MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Hołd z potrzeby serca

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 13 kwietnia 2010, 8:03
Aktualizacja: Środa, 14 kwietnia 2010, 7:55
Autor: Angela
Fot. Angela
Kilka godzin spędziła czwórka uczniów i dwie nauczycielki Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze w sobotnie i niedzielne popołudnie nad przygotowywaniem uroczystości upamiętniającej tragedię w Smoleńsku. Jak podkreślali twórcy uroczystości, ten apel różnił się od innych, bo był przygotowany, nie z obowiązku ale ... z potrzeby serca.

„O tej tragedii miał zapomnieć cały świat, dowiedział się cały świat”, „Katyń 1940, 2010” - m.in. takie hasła przeczytali na dzisiejszych uroczystościach w Gimnazjum nr 3 uczniowie tej szkoły. Apele, które były powtarzane kilka razy dla różnych klas w auli szkoły, na twarzach obecnych wywoływały nie tylko zadumę, ale i smutek, u niektórych łzy.

Całość przygotowała czwórka uczniów, dla których była to misja przekazania tak ważnej karty historii i zjednoczenia narodu, skłonienia do zadumy jego młodzieży. W wyborze informacji i nad całym przebiegiem czuwały nauczycielki Barbara Ludorowska oraz Joanna Peczenenko.

W przygotowanej prezentacji multimedialnej przez Wojciecha Perkowskiego, Przemka Martyniuka, Karolinę Galicką oraz Tomasza Gutowskiego znalazły się zdjęcia osób, które tragicznie zginęły w katastrofie samolotu, kilka słów o ich działalności dla Polski. Karolina przeczytała też informację o Katyniu, przybliżyła przebieg tego wydarzenia, mordu na polskich oficerach, o którym w ostatnich dniach dowiedział się cały świat.

Wojciech Perkowski z klasy II a przyznaje, że o przygotowaniu apelu otrzymał informację w sobotę i nie wahał się ani chwili.
– Zgodziłem się od razu, zebraliśmy się, zmobilizowaliśmy do działania, zajęło nam to kilka godzin. Gdyby nam kazano to zrobić w ramach zadania domowego, narzucenia przez nauczycieli trwałoby to o wiele dłużej i wyglądałoby to zupełnie inaczej – mówi.

Tomasz Gutowski z klasy II a dodaje, że prezentacja została przygotowana z potrzeby serca. Dlatego tak łatwo było realizatorom dobrać informacje, zmotywować się wzajemnie.
- Chcieliśmy przekazać informacje o tym co się stało, czuliśmy taką potrzebę, wiedzieliśmy, że jest to nasz obowiązek. Ci, którzy wychodzą z tego apelu są wzruszeni, widać że większość słucha i są skupieni i zamyśleni, zadumani. Było to oddanie hołdu tym wszystkim, którzy zostali zamordowani w Katyniu i tym, którzy zginęli w minioną sobotę. Mimo, że mieliśmy bardzo mało czasu, przygotowaliśmy coś co płynie z naszych serc, co ma zupełnie inny wymiar niż wszystkie pozostałe prezentacje – mówi.

– Nasi uczniowie pokazali, że można w ciągu jednego dnia przygotować apel i prezentację dotyczący tak ważnego i tragicznego wydarzenia dla Polski. Stanęli na wysokości zadania. Chcieliśmy uczcić pamięć ludzi pomordowanych zarówno sprzed 70 lat, jak i tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej teraz. Przychodzili z gotowymi materiałami, chcieli sami coś zrobić od siebie – mówi Barbara Ludorowska, nauczycielka z Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze.

Słowa podziękowania uczniowie i nauczycielki kierują do właścicielki restauracji Orient Expres mieszczącej się na Dworcu Głównym PKP w Jeleniej Górze. W niedziele uczniowie mogli w restauracji przeprowadzić próbę uroczystości, dzięki czemu miała ona dzisiaj taki wyjątkowy i wyjątkowy wymiar.

Ogłoszenia

Czytaj również

Muflonowy „SWAP” na lato

Konferencja PiS: Wybory i lokalne połączenia

Świętowali nasi strażacy

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~wie39 13-04-2010 9:19
zwykle mówi się dobrze o zmarłych.Ta regułka nie dotyczy jednak ŚP Państwa Kaczyńskich.Im ludzie wystawili świadectwo-tysiące ludzi wzdłóż trasy przejazdu trumny,tysiące ludzi oddających im hołd...Myślę że nie trzeba nikogo przekonywać że byli uczciwymi ludźmi,szczerzy i prawdziwi patrioci.Niech odpoczywają w pokoju.
~galla 13-04-2010 14:01
brawo to bylo napewno wspaniale szkoda ze nie moglam tego posluchac i zobaczyc
~mam12 13-04-2010 14:34
nio ja chdze do gim nr 3 i bylam na tym apelu az mi sie lzy polaly to straszne co polska porzezywa;(:(
~Trzy grosze... 13-04-2010 14:38
...sercem pisane inicjatywy sa zawsze najcenniejsze...wyrazy uznania dla mlodziezy i ich wychowawcow...
~Ja 13-04-2010 17:02
Brawa dla wszystkich
~bel 13-04-2010 17:30
co polska przezywa nadeal biede i nedze a komu mozemy podziekowac wiec nie badzie falszywi wyjasnijcie swoim rodzica dlaczego nie stac ich na lekarstwa i inne przyjemne rzeczy a inni zyja w przepychu a wy oplakujcie ich dalej
~ 13-04-2010 18:52
Apel był świetnie przygotowany ! .. [*] ;(
~ewa 14-04-2010 23:08
Tych ucznow trzeba podziwiać,ostatnio dużo o nich słychać,nawet był program z nimi w TVN24 na Swieta Bożego Narodzenia,oglądałam i łzy w oczach miałam.Gratulacje,a apel na pewno był wzruszający,każdemu łezka się pokazała-taka tragedia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Próbują rozwiązać problem ze ściekami  

KSWiK bez prezesa

30 wydarzeń na 30–lecie wolności

Trudno tak żyć!

Dziś wybory do Europarlamentu

Sonda

Wg. rządu najlepiej zarabiający mają finasować 500+ dla osób niepełnosprawnych. Czy to jest słuszne?

Oddanych
głosów
440
Tak
32%
Nie
63%
Nie mam zdania
5%