MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Hotelarski fach w ręku jeleniogórzanek

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 30 czerwca 2009, 16:01
Aktualizacja: 16:01
Autor: Angela
Fot. .....
Agnieszka Lisowska, absolwentka Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze została finalistką ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej na szczeblu centralnym. W Kołobrzegu zmierzyła się z 30 najlepszych uczniów szkół średnich w tej dziedzinie z całej Polski. Do centralnego etapu olimpiady dostała się również jej szkolna koleżanka, Edyta Nalewajko.

Agnieszka do etapu centralnego przygotowywała się już od stycznia br., kiedy dowiedziała się o zwycięstwie w etapie okręgowym. Jak mówi, nie było łatwo, ale wysiłek się opłacił.

– By dobrze przygotować się do tej olimpiady, musiałam poświęcić sporo swojego wolnego czasu na czytanie pism, książek, informacji o hotelarstwie z internetu – mówi. – Ważna była zarówno wiedza teoretyczna, jak i praktyczna. Sporo pomogli mi również opiekunowie. Nie było łatwo, ale satysfakcja była za to ogromna. Opłacało się! Jako finalistka zostałam zwolniona z pisemnej części egzaminu zawodowego, a dodatkowo otrzymałam album o Kołobrzegu i figurkę słonia na szczęście. Teraz planuję studiować prawo we Wrocławiu.

Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej w minionym roku szkolnym odbyła się po raz pierwszy i była trójstopniowa. Trzydzieści jeden osób, które dotrwało do etapu centralnego, musiało wcześniej przejść etap szkolny i okręgowy. W ostatnim z nich z Jeleniej Góry przeszły dalej Agnieszka Lisowska i Edyta Nalewajko, które na ostateczną rozgrywkę pojechały do Kołobrzegu. Obydwie dziewczyny to uczennice Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze.

W etapie centralnym w I części na uczestników czekał test.
Pytania w teście dotyczyły nie tylko samego hotelarstwa, ale również przedmiotów zawodowych, jak marketing hotelarstwa, prawo hotelarskie, podstawy ekonomiczne i prawne, usługi turystyczne i inne – mówi Barbara Cymańska-Garbowska, nauczyciel hotelarstwa i opiekunka. Co ważne pytania znacznie wykraczały poza zakres programu nauczania w szkołach.

Po ogłoszeniu wyników I pierwszej części testowej wyłoniono 15 finalistów. Edycie niestety nie udało się przejść dalej. Wraz z 14 innych uczestników przeszła natomiast Agnieszka. Cała piętnastka została zwolniona z pisemnego egzaminu zawodowego, ale nie był to koniec ich walki. By zwyciężyć w olimpiadzie, uczestnicy musieli jeszcze wziąć udział w dwóch scenkach rodzajowych.

Pierwsza z nich polegała na obsłudze gościa w recepcji w języku obcym. Agnieszka rozmawiając po angielsku musiała zameldować gościa według jego wyszukanych życzeń. Musiała też wypełnić wszystkie dokumenty. W tej konkurencji okazała się najlepsza. Druga scenka dotyczyła obsługi gościa w sali konsumenckiej. Uczestnicy przy tej okazji musieli się wykazać wiedzą dotyczącą rodzaju nakrycia stołu, zastawy, sztućców, szkła i innych elementów odpowiednich do wylosowanego menu.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali indeks niepublicznej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Nagrodą za pierwsze miejsce był też laptop. Do drugiego dołączono telewizor plazmowy, a zwycięzca trzeciego miejsca otrzymał kino domowe. Uczestniczki z „Ekonoma” wspierały i przygotowywały nauczycielki Barbara Cymańska-Garbowska, Irena Oleńkiewicz. Wsparciem w języku angielskim służyła Monika Wachowicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Finał konkursu Uczę się bezpiecznie żyć

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ana 30-06-2009 16:45
Brawo dziewczyny gratulacje od kolezanek z nieco wczesniejszych rocznikow.........zza czasow prof.Mazurkiewicz Prof.Nakonecznego i iinnych...
~_Łowca byków 30-06-2009 16:53
To super! Teraz to już spokojnie 5 zł za godzinę pracy w hotelu będzie mogła zarobić.
~agusia 30-06-2009 17:42
barwo Aguś !! ;)
~ 30-06-2009 19:45
Edyta Nalewajek błąd w nazwisku
~absolwentka ZSET;) 30-06-2009 19:56
Wreszcie coś o ZSET ;D Brawa dla Agi,ale takze dla prof. Cymańskiej oraz prof. Wachowicz (naprawdę świetne nauczycielki:)
~absolwentka ZSET 30-06-2009 23:06
BRAWO DZIEWCZYNY:) gratulacje!
~ekonomistka 30-06-2009 23:19
pozdrowienia dla ekonoma od absolwentki ;)
rymcycymcy 1-07-2009 0:10
Naczytała się książek, namęczyła ...a wystarczyło spędzić ze dwie nocki w kameralnym hoteliku w dobrym towarzystwie ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Czas na egzamin ósmoklasisty

Pożegnanie starszaków

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
275
Tak
47%
Nie
41%
Nie wiem
12%