MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Hubertus uroczyście

Wiadomości: REGION
Sobota, 8 listopada 2008, 17:04
Aktualizacja: 17:10
Autor: Mar
Fot. Mar
Dzień świętego Huberta, patrona myśliwych, leśników, jeźdźców i sportowców, przypadający na 3 listopada, był w tym roku w Jeleniej Górze obchodzony bardzo uroczyście. W piątek wieczorem, przed kościołem garnizonowym zebrały się poczty sztandarowe i przedstawiciele z 20 kół łowieckich okręgu jeleniogórskiego, legnickiego i wrocławskiego.

O godzinie 18 rozpoczęła się msza święta i w towarzystwie księży poczty sztandarowe przemaszerowały przed ołtarz. Mszę koncelebrowali proboszcz parafii pod wezwaniem św. Krzyża, Andrzej Bokiej oraz duszpasterz diecezjalny myśliwych i leśników, Bogusław Sawaryn.

Uroczysta oprawa, poczty sztandarowe, dary wręczone kapłanom w trakcie mszy oraz koncert zespołu muzyki myśliwskiej „Durlakowe Rogi” nadały uroczystości szczególny wymiar, a kościół zapełniony był prawie do ostatniego miejsca. Podczas kazania wygłoszonego przez księdza Sawaryna myśliwi usłyszeli wiele ciepłych słów o swojej misji, która przede wszystkim polega na ochronie przyrody, a nie jak sądzi wielu, na organizowaniu polowań.

Drugą część obchodów zorganizowano w siedzibie koła myśliwskiego „Darz Bór” w Chromcu. Tam prezes okręgowej rady łowieckiej Ludwik Hryciew wręczał odznaczenia i medale, w tym najcenniejsze tzw. złomy. Uczestniczący w święcie prezydent Jeleniej Góry, Marek Obrębalski wręczył dwóm myśliwym srebrne monety o nominale 40 jeleni.
- Jeszcze żaden z panów nie upolował na raz czterdziestu jeleni, te monety, wybite z okazji 900-lecia Jeleniej Góry to właśnie takie trofeum – powiedział.

Ogłoszenia

Czytaj również

Doczekają się ronda

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~ 8-11-2008 18:41
"myśliwi usłyszeli wiele ciepłych słów o swojej misji, która przede wszystkim polega na ochronie przyrody, a nie jak sądzi wielu, na organizowaniu polowań." A kto poluje na kaczki na stawach podgórzyńskich? Czy to ci sami? A na jelenie i na sarny już przestali polować? Bardzo piękny sport - bezinteresowne zabijanie dzikich zwierząt... dla przyjemności...
kazimierzp 8-11-2008 18:50
Różne ideologie można do wszystkiego podczepić! Każdy czyn można różnie uzasadniać! Polowanie jest to po prostu zabijanie! Kiedyś było całkowicie uzasadnione bo pomagało przeżyć, dzisiaj jest to forma spędzania czasu co najmniej dyskusyjna i mimo tych pięknych słów wywołująca najniższe instynkty! Przypomnijmy sobie rozstrzelanego przez myśliwego łosia w Warszawie!
~jureg 8-11-2008 19:19
Na zdjęciu widać proboszcza ze Starej Kamienicy,a nic o nim nie napisano.
~do kazimierzap i innych 8-11-2008 20:28
polowanie ma za zadanie utrzymanie porzadku, za duzo dzikow za duzo szkod, za duzo jeleni za duzo szkod to raz, sa limity i nie wolno wiecej odstrzelic to dwa, a trzy to zeby sobie zapolowac trzeba sie poopiekowac swoimi ofiarami i tymi zwierzetami ktore nie zostana odstrzelone, a cztery odstrzela sie slabsze zwierzeta, jest duzo obwarowan do odstrzelania - prawda jest taka ze gdyby nie mysliwi to nie jednej zwierzyny wogole juz by nie bylo, a innej bylo by za duzo
~ 8-11-2008 21:02
A gdzie sa teraz te "za dużo jeleni i dzików", bo jakoś w ostatnich 10 latach to trudno zobaczyć, bo wszystkie wybite przez "sportowców". Kiedyś to czasem zając pomykał przez pole i kuropatwy były na polu. A teraz to ani jednej nie uświadczysz przez tych "sportowców" z Bożej łaski.
~Sabath 8-11-2008 21:05
jeszcze koni brakowało i mogło być polowanie
~_ojdiridirachciach___ 8-11-2008 22:07
Przyznam, że skręca mnie jak czytam o takich nadętych imprezach. Nie cierpię też wypchanych ptasich trupów na ścianach, żyrandoli z rogów, jeleniowych czaszek i breloczków z zajęczych (...a może kocich) łapek, a widząc stado nawalonych facetów ze spluwami w lesie, wolę zmienić lokal ...;) ... jednak, ...muszę jednak wziąć ich w obronę, bo mam świadomość, że gdyby nie ich robota, nic żywego by już po lesie nie biegało. Od zwyczajnego sianka w paśniki, po odpór kłusowniczej presji. "Misja" , to oczywiście gruba przesada, ...raczej kawałek dobrej roboty ;)
kazimierzp 8-11-2008 22:59
Nie neguję pozytywnych aspektów polowań. Tylko po co ta cała ideologiczna otoczka. Nazwijcie rzeczy po imieniu: "zabijacie bo jest zbyt mało naturalnych selektów, takich jak wilki wytłuczone przez bezmyślne ich tępienie!" Tak samo jak całe słownictwo mysliwskie jest pełne eufemizmów które maja osłabić wymowę działań! Walicie w serca (a nie w komorę), krew się leje a nie zostawia ślad, a na zakończenie polowań układacie trupy zwierząt, a nie jakiś "pokot"!
piipi 8-11-2008 23:39
..ksiadz powinien myslec o swoich owieczkach,a nie o wilku i polowaniu !. ~Mezczyzni..sa wszyscy jednakowi,bo mysla tylko lowach na zwierzyne, niektorzy "poluja" rowniez na niewinne istotki !!.
~hirsch 9-11-2008 11:11
mają tu na portalu jednego jelenia do upolowania, z brązu, co to za myśliwi bez hobbystów i chęci pochwalenia sie swoim salonem...
~Tee do Piipi 9-11-2008 12:24
A czy Ty jesteś "owieczką" czy "istotką"? Czy jakiś "~Mężczyzna.." na Ciebie "poluje"? Na zdjęciach do artykułu są też kobiety. Dlaczego myślisz, że to tylko "~~Mężczyzna.." "poluje"? Ty tez"polujesz" na forach Jelonki na "niewinne istotki", zwłaszcza na strażaków.
~maverick 9-11-2008 14:18
ciekawe ile musieli dać w kopercie za tą "intencję"
~Niki 9-11-2008 15:04
Obrebalski znów się zalapał na darmową wyżerkę...
~Do Niki 9-11-2008 15:46
Pewnie była "dziczyzna".
~manci 9-11-2008 20:55
a po imprezie w kosciele jakiś mysliwy ,,zrobił..dzwonek z latarnią pomaranczowym autkiem ..chyba bał się że go ustrzelą i w pośpiechu trochę za szybko cofał by odjechać.
~Tee 9-11-2008 21:40
A może ten myśliwy od dzwonka z latarnia trochę wcześniej "zaczął" tę druga imprezę niż pozostali.
piipi 9-11-2008 23:47
..do - [~Tee..]...polowanie jest zbrodnia na zwierzetach !!.
piipi 9-11-2008 23:48
..do - [~Tee..]...na Strazakow nie poluje,ale ich tylko podziwiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

DIOZ: To zarzuty wyssane z palca

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Poświęcili kapliczkę

Nietypowy finał Ligi Rocka

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
669
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%