MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Horrendalna grzywna w znacznej części umorzona

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 30 kwietnia 2008, 8:30
Aktualizacja: 8:31
Autor: Mar
Fot. Mar
Grzegorz Wójcik, który ma zapłacić 1,5 miliona złotych za nielegalne wycięcie 60 drzew, uniknie surowej kary. Rada gminy Stara Kamienica zgodziła się na umorzenie 99 procent z tej kwoty. Ta prosta z pozoru decyzja może uratować zdruzgotanemu mieszkańcowi życie.

O sprawie było głośno kilka tygodni temu. Ukarany rolnik napisał do wójta Starej Kamienicy Wojciecha Poczynka, że się powiesi. I nie zapłaci, bo nie ma z czego. Poszło o 60 drzew znajdujących się na jego posesji. Grzegorz Wójcik je wyciął w pień.

– Kazała mi to zrobić Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, która przyznaje unijne dopłaty do użytków rolnych – tłumaczył załamany rolnik. – Powiedzieli mi, że bez tego nie dostanę dopłat na uprawę gruntów rolnych.
Wójcik został ukarany, a pieniędzy za to pastwisko i tak nie dostał, bo agencja napisała mu, że nadal są na nim drzewa.

– Wiem, że wycięcie drzew polecono Wójcikowi w agencji. Ale mieszkaniec powinien to zrobić zgodnie z prawem – mówi wójt Starej Kamienicy Wojciech Poczynek. – Nie dopilnował tego i został ukarany przez wydział ochrony środowiska. Jednak postanowiliśmy darować mu prawie całą karę. Całej nie mogę, bo jednak popełnił wykroczenie, wyciął zdrowe drzewa bez odpowiedniego pozwolenia. Jakaś kara musi być.

Rolnik przyjął decyzję z ulgą, ale nie jest w pełni szczęścia. – Nie mam nawet 15 tysięcy złotych – powiedział nam.
Minęło kilka miesięcy i z pni drzew wyciętych przez Grzegorza Wójcika wyrastają nowe pędy. Tymczasem przepisy o ochronie środowiska mówią, że drzewa z których w ciągu trzech lat od ścięcia wybiją odrosty, uznawane są za dalej żyjące. Czy to spowoduje, że wójt jeszcze obniży i tak zmniejszoną znacznie grzywnę?

– Oczywiście wezmę pod uwagę warunki życia tej rodziny. Jeśli okaże się, że są ku temu powody, będę jeszcze rozmawiał z panem Wójcikiem w sprawie wymiaru grzywny – zapewnia wójt Poczynek.

Paradoksalnie na drzewach na pastwisku Grzegorz Wójcik mógł zarobić. Dolina ze strumykiem, przy którym one rosły, to idealne miejsce, żeby wystąpić o wpisanie tego terenu do programu rolno-środowiskowego ochrony naturalnych siedlisk roślinności. Wtedy drzewa rosnące wśród trawy byłyby zaletą a nie powodem odmowy wypłaty unijnych pieniędzy.
– Tylko, że nikt w agencji mi nie wspomniał, że jest taka możliwość – mówi zrezygnowany Wójcik. – Gdybym wiedział, że mogę dostać pieniądze za takie naturalne kępy drzew i traw, od razu bym wystąpił o uznanie mojego pastwiska za siedlisko naturalnej roślinności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Wracają cietrzewie

Mandat za wypalanie kabli

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~nierolnik 30-04-2008 9:15
kręcą tych rolników na każdym kroku, mówcie co chcecie ale gdy Lepper był ministrem to mieli chociaż niezłą obronę.
~Ciemnogród 30-04-2008 9:36
a czemu jak Dziedzic z Wodnika wyciął w pień kilkadziesiąt drzew na terenie gminy mysłakowice, to nie dostał żadnej kary? masoński układ! powinien zapłacić z własnej kieszeni.. a tak ani z własnej, ani z formy.. Jestem załamany niszczeniem takiej ilości drzew!
~za głupotę trzeba płacić! 30-04-2008 10:35
Ten rolnik jest tak głupi, że aż mi go nie szkoda. Wyszła też z niego cała pazerność. Nie szkoda mu było wyciąć tak dużej ilości zdrowych drzew - połakomił się na dopłaty. A potem tacy "rolnicy z dziada pradziada" wciskają nam kity o umiłowaniu ziemi ojczystej i przyrody! Wójt umorzył mu tę ogromną grzywnę, a ten jeszcze płacze! Trzeba było najpierw pomyśleć, a jak komuś pazerność odebrała i serce, i rozum, to niestety - wypadałoby zapłacić! Ciekawe, co on zrobił z tymi ściętymi drzewami? Spalił? Sprzedał? "Zysk" z nich miał, więc teraz naprawdę niech nie kwęka. Zgroza czytać takie coś. Głupota i pazerność ludzka nie zna granic!
~Sratatata 30-04-2008 10:50
Taaaa to niech ktoś napisze gdzie teraz jest to drzewo ??? hę ??? a może rolnik sprzedał je do tartaku ?? i zaciera łapki, że ma kasę ?? a może rzeczywiście to tylko pomyłka i gościu nie wiedział co robił ?? Z drugiej strony 60 drzew !! nieźle
~Jadzka 30-04-2008 11:12
Agencja- Modernizacji.........., dziwnie brzmi ta nazwa na tle sprawy. Z modernizacja to nic nie ma wpolnego, moze by tak nazwe zmienic na z dodatkiem Towarzyska, bo dla rolnikow nic tam nie robia. Rzetelnych informacji nigdzie nie dostaniesz, bo sami w AGENCJI nie wiedza jak co dziala.
~Przerażenie 30-04-2008 12:15
Wniosek z tego jeden - wystarczy być niedouczonym ale cwanym( bo jak nazwać pomysł ze straszeniem samobójstwem?) i już można łamać prawo, za ogólną aprobatą i zrozumieniem prawie całego społeczeństwa z władzami i na czele. Biedny rolnik,unia mu kazała łamać prawo,a teraz i tak nie chce dać dotacji. Może by tak jakąś akcję charytatywną dla biedaczka zorganizować, żeby wyszedł na swoje ? A jaki prędki ! Gdyby biedaczek wiedział, od razu by wystąpił o uznanie działki za siedlisko. Wnioskuję o wykaz przepisów "prawa na niby", czyli takich, których nie trzeba przestrzegać. Pierwszy przepis już znamy. Nie muszą przestrzegać go ani obywatele ani firmy. Jesteśmy istotnie państwem prawa ?
~Greg 30-04-2008 12:23
Władza uderza do głowy prawda ?
~jelgór 30-04-2008 14:24
Mieszkańcy gminy mogą zaskarżyć uchwałę rady gminy do wojewody a potem do NSA, myślę, że powinni to zrobić, bo to skandaliczne prawo dla bogatych właścicieli posesji. Jak jesteś biedny i nie masz gruntu, albo masz grunt i nie łamiesz prawa zabraniajacego wycinki, nic ci nie umorzą, a jak bogaty i pewny siebie- zaoszczędzasz półtora miliona. Ani nie ma w tym troski o przyrodę, ani zasady równości wobec prawa. Oburzające. Tym bardziej, że ukarany liczy, że tą resztkę kary jeszcze mu zamienią na pracę społecznie użyteczną, której tak naprawdę w Polsce- jak wiemy skądinąd- nie wykonuje się efektywnie.
piipi 30-04-2008 14:39
..~Czy ksiadz mu wybaczyl ?...~Hm..a moze on ma kominek.~Mowia,ze Diabel jest w Kosciele...a ten lubi przy kominku siedziec.
~drzewko 30-04-2008 15:02
........gościu na zdjęciu ma mało bystrą twarz.......... Stawiam na głupotę!!!!
~jelgór 30-04-2008 15:04
...A swoją drogą, to teraz różni cwaniacy będą wycinac lasy w gminie i powoływac sie na przypadek tego nieszczęsnego człowieka. A potem cwaniacy będą sami się odrolniać, co tam prawo. Albo sami się budować bez pozwoleń, co tam prawo. Albo wybierać kopaliny. Gmina pomoże!
janedbo 30-04-2008 20:20
Ten rolnik jest albo głupi albo głupca udaje. musi ratować skóre więc chwyta się brzytwy. Dziwie się jednak wójtowi , który " wie" że to ARiMR "kazała " wyciąć drzewa. Czy ma na to jakiekolwiek dowody ? czy zdaje sobie sprawe,że za takie pyskówki traci się twarz. I z jakiego powodu wyciera sobie dupę agencją. Że będzie traktowany za głupca lub potwarcę?. Wg przepisów agencji rolnik na 1 hektarze łąki może mieć do 50 szt drzew , taka ilość nie przeszkadza w otrzymaniu płatności. ponadto jeśli wycięte drzewa rosły wzdłuż drogi czy strumienia to wystarczyło tylko zakreślic ten obszar na mapce. Do pozostałego gruntu otrzymałby płatność. Uważam, że facet z chciwości wyciął drzewa a teraz rżnie głupa.
~str 2-05-2008 11:37
wójcik dał po bandzie ale cóż znam goscia osobiscie nie powiem wporzo koleszka nie czepiajcie sie biednych ludzi którzy próbują sie jakoś ogarnąć na tym dziwnym swiecie gdzie rządzą debile to nie miejcie do nich pretensji jak bym musiał utrzymać rodzine i nie miał bym z czego to bym nawet zabił!!!!!!!!! zastanówcie sie co wy gadacie
~1423 6-05-2008 11:15
a gdzie są drzewa, które wyciął????? wiem oficjalnie że, je sprzedał i śmieje się teraz wszystkim w twarz!!!!!! z 1.500.000 zł tylko 15.000 a za 60 DĘBÓW bo o tych drzewach mowa można zgarnąć dużo kasy!!!!! czyli każdy może sobie teraz wyciąć drzewa, sprzedać dostanie karę a pan Poczynek ją i tak umorzy, wystarczy napisać w liście że się popełni samobójstwo, czysta kpina!!!!!!!!! Brawo dla naszego wspaniałego wójta pana POCZYNKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~aaaaa 16-05-2008 11:04
Tak się składa, że ja też znam Pana Wójcika osobiście i wcale nie jest "wporzo koleszką". Po pierwsze rację mają Ci którzy twierdzą, że z "chciwości wyciął drzewa a teraz rżnie głupa". Co więcej teraz śmieje się ze wszystkich za plecami, a szczególnie z Pana wójta Poczynka!! Wójcik już tyle razy w życiu się wieszał, że nie robi to na mnie większego wrażenia. Jakby przestał pić i wziął się w garść to miałby z czego utrzymać rodzinę. A po drugie niech Pan Grzegorz zamiast występami w telewizji zajmie się w końcu swoim ojcem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~xxx 16-05-2008 20:30

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Seniorzy świętowali

Utrudnienia w ruchu na Sudeckiej

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Wybory: Zwycięstwo PiS

Inwestycja w zieleń

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
290
Tak
56%
Nie
37%
Nie wiem
8%