MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Historyczna próba w odnowionym Teatrze Zdrojowym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 10 listopada 2011, 14:01
Aktualizacja: Piątek, 11 listopada 2011, 8:10
Autor: RED
Fot. TEJO
Po dwóch latach prac konserwacyjno–modernizacyjnych dziś po raz pierwszy – jeszcze nieoficjalnie – na widowni zabytkowego Teatru Zdrojowego w Cieplicach zasiadła publiczność, aby przypatrzeć się próbie generalnej przed planowaną na sobotę premierą sztuki „Tymoteusz Majsterklepka” wg Jana Wilkowskiego.

Pochodzący z XIX wieku Teatr Zdrojowy przeszedł bardzo gruntowny remont. Efekt to połączenie historycznych elementów wystroju z najnowocześniejszym sprzętem pozwalającym na realizację wielu przedsięwzięć scenicznych zarówno pod względem dźwięku jak i światła.

Sali przywrócono pierwotną, turkusową malaturę, odkryto także znajdujące się pod warstwą płócien z lat 60. ubiegłego stulecia polichromie przedstawiające gryfy. Odrestaurowano zamalowane w latach 30. XX wieku welarium na plafonie. Wnętrze jest klimatyzowane.

Przez minione miesiące w teatrze trwały prace kosmetyczne i wykończeniowe. Niedawno zakończono montaż foteli, jednego z najważniejszych elementów widowni. Meble były wykonane na zamówienie, bo musiały być zgodne z zaleceniami konserwatora, a przy tym wygodne i bezpieczne. Zastąpiły służące widzom od ponad 30 lat kinowe i niewygodne siedziska.

Teatr, choć tego nie widać, naszpikowany jest elektroniką. Akustyk i oświetleniowiec mają swoją kabinę na balkonie. Kontaktują się z realizatorami drogą radiową i… telewizyjną, dzięki rozmieszczonym w wielu miejscach kamerom. Podobnie pracuje inspicjent, który ma łączność z obsługą techniczną oraz aktorami. Ekipa Zdrojowego Teatru Animacji, zanim zaczęła pracować na nowym sprzęcie, odbyła szereg szkoleń. Koszt całej inwestycji to 2. 739. 828 euro przy wkładzie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w wysokości 1.918.357 euro.

Jak wygląda Teatr Zdrojowy po remoncie, będzie można przekonać się już w najbliższą sobotę, kiedy to o godz. 16 zostanie wystawiony spektakl dla dzieci „Tymoteusz Majsterklepka” wg Jana Wilkowskiego, w którym zaprezentuje się niemal cały zespół Zdrojowego Teatru Animacji z Rafałem Ksiądzyną w roli tytułowej. Reżyseria Bogdan Nauka, scenografia Michał Dracz, muzyka Jacek Szreniawa. Warto zobaczyć i sztukę, i turkusowy, pachnący nowością oraz duchem historii teatr!

Ogłoszenia

Czytaj również

Soboty z artystami

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Marcin73 10-11-2011 15:52
Wspaniała wiadomość dla Cieplic i Jeleniej Góry. Piękny, wyremontowany i wspaniale wyposażony Teatr Zdrojowy to efekt wieloletnich starań Dyrektora Nauki i profesjonalnego zespołu, który Dyrektor stworzył. Gratulujemy. Zapraszamy do Cieplic. Pozdrawiam, Marcin Kaflik "Miłośnicy Cieplic"
~ 10-11-2011 16:07
Kolejna miła wiadomość,ziarnko do ziarnka.....
~Hi hi hi 10-11-2011 16:40
Nieoficjalnie, ale chyba po odbiorze przez PINB i inne słuzby???
~;)))) 10-11-2011 18:26
Gratulacje dla Pana Dyrektora Nauki i Całej ekipy Teatru Zdrojowego :)) NARESZCIE KONIEC
~Handra 10-11-2011 19:27
Ale wydana została bajońska kwota na ten remont - jacy ludzie czy komisje niezależne, sprawdzają i rozliczają wykonawcze faktury za poszczególne prace remontowe i naprawcze , jak one są rzetalnie sprawdzane w stosunku do jakości , norm i czynności wkładu pracy manualnej.Dzisiaj jest publiczną tajemnicą i wiadomo ,że najlepsze pieniadze wyciąga się z kasy budżetowej ,trzeba tylko mieć uklady i swojego inspektora do rozliczeń wystawianych faktur.Na oko widać ,że za milion euro spokojnie mozna byłoby wykonać ten remont i to być moze jest za duża kwota ,nawet stosując stawki rękodziełowe , najdroższe farby i roboty stolarskie na specjalne zlecenia z najprzedniejszym tapicerowaniem,a elektronika nie jest droga. Ale co tam , jak się daje tak się kosi - tak jest 120 % "bicia."
~do handra 11-11-2011 0:01
w dupsku byles gówno widziales zobacz sobie jakie sa ceny odnowienia zabytków a potem pisz jaka elektronika tania w domu masz hi fi z chin i swirujesz nie masz pojecia co ile kosztuje to sie nie wpie.....aj to i tak tanio to wszystko kosztowalo teatr wyglada pieknie BRAWOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO TERAZ CZEKAMY NA REPERTUAR
~ 11-11-2011 1:01
Oj handra jakaś Ty głupia... A wiesz ile kosztuje renowacja starych malunków?
~xxx 11-11-2011 8:22
bardzo się cieszę, piękne wnętrze !
~ 11-11-2011 10:27
"Koszt całej inwestycji to 2. 739. 828 euro przy wkładzie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w wysokości 1.918.357 euro. " - Ile to jest w złotych? Przecież Miasto Jelenia Góra nie płacił w EURO za ten remont. Nie można było zapytać w księgowości teatru? I dlaczego nie ma zdjęć odnowionego nowoczesnego "zabytku"?
~dyletant 11-11-2011 11:40
W tym istota sprawy , bo ceny mozna na takich robotach i przypadkach ustawiać sobie samemu według możliwości posiadania obfitości kasy.Nie ma takiego pojęcia jak - "wiesz ile kosztuje renowacja starych malunków " ! wszystko jest do znormowania , ale inaczej wydawało by sie te pieniądze gdyby trzeba było płacic z własnej kabzy- jest to sprawdzone kiedy wykonuje sie kązdą robote prywatnie a kiedy wykonuje to firma na zlecenia państwowego płatnika czy budżetu pomimo, że zachowuje procedury regulaminowe. Wybudowanie prywatnie np. domu 120 mq kosztuje 250 tys.zł a na zlecenia np. miasta ten sam dom bedzie kosztował 550 tys. wykonując to samo i z tych samych materiałów.Takie to są różnice a dokumentacja i faktury grają w obu przypadkach.Finito... Ogólnie obiekt teatralny piękny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

26. edycja "Prezentacji"

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Letnie Koncerty Organowe w Krzeszowie

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
312
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%