MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Hłasko wciąż na czasie

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 17 marca 2019, 8:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 marca 2019, 8:12
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomek Raczyński
W sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury odbyła się premiera młodzieżowej grupy teatralnej STA–ART, prowadzonej przez reżysera – Łukasza Dudę. Tym razem padł wybór na Marka Hłaskę i jego "Ósmy dzień tygodnia". Tradycyjnie, ze sceny biła niesamowita energia, a młodzi aktorzy otrzymali zasłużone brawa!
Ten spektakl opowiada o relacjach kobiety z mężczyzną i tak naprawdę o różnicy, jaka jest pomiędzy nimi. W dużej mierze opowiada o tym, jak bardzo potrafimy się pogrążyć w naszych myślach, relacjach, które nie zawsze prowadzą do czegoś dobrego - opisuje Łukasz Duda, reżyser spektaklu, który przypomina, że opowiadanie Hłaski zostało osadzone w Polsce powojennej, a przekładając to na język współczesny i obecną sytuację należy pamiętać, że Hłasko pisząc dzisiaj opowiadanie - pisałby o 16-17 latkach, a nie 20-latkach.

Reżyser postanowił zaprezentować postać Agnieszki poprzez kilka aktorek, a jego założeniem było, aby spektakl trafił przede wszystkim do rodziców.

Ten spektakl pokazuje nasz punkt widzenia, który zmienia się, gdy zostajemy rodzicami. Każdy z nas przechodził przez etap życia, przez który przechodzą bohaterowie opowiadania - warto o tym pamiętać - podkreślił Ł. Duda, który przyznaje, że trafi on też do młodzieży, ale to właśnie rodzice są docelowymi odbiorcami.

Premiera w JCK odbyła się przy pełnej widowni, a kto nie zdołał zdobyć biletu, będzie miał możliwość w kwietniu - terminy wkrótce zostaną ustalone.

Jak zaznaczają organizatorzy, spektakl "Ósmy dzień tygodnia" rozpoczyna działania w ramach XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2019, którego idiom brzmi "TEATR? SPRAWDZAM!". Impreza odbędzie się w Jeleniej Górze w dniach 30.04-5.05.2019 r.

Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia.
Reżyseria i scenografia - Łukasz Duda.
Dźwięk - Robert Kuryś, Piotr Warszewski.
Światło - Łukasz Duda, Łukasz Izdebski.
Opracowanie plastyczne - Magdalena Rzeszutek.
Wystąpili - Julia Byszkowska, Błażej Dobiecki, Robert Kurek, Paulina Łobocka, Jagoda Maląg, Monika Mielniczuk, Konstancja Missa, Miriam Olek, Wiktoria Ostrowska, Karol Paciejewski, Monika Załupska, Maciej Zawodny.
Premiera: 16.03.2019 r.
Sezon: Teatr? Sprawdzam!
Produkcja: Jeleniogórskie Centrum Kultury 2019.

Twoja reakcja na artykuł?

14
93%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmieci przy drodze na Perłę Zachodu

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Przetarg na kolejną stację

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~to ja 17-03-2019 8:39
najsłabsza sztuka łukasza recenzentem był osobisty syn rezusera gdzie strasznie sie nudził niom . aktorzy nie czuli hłaski
~Xyz 18-03-2019 10:06
do: ~to ja (8:39)
Czysty Hejt w twoim wykonaniu
~w 17-03-2019 10:21
To było spore wyzwanie w wyszło świetnie!
~Olo 17-03-2019 10:43
Piękni 17 letni...
~mkamiński 17-03-2019 14:14
Przedstawienie delikatnie na plus, bo niewątpliwie dużo pracy kosztowało młodych aktorów bez fachowych studiów - i reżysera, który nasycił spektakl wszelkimi możliwymi sztuczkami wystawienniczymi. W warstwie słownej -tej od Hłaski- rzeczywiście trochę ramota, jakieś tam historyczne dywagacje o wojnie, piciu i więzieniach, ale uwspółczesniana bardzo intensywnie o świat z epoki instagrama i popcornu. Muzycznie, plastycznie, ruchowo jak zawsze u Dudy bardzo ok. Niewątpliwie surowe, nieociosane emocje wydobyte, a czy to kropnie widza mentalnie, to już każdy sam sobie musi odpowiedzieć. Pozdrawiam, Miłosz Kamiński
~Mocno na plus 18-03-2019 8:24
Mi się bardzo podobało. Właśnie wyciągniecie Hłaski z realiów Polski po stalinizmie i próba zastanowienia czym jest miłość czym jest inicjacja we współczesnym świecie, współczesnej młodzieży to duże osiągniecie. A jak napisał przedmówca ruchowo, muzycznie i inscenizacyjnie jak zwykle u Dudy - Genialnie! No i WIELKIE BRAWA dla aktorów. Oglądając czasami produkcje teatrów profesjonalnych można się czasem zastanowić co daje szkoła teatralna. Tylko emisję głosu?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zauroczeni Karkonoszami – zaproszenie na wernisaż

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Friedrich Iwan – malarz, grafik, pejzażysta…

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
617
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%