MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Hojne gminy

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 23 marca 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 23 marca 2006, 7:54
Autor: Nowiny Jeleniogórskie
Dziesięć najbardziej hojnych gmin w regionie jeleniogórskim podarowało w ubiegłym roku podatnikom w sumie ponad 4 miliony złotych podatków. Nie było takiej gminy, która nie skorzystałaby z „prawa łaski”. Na ogólną sumę należnych podatków, które nie wpłynęły do gminnych kas, składały się kwoty umorzeń, ulg i zwolnień udzielanych przez wójta, burmistrza lub prezydenta bądź też w specjalnych uchwałach przez rady gmin.

Dane do porównań uzyskano z Regionalnej Izby Obrachunkowej, do której wszystkie samorządy przesyłają sprawozdania z wykonania planu dochodów budżetowych. By móc uszeregować w jakiś sposób gminy mniej i bardziej hojne, obliczyliśmy odsetek, jaki stanowią ulgi, umorzenia i zwolnienia w stosunku do ogólnych dochodów danej gminy. Poza kilkoma wyjątkami, różnice nie są wielkie. Jednak w trakcie zbierania materiału do tej publikacji, przekonaliśmy się, że część gmin inaczej interpretowała instrukcje wypełniania wspomnianych sprawozdań i stąd, być może, te różnice.

Nowiny Jeleniogórskie zauważają, że najbardziej hojną gminą w ubiegłym roku były Piechowice, które darowały podatnikom 647.713 złotych. To aż 6,43 proc. dochodów miasta!

- Znaczną część tej kwoty stanowią należności rozłożone na raty i te z odroczonym terminem płatności. Więc te dochody za jakiś czas trafią do budżetu. A samych umorzeń mieliśmy ok. 79 tys. złotych, głównie dla przedsiębiorców - wyjaśnia Alicja Pawnuk, skarbnik miasta.

Burmistrz umorzył w zeszłym roku podatki nieistniejącej już firmie Poltech, bo egzekucja okazała się nieskuteczna, oraz firmom Tip-Pol i Kamex. Powodem umorzenia należności był interes podatnika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa "Davos" w Karpaczu

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~JanuszJędraszko@neostrada.pl 23-03-2006 8:11
Pytanie do Prezydenta Jeleniej Góry? Dlaczego co roku,Caritas w Jeleniej Górze jest zwalniany z podatku,chodzi mi o osrodek po byłym szpitalu przy ulicy Żeromskiego?
~piterus 23-03-2006 18:41
Panie Januszu, może ja odpowiem... bo tak jest politycznie;) w końcu wiemy co to jest Caritas... i kto za tym stoi. No chyba, ze Prezydent liczy, iż na stare lata zostanie przyjęty jako gość do ośrodka przy Żeromskiego? Who knows?;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie taniej za wodę i ścieki

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

MZK i... wrzosy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
593
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%