MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Huculskie pisanki w Paulinum

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 2 kwietnia 2009, 17:06
Aktualizacja: 17:07
Autor: Mar
Fot. Mar
Maria Kieleczawa maluje pisanki, żeby oderwać się od pracy zawodowej, ale wychodzi jej to tak dobrze, że trafiają do muzeów, na wystawy związane z Wielkanocą i tradycjami ludowymi. Wczoraj jej dzieła mieli okazję poznać wszyscy, którzy trafili do pałacu Paulinum.

- Malowanie jajek pamiętam od moich najmłodszych lat, gdy w Przemkowie towarzyszyłam mamie przy ich powstawaniu – opowiadała Maria Kielczawa – ale na serio ich malowaniem zainteresowałam się po obejrzeniu wystawy poświęconej Huculszczyźnie. Sama pochodzę z rodziny, która na Dolny Śląski trafiła z miejscowości Berest niedaleko Krynicy.

Geometryczne, wielokolorowe wzory, nakładane na jaja metodą batikową tworzą z pospolitych jajek dzieła sztuki. Jak mówiła artystka, wykonanie jednej pisanki zajmuje jej około 5 dni. Nad pisanką ze strusiego jaja spędziła dwa miesiące, dlatego to dzieło jest najdroższe w jej ofercie.
- Czy używane przez nią motywy to w całości wzory tradycyjne, czy tworzy też własne – pytała jedna z obecnych.
- Większość to tradycyjne wzory, ale wiele to moje pomysły, jak i układ na pisankach. Gdy byłam w Niemczech pytano mnie, czy to nie jest maszynowa robota, że są tak precyzyjnie wykonane. Musiałam przekonywać i udowadniać, że każda jest niepowtarzalna, tylko w jednym egzemplarzu – tłumaczyła artystka.

Maria Kleczawa malowaniem pisenek zaraziła też córki, które pomagają jej coraz bardziej w tworzeniu kolorowych, miniaturowych dzieł.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Tak nie parkujemy

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Zniknęły kolejne wraki

Wsparcie dla uczniów

Aktywni sąsiedzi

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Co z szubienicą?

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1003
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%