MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Hołd z potrzeby serca

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 13 kwietnia 2010, 8:03
Aktualizacja: Środa, 14 kwietnia 2010, 7:55
Autor: Angela
Fot. Angela
Kilka godzin spędziła czwórka uczniów i dwie nauczycielki Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze w sobotnie i niedzielne popołudnie nad przygotowywaniem uroczystości upamiętniającej tragedię w Smoleńsku. Jak podkreślali twórcy uroczystości, ten apel różnił się od innych, bo był przygotowany, nie z obowiązku ale ... z potrzeby serca.

„O tej tragedii miał zapomnieć cały świat, dowiedział się cały świat”, „Katyń 1940, 2010” - m.in. takie hasła przeczytali na dzisiejszych uroczystościach w Gimnazjum nr 3 uczniowie tej szkoły. Apele, które były powtarzane kilka razy dla różnych klas w auli szkoły, na twarzach obecnych wywoływały nie tylko zadumę, ale i smutek, u niektórych łzy.

Całość przygotowała czwórka uczniów, dla których była to misja przekazania tak ważnej karty historii i zjednoczenia narodu, skłonienia do zadumy jego młodzieży. W wyborze informacji i nad całym przebiegiem czuwały nauczycielki Barbara Ludorowska oraz Joanna Peczenenko.

W przygotowanej prezentacji multimedialnej przez Wojciecha Perkowskiego, Przemka Martyniuka, Karolinę Galicką oraz Tomasza Gutowskiego znalazły się zdjęcia osób, które tragicznie zginęły w katastrofie samolotu, kilka słów o ich działalności dla Polski. Karolina przeczytała też informację o Katyniu, przybliżyła przebieg tego wydarzenia, mordu na polskich oficerach, o którym w ostatnich dniach dowiedział się cały świat.

Wojciech Perkowski z klasy II a przyznaje, że o przygotowaniu apelu otrzymał informację w sobotę i nie wahał się ani chwili.
– Zgodziłem się od razu, zebraliśmy się, zmobilizowaliśmy do działania, zajęło nam to kilka godzin. Gdyby nam kazano to zrobić w ramach zadania domowego, narzucenia przez nauczycieli trwałoby to o wiele dłużej i wyglądałoby to zupełnie inaczej – mówi.

Tomasz Gutowski z klasy II a dodaje, że prezentacja została przygotowana z potrzeby serca. Dlatego tak łatwo było realizatorom dobrać informacje, zmotywować się wzajemnie.
- Chcieliśmy przekazać informacje o tym co się stało, czuliśmy taką potrzebę, wiedzieliśmy, że jest to nasz obowiązek. Ci, którzy wychodzą z tego apelu są wzruszeni, widać że większość słucha i są skupieni i zamyśleni, zadumani. Było to oddanie hołdu tym wszystkim, którzy zostali zamordowani w Katyniu i tym, którzy zginęli w minioną sobotę. Mimo, że mieliśmy bardzo mało czasu, przygotowaliśmy coś co płynie z naszych serc, co ma zupełnie inny wymiar niż wszystkie pozostałe prezentacje – mówi.

– Nasi uczniowie pokazali, że można w ciągu jednego dnia przygotować apel i prezentację dotyczący tak ważnego i tragicznego wydarzenia dla Polski. Stanęli na wysokości zadania. Chcieliśmy uczcić pamięć ludzi pomordowanych zarówno sprzed 70 lat, jak i tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej teraz. Przychodzili z gotowymi materiałami, chcieli sami coś zrobić od siebie – mówi Barbara Ludorowska, nauczycielka z Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze.

Słowa podziękowania uczniowie i nauczycielki kierują do właścicielki restauracji Orient Expres mieszczącej się na Dworcu Głównym PKP w Jeleniej Górze. W niedziele uczniowie mogli w restauracji przeprowadzić próbę uroczystości, dzięki czemu miała ona dzisiaj taki wyjątkowy i wyjątkowy wymiar.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stop marginalizacji średnich miast

Droga będzie jak nowa

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~wie39 13-04-2010 9:19
zwykle mówi się dobrze o zmarłych.Ta regułka nie dotyczy jednak ŚP Państwa Kaczyńskich.Im ludzie wystawili świadectwo-tysiące ludzi wzdłóż trasy przejazdu trumny,tysiące ludzi oddających im hołd...Myślę że nie trzeba nikogo przekonywać że byli uczciwymi ludźmi,szczerzy i prawdziwi patrioci.Niech odpoczywają w pokoju.
~galla 13-04-2010 14:01
brawo to bylo napewno wspaniale szkoda ze nie moglam tego posluchac i zobaczyc
~mam12 13-04-2010 14:34
nio ja chdze do gim nr 3 i bylam na tym apelu az mi sie lzy polaly to straszne co polska porzezywa;(:(
~Trzy grosze... 13-04-2010 14:38
...sercem pisane inicjatywy sa zawsze najcenniejsze...wyrazy uznania dla mlodziezy i ich wychowawcow...
~Ja 13-04-2010 17:02
Brawa dla wszystkich
~bel 13-04-2010 17:30
co polska przezywa nadeal biede i nedze a komu mozemy podziekowac wiec nie badzie falszywi wyjasnijcie swoim rodzica dlaczego nie stac ich na lekarstwa i inne przyjemne rzeczy a inni zyja w przepychu a wy oplakujcie ich dalej
~ 13-04-2010 18:52
Apel był świetnie przygotowany ! .. [*] ;(
~ewa 14-04-2010 23:08
Tych ucznow trzeba podziwiać,ostatnio dużo o nich słychać,nawet był program z nimi w TVN24 na Swieta Bożego Narodzenia,oglądałam i łzy w oczach miałam.Gratulacje,a apel na pewno był wzruszający,każdemu łezka się pokazała-taka tragedia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Biała niedziela w Szpitalu Bukowiec

Dla bezpieczeństwa

Dyski do remontu

Odnowią parking przy cmentarzu

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
619
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%