MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Historie jeleniogórzan zostały "wyciągnięte"

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 12 września 2012, 15:15
Aktualizacja: 15:31
Autor: tau
Fot. Jakub Thauer
– To coś wspaniałego! W Jeleniej Górze brakowało ciekawych akcji happeningowych – mówią przechodnie. A mowa o projekcje, zrealizowanym przez Paulinę Braun w ramach festiwalu Silesia Art Biennale. Dzięki słuchawkom, rozciągniętym przed budynkami na Placu Ratuszowym oraz na ulicy Długiej, można posłuchać historii ludzi związanych z ich miejscem zamieszkania w kontekście ulicy, miasta oraz całego kraju.

Opowieści sąsiadów będzie można posłuchać do jutra (13 września), od rana do wieczora, na Placu Ratuszowym i przy ul. Długiej.

- To bardzo nowatorski projekt, wymagał wiele odwagi od mieszkańców biorących w nim udział, jak i wymaga trochę czasu i zaangażowania przechodniów chcących wysłuchać te historie. Wystarczy usiąść, założyć słuchawki i wczuć się w opowieść tych ludzi - zachęca Paulina Braun, realizatorka projektu.

A co sądzą o tym przechodnie? - Przypadkiem przechodząc przez Plac Ratuszowy natknęłam się na te słuchawki. Pierwsza moja myśl - pewnie jakiejś muzyki można posłuchać. Z zaciekawieniem założyłam je i wsłuchałam się w historię jakiejś pani, która opisywała swoje mieszkanie. Wspominała swoją mamę, która tu mieszkała i to, że bardzo za nią tęskni. Była to bardzo wzruszająca opowieść - mówiła Pani Agnieszka z Jeleniej Góry.

- Ktoś opowiadał o brudnej klatce schodowej. Była to dość zabawna historia. Wydawałoby się, że są to takie prywatne problemy, a dzięki temu projektowi mogą one "wyjść" na zewnątrz i każdy może o nich posłuchać. Według mnie, bardzo trudno jest tworzyć tego rodzaju sztukę, ale Paulinie bardzo dobrze się to udało - mówił Kamil.

Ogłoszenia

Czytaj również

Utrudnienia na trasach rowerowych

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~... 12-09-2012 16:10
Też myślałam, że to muzyka... aż się jutro pofatyguję...
~_ 12-09-2012 16:47
ja bym zrobił takie punkty składania donosów na sąsiada w końcu to nasza narodowa specjalność
~ 12-09-2012 16:51
Moze sie czepiam, ale nie wiem, czy mialabym ochote zalozyc takie sluchawki, ktore byly na uszach stu innych ludzi. Nie mozna bylo tych opowiesci zamiescic w *? (specjalnie nie pisze "w Jelonce", bo bardzo sie obawiam, ze nasze redachtory jak zawsze wszystko pomyla i wyszlaby z tego BZDURA). Ale pomysl owszem, bardzo mi sie podoba.
~upss 12-09-2012 17:10
Pani Paulino! Pomysł super... Proponuję zaprosić (zmusić) prezydenta do posłuchania niektórych opowieści, może w końcu dowiedziałby się, z jakimi problemami ludzie muszą tu żyć!
~ 12-09-2012 17:10
do 16:47, racja, ale 90 % wykrytych przez policję spraw to dzięki " uprzejmie donoszę"
~Autur_44 12-09-2012 18:23
kiedyś nazywano ich kapusiami.
~17sqandal 12-09-2012 20:41
to takie prostackie , klachy same ale jak komuś to się podoba to ok
~ja 13-09-2012 5:05
To dobry pomysł aby ludzie jakoś bezimiennie ale jednak rozpoznawalnie zaistnieli w przestrzeni społecznej. Rodzaj hyde-parku który może dać dużo dobrego dla wszystkich. Dla społeczności lokalnej, a szczególnie dla mieszkańców domu, niech się poznają może zorganizują.
~... 13-09-2012 21:36
Byłam, troszkę posłuchałam... i się popłakałam... bardzo wzruszyła mnie historia pani, która ze Lwowa do Jeleniej Góry trafiła. Pięknie opowiadała o odczuciach jakie doznaje człowiek gdy z płaskiego nizinnego terenu trafia najpierw w piękne pagórki a raptem jego oczom ukazuje się pasmo Karkonoszy - gór niewielkich ale jakże zapadających w serce... i Jelenia Góra, piękna perełka, dzisiaj nieco zapomniana ale kiedyś zielone serce Dolnego Śląska. Bardzo mi się podobało...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zygzakiem po ulicy

Wkrótce święto kolorów

Na Polanie praca wre!  

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Jelonków trochę mniej

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
812
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%