MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Holendrzy zwiedzili Jelenia Górę i okolicę. Co dzieli, co łączy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 18 marca 2011, 8:42
Aktualizacja: Sobota, 19 marca 2011, 21:21
Autor: Angela
Fot. Angela
Trzydziestoosobowa grupa studentów Animacji kultury z Wydziału Pedagogiki z Wyższej Szkoły z Rotterdamu przez minione trzy dni gościła w Jeleniej Górze. Integrowała się ze studentami KPSW )Kolegium Karkonoskiego=, poznawała polskie zwyczaje, przełamywała stereotypy i budowała obraz Polaków. Wymiana studentów przyniosła wiele korzyści dla obydwu stron.

We wtorek holenderscy goście uczestniczyli m.in. w zajęciach osób niepełnosprawnych na Warsztatach Terapii Zajęciowej, odwiedzili też jeleniogórskie Biuro Wystaw Artystycznych, gdzie m.in. obejrzeli wiele filmów.

Środa była dniem zwiedzania. Polscy studenci Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze (dawne Kolegium Karkonoskie) podzieleni na grupy losowali zakątki Jeleniej Góry i okolicy, po których oprowadzali swoich holenderskich kolegów. Zarówno Polacy, jak i Holendrzy robili zdjęcia społeczne, które zostaną zamieszczone na facebooku, co posłuży porównaniu życia w Polsce i w Holandii. Wczoraj odbyło się podsumowanie wizyty i pożegnanie gości z Rotterdamu.

– Oprowadzałyśmy Holendrów po starym mieście, pokazałyśmy im rynek, kościoły, kamienice. Zaciekawiły ich duże przestrzenie między budynkami, ciekawa architektura i kolorowe budynki. Pytali dlaczego u nas jest tak kolorowo. Niewielu z nich wiedziało, że część z budynków w Jeleniej Górze, to obiekty poniemieckie. Wymienialiśmy się też informacjami o zwykłym życiu. Okazało się, że Holendrzy są bardzo otwarci i do życia podchodzą na zupełnym luzie. Nie mają kompleksów i nie przejmują się swoim wyglądem. Są bardzo pewni siebie. Polacy mogliby się tego od nich uczyć. Takie wymiany są super, to jest poznawanie nowych ludzi, zwyczajów. To był też pierwszy egzamin z języka angielskiego. Musiałyśmy się przełamać. Holendrzy natomiast mówili, że nasz język jest bardzo melodyjny i brzmi jak śpiew – mówiły Róża Sikora i Ilona Madej, studentki Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.

Emilia Przybylska i Piotr Wasylak z holenderskimi studentkami odwiedzili odzieżowe sklepy, w których spędzili najwięcej czasu. – Różni nas np. poczucie humoru i reakcje na różne wydarzenia, oni reagują bardzo żywiołowo, są niezwykle głośni, ale to wynika z ich otwartości. Z rozmów dowiedzieliśmy się wiele o Holandii, ale zostawimy to dla siebie (śmiech). Dużo też usłyszeliśmy o polityce w Holandii i okazuje się, że u nas w Polsce nie jest najgorzej, chociaż brzmi to wręcz niewiarygodnie (śmiech). Dwa dni to jednak zdecydowanie za krótki czas by dobrze się poznać. Takie wizyty powinny trwać co najmniej dwa tygodnie – mówili Emilia Przybylska i Piotr Wasylak, studenci KPSW w Jeleniej Górze.

A co na temat Polski i Polaków myślą Holendrzy?
– Polska to bardzo religijny kraj, o wiele bardziej niż Holandia. U nas są ludzie wielu narodowości, w Polsce po ulicach chodzą sami Polacy, ewentualnie Niemcy. Zanim przyjechałam do Polski słyszałam, że uprawia się tu dużo sportu, ale to nie prawda. U nas o wiele więcej ludzi uprawia sport. Różni nas też to, że kiedy przechodzimy ulicami patrzymy innym w oczy, wy patrzycie przed siebie, jakby nikogo obok nie było. Z kolei czuliśmy się bardzo nieswojo, kiedy na wycieczce ludzie wpatrywali się w nas, po prostu świdrowali nas wzrokiem - powiedziała Laila Jansen.

Według Patrica van der Helma Polaków i Holendrów łączy otwartość i przyjazne nastawienie do innych ludzi. – Przed przyjazdem do Polski dowidziałem się, że Polska to bardzo religijny i konserwatywny kraj. Na miejscu dowiedziałem się znacznie więcej - mówił.

Ad Henneveld, opiekun holenderskiej grupy, mówił, że to jego pierwsza wizyta w Polsce. To co go zaskoczyło i zainteresowało to „wielokulturowe budynki”.
– Dla mnie przyjazd do Polski był jak zrzucenie „żelaznej kurtyny”. Na początku myślałem, że wszystko wyglądu tu jak wschodnie Niemcy. Wraz z poznawaniem Polski i Jeleniej Góry wszystko zaczęło się rozjaśniać. Polska to piękny kraj, Polacy dużo myślą i są bardzo otwarci. Różnice między Polską a Holandią to przede wszystkim wolniejszy styl życie, ale jednocześnie większa dyscyplina jeśli chodzi o studentów. U nas przerwy i zajęcia trwają tyle samo, tu przerwy są bardzo krótkie – mówił Ad Henneveld.

Kamila Jeleńska, pełnomocnik rektora ds. współpracy z zagranicą podkreślała, że jest to druga wymiana studentów z Holandii. W przyszłym roku do Holandii na rewizytę pojedzie trzydziestoosobowa grupa z Polski.
– Inicjatorami wymiany byli dziekan Wydziału Humanistycznego dr Leszek Albański oraz wykładowca dr Han Bakker, którzy uważają, że studenci powinni dobrze poznać Europę, ponieważ mieszkają w krajach należących do Unii Europejskiej. Celem wizyty Holendrów w Polsce było wzajemne poznanie się studentów z Polski i Holandii i porównanie polskiej i holenderskiej kultury, jak również nauka o migracji - podsumowała Kamila Jeleńska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Politycy komentują wynik wyborów

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Czy wiesz jakie możliwości ma Twój smartfon? – warsztaty

Komentarze (17) Dodaj komentarz

rymcycymcy 18-03-2011 8:55
Dwa dni z Holendrami i rozmowy o holenderskich zwyczajach ;) ...nic dziwnego, że Emilka nadal ma na buzi banana :)
~ 18-03-2011 10:01
Holendrzy to najbardziej otwarty i mily narod, jaki znam.Otwarci, pewni siebie, sympatyczni, uprzejmi i zawsze zadowoleni. Tacy po prostu cool.
~ElPatron 18-03-2011 10:07
Szkoda że wora jarania nie przywieźli ;), a to że ich autobus stał w niedozwolonym miejscu przez pol dnia, to nikomu nie przeszkadza. No bo jaka by to była afera, jak by gościnna Jelenia Góra wystawila mandat przyjaciołom z Holandii. :)
~Obywatel 18-03-2011 10:08
Świdrowali wzrokiem bo widzieli w ich oczach € i myśleli jak tu od nich dostać tą cenną walutę lub po prostu nerwowo zazdrościli tego że mają tyle samo wolnego co pracy i dostają za to godne wynagrodzenie a Polak musi więcej pracować niż ma dni wolnych za ułamek tego co Holendrzy dostają.
~ 18-03-2011 11:23
...nie kazdy Holender jara -tak samo jak nie kazdy Polak jest alkoholikiem i zlodziejem. Schowaj stereotypy myslowe do szufladki i przyklej kartecze: "nie otwierac". Bo o innych narodowosciach chetnie je rozpowszechniacie, ale Polacy maja byc nietyklani.Troche to niesprawidliwe....
~Emm 18-03-2011 11:30
ja chcę jeszcze raz :D aczkolwiek warto byłoby podkreślić, że studenci filologii angielskiej ich oprowadzali, a nie pedagogiki :) i mimo wszystkich różnic pomiędzy nami, a Holendrami, wszyscy świetnie się bawili i zaprzyjaźnili ze sobą.
~aneta1 18-03-2011 11:59
Pani Angela trochę przesadziła o tych przerwach. Jakoś mi się nie chce wierzyć, że w Holandii przerwy trwają tyle samo, co zajęcia. No i warto by było wspomnieć, kto tłumaczył rozmowy z Holendrami. Pozdrawiam fotoreportertkę serdecznie!
~Ang. 18-03-2011 14:30
Zgadam się z Emm. W tamtym roku pedagogika miała z nami (anglistyką) przygotować pobyt holenderskich studentów, a wyglądało to tak, jakby uczestniczyli w tej wymianie za karę i tylko dla ocen. A cała wymiana była świetna :)
~olo 18-03-2011 15:11
To widać na zdjęciach SWOIM WYGLĄDEM SIĘ NIE PRZEJMUJĄ
~ 18-03-2011 15:38
do olo-taaaaaaaaaaaaaa.....wyglad jest sprawa w zyciu najwazniejsza. Latwo pisac tak komus, kto anonimowo i bezgebnie komentuje artykuly w Jelonce. Ciekawym, jak TY wygladasz i czy sie tym przejmujesz. Ja-jak na razie- na twoim miejscu przejalbym sie wlasna glupota. Zyje w Holandii od 25 lat. Powiem tylko tyle: Holendrzy do konca trzymaja fason; dobrze sie odzywiaja i KAZDY, (nawet ci starzy) z nich uprawia sport. Wygladu Polakow po 40-tce oraz ich sportowego zaangazowania nie bede komentowac.Brzuchowce-leniwce. Tez sie wygladem (miesien piwny+ zle uzebienie) nie przejmuja....
~swercru 18-03-2011 17:16
Ale pięknych kobit to oni tam nie mają żadna z tych na fotkach nie równa się naszym z Jeleniej Góry ( Polski)
~bang 18-03-2011 17:28
to w koncu świdrowali wzrokiem czy patrzyli przed siebie?
~em 18-03-2011 18:12
ts, tak się składa, że ludzie na fotkach są przemieszani, Holendrzy z Polakami ;]
~ 19-03-2011 11:09
...jesli chodzi o Polki, to sa ladne do 30-tki. A potem......mamusie z balejazem na glowie, zlym uzebieniem no i ta nadwage....to tyle.
~znajomy 19-03-2011 11:43
kto zaprosil tych ludzi do tego brubnego miasta! lepiej bylo by do rumunii, tam czysciej. holandia ,kraj porzadku i kolorow. czy byli w szoku? miasto to z przotu liceum z tylu slamsy, tam bez kaskow nie wchodzic- grozi zawaldniem. ulice dobre dla poduszkowcow, te choc nie trzepia i nie zrywaja sobie zawieszen na wykrotach i slynnych studzienkach. ja pierdziu!!! ale obciach. opiekun tych ludzi to pewnie celowo anemik bo zdrowy tak by sie czerwienil ze musial by w kieszeni miec gasnice, tak na wypadek palenia sie ze wstydu.
~brudas 19-03-2011 20:12
Współczuję Holendrom pięknych widoków.Żeby zobaczyc trzeci świat nie muszą jeżdzic daleko.Zapraszamy do nas. To tez turystyka.
~ 21-03-2011 8:54
Ale zjadliwe komentarze. W obliczu niebezpieczenstwa bomby atomowej chyba nie jest wazne, kto jak wyglada. A Polkom (takze tym po 30-tce ) zycze, by uprawialy wiecej sportu, bo komentarz o tym ze sa niesportowe jest niestety z zycia wziety... Biegac albo marsz Nordic Walking (z kijami) mozna uprawiac wszedzie. Albo gimnastyke w domu na dywanie. Polacy to najbardziej niesportowy narod, jaki znam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Pszczeli projekt KPN

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Koderzy ze Ścięgien

Finał konkursu Uczę się bezpiecznie żyć

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
640
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%