróżbita Maciejem☺
~18 sqandal 6-12-2015 13:14
.... a po co wam ten złom , jak można kupowac stare graty do komunikacji miejskiej . Dziwne praktyki władz MZK
~fvv 6-12-2015 13:33
Dlaczego znowu kupują małe dziadostwo? PRZEGUBOWCE! Ograniczyliście liczbę kursów 7 do minimum - dzięki temu do autobusu trudno wejść. Tłok, tłok, tłok - to 3 słowa opisujące MZK. A Wy chcecie kupić kolejny mały/średni autobus? Kupcie w końcu przegubowce !
~ 6-12-2015 17:15
Wszystko rozumiem, tylko po co MAN-y. Nic bardziej awaryjnego nie było ?
~1! 6-12-2015 17:40
Najpierw MZK Jelenia Góra powinna na poważnie popracować nad nowym rozkładem jazdy na Dworzec PKP. Obecnie osoby podróżujące pociągami muszą cisnąć na Wojska Polskiego lub korzystać z taksówki, gdyż obecnie większość, jeśli nie wszystkie autobusy odjeżdżają przed przyjazdem pociągów.
~ 6-12-2015 18:22
Najlepszy zakup MZK to Volva. 19 lat jazdy i mają siłę na więcej.
~ 6-12-2015 19:43
MZK Jelenia Góra powinna na poważnie popracować nad nowym rozkładem jazdy na Dworzec PKP. Jak widać, lobby taryfiarskie ma mocne poparcie w Urzędzie Miasta, a chyba i w samym MZK, bo wielu kierowców MZK jest jednocześnie taryfiarzami.
~Pi 6-12-2015 20:47
Hybryda dobra rzecz nawet używana. Nie kopci jak ropniak. Jak brak kasy można kupić nowe zasilane gazem zamiast ropniaka. p.s. Nie tylko Solaris jest produkowany w Polsce - Volvo też.
~Cieplik2 7-12-2015 9:29
A może tramwaje?
~sts 7-12-2015 9:37
nic Wam Szanowni Obywatele nie pasuje. Najlepiej jadem i pieniastą krytyką wzsystko zjechać. Uwzględnijcie , że od czegoś trzeba zacząć. Nowa technologia wymaga technicznego rozpoznania eksploatacyjnego przez zaplecze warsztatowe eksploatującego. Z waszej krytyki nic i tak nie wynika. Ale jeżeli ta upuszczone Wasza żółć poprawi samopoczucie to mnij leków zużyjecie.
~ 7-12-2015 10:45
mam nadzieję że chociaż w tych siedzenia będą jakoś w miarę normalnie rozmieszczone, bo to jak to wygląda w tych nowych to przechodzi ludzkie pojęcie. przy nagłym hamowaniu się leeeeci... aż dziwne że niektóre autobusy spełniają jakieś standardy bezpieczeństwa.
~do Cieplik2 7-12-2015 14:23
Po co tramwaje? żeby jeszcze bardziej zakorkować centrum? Co do autobusów to zobaczymy jak będzie, miasto nie jest aż tak bogate by kupować nówki.
~Adrian 7-12-2015 15:53
Panie Wolski najpierw proszę swoich kierowców kultury nauczyć.
~ANDY 9-12-2015 4:19
Zamiast kupowac polskie SOLARISY produkowane w naszym pieknym kraju bedziemy placic za niemiecki szrot...Naprawde?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Vaclav Havel na fotografiach

Uczniowie prezentują prace dyplomowe

200 pieczątek w 24 godziny

Dużo wiedzą o bezpieczeństwie

Nowe wozy dla OSP

Sonda

Wg. rządu najlepiej zarabiający mają finasować 500+ dla osób niepełnosprawnych. Czy to jest słuszne?

Oddanych
głosów
64
Tak
31%
Nie
66%
Nie mam zdania
3%