MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Historia na szynach pisana. Kto zlikwidował tramwaje?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 18 listopada 2010, 8:34
Aktualizacja: Piątek, 19 listopada 2010, 7:56
Autor: RED
Autor książki i archiwalne zdjęcie ostatnich tramwajów na placu Piastowskim z 1965 roku
Fot. TEJO/Archiwum
Jutro w foyer Zdrojowego Teatru Animacji odbędzie się promocja i prezentacja najnowszej książki Cezarego Wiklika zatytułowanej „Historia na szynach pisana”. To rzecz o tramwajach jeleniogórskich, które z krajobrazu naszego miasta zniknęły 41 lat temu.

– Tramwaje w Jeleniej Górze jeździły siedemdziesiąt lat. To może niewiele jak na dziewięćsetletnią historię miasta, ale wystarczająco dużo, aby zostawić po sobie dobre wspomnienie i legendę. Dlaczego tramwaje musiały zniknąć z ulic Jeleniej Góry? Jak wyglądało miasto, kiedy jeździły i czy mogą powrócić? Kto naprawdę podjął decyzję o ich likwidacji?

Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć w książce „Historia na szynach pisana”. Z autorem będzie można spotkać się i porozmawiać na spotkaniu w ramach cyklu „Dziennikarze na scenie” zorganizowanym przez Zdrojowy Teatr Animacji z Cezariuszem Wiklikiem. Początek 19 listopada 2010 roku o godzinie 19 w foyer Teatru Zdrojowego w Cieplicach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kończy się referendum strajkowe

Marian Sajnog o katastrofach w górach

Porozumienia brak

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Tomwoj 18-11-2010 10:14
Widziałem książkę prosto z drukarnii. Książka SUPER!!! Dla miłośników po szynach i nie tylko książkę polecam, ponad setka stron jak i fotografii.
~Auraton 18-11-2010 10:41
Dajcie spokój z tranwajami. Przecież wiadomo że teraz nie maja racji bytu z uwagi na ilość autana drogach i stan kanalizacji. pod tranwajami to by się wszystie drogi zapadly. PS na jakimś zabraniu słyszałem jak którys kandydat na prazydenta sciemniał ze jak wygra to tranwaje beda jezdzic, to dopiero kula wyborcza !!
~tolek 18-11-2010 10:56
Niestety, ale zgadzam sie z tobą. Nie ma sensu pchac tramwaju w miasto, popnieważ i tak stał by w korkach razem z autobusami i resztą aut. Jelenia Góra jest za ciasna na tramwaj. Jedyna linia, która była by dobra jeździła by środkiem al. Jana Pawła II, ewentalnie wewnetrznymi pasami ul. Wolności. Po prostu szkoda wyrzucić pieniądze na coś co się nie sprawdzi, a budowa sieci, torowisk + zakup taboru to bardzo droga inwestycja.
~do Auraton 18-11-2010 10:57
Te...! TRANWAJ pisać się naucz.
~ 18-11-2010 11:14
Harcmistrz Cezary /Cezariusz ?/ Wiklik szlify dziennikarskiej zdobywał u boku znakomitej dolnoślaskiej dziennikarki. Od 1945 roku w moim mieście było mnóstwo godnych uwagi wydarzeń. Były one eksponowane w - wydawanym corocznie - "Roczniku Jeleniogórskim". Wg mnie taki rocznik powinien być na półce każdego Jeleniogórzanina. Mam nadzieję,że pan Cezary /i nie tylko pan Cezary/ zaskoczy nas jeszczce niejedną interesującą publikacją. Autorowi gratuluję pomysłu. Po książkę z zainteresowaniem sięgnę, gdyż z jeleniogorskimi tramwajami wiąże się wiele interesujących dla mnie mi zdarzeń. Łącznie z fotką ostatniego przejeżdżającego tramwaju, wykonaną aparatem fotograficznym "Druh". DOLNOŚLĄZAK
~Beton 18-11-2010 11:15
Tramwaj nie zanieczyszcza środowiska. Tramwaj jest bezpieczniejszy od samochodu. Tylko w Jeleniej Górze samochodziarze chcą zasmradzać powietrze, którym oddychają nasze dzieci. W cywilizowanych krajach poszukuje się czystych ekologicznie środków transportu. Prymitywną niestety świadomość w tym względzie prezentują autoran i tolek. Takich osobników jak autoran i tolek jest niestety trochę w Jeleniej Gorze.
~egh 18-11-2010 15:04
DO MALKONTENTÓW JELONKOWYCH I IGNORANTÓW!! Nikt nie chce budować torowisk, i robić tramwaju przez środek miasta.Jest inicjatywa zeby wykorzystać torowisko kolejowe, i na jego bazie zrobić tramwaj(kolejke miejska) z jg,przez cieplice do piechowic,co jest swietnym pomysłem i predzej czy pózniej z pewnością powstanie
~Rex 18-11-2010 15:16
W Niemczech są miasta 40-50 tysięczne,, po ulicach jeżdżą tramwaje i jakoś nikomu to nie przeszkadza a w mieście 85 tyś. w Jeleniej jakimś paru osobom to przeszkadza i się wymądrzają jakby to się znali o systemie komunikacji miejskiej. Skoro w Afryce murzyni potrafią wskrzesić w kilkunastu miastach tramwaje to i czemu by miało się nam białym Jeleniogórzaninom nie udać. Jeśli da rady to i niech te tramwaje będą..
~zuo 18-11-2010 15:18
Czy i kiedy będzie dostępna w sprzedaży? Bedzie można ją kupić w tramwaju? PS Dlaczego nikt nie mówi o trolejbusach? Nie trzeba budować torów, są cichsze, itd
~Tomwoj 18-11-2010 15:38
Od poniedziałku powinna być w sprzedaży, nakład jeszcze jest w drukarnii i przyjedzie w piątek na weekend tak się dziś dowiedziałem od pana C. Wiklika
~mich 18-11-2010 16:27
Powrot tramwaji chyba jest nierealny. Ale dlaczego nie moga jezdzic trolejbusy.Tego nie rozumiem.Pojazd ekologiczny. Odpada budowa torowisk.
~Niu 18-11-2010 17:37
tak tramwaje czerwone , jeszcze dzis slysze jak dzwonia, , i jeszcze dzisiaj widze drewniane laweczki, skorzane na drazkach mosieznych takie do trzymania sie reka kablaki , jesli by takie tramwaje wrocily na nasze ulice o to by bylo cudownie, ale nie te kremowo czerwone komunistyczne, te nie mialy duszy
~Tubylec 18-11-2010 17:42
~ budowa torowisk może i odpada ale trakcji elektrycznej przypada, a to równie nie mały koszt. Nie mniej jestem za trolejbusami i tramwajami a nawet "traNwajami" jak już tu jeden z lokalnych mędrców ( Auraton ) zdążył napisać...
~ja= 18-11-2010 18:23
Zamiast tramwai metro by się bardziej przydało. Tramwaje to przeżytek.
~spekulant 18-11-2010 18:35
Za komuny zlikwidowano tramwaje, puszczono plotkę, że wody mineralne zanikały na skutek wibracji towarzyszącej przejazdom. A może przyczyną była obawa o iwana, którego przywiązano do tramwaju.
~JACK 20-11-2010 18:45
Po tylu latach bez sensu jest rwanie włosów z głowy bo zlikwidowano tramwaje i obwinianie za to kogokolwiek !Faktem niestety jest że w dzisiejszych czasach nasze ulice nie nadają się do tego typu komunikacji i wielkie szczęście że nikt nie usiłuje uruchamiać tramwai za wszelką cenę ! To byłaby totalna zakała naszego miasta > wszak czasy się zmieniają i jeżeli już to tylko linie napowietrzne nie kolidujące z ruchem drogowym !
Darek Sokołowski 21-11-2010 23:28
Jelenia Góra jest bardzo DŁUUUUUGIM miastem, więc tramwaje by się przydały - ale stosunkowo szybkie, jeżdżące na długich trasach: np. 1. Dworzec PKP-Zabobrze-PKS-Dworzec Zachodni-Cieplice-Sobieszów- Piechowice - a może nawet Szklarska Poręba 2. Dworzec PKS-Zabobrze-PKP-Łomnica-Mysłakowice-Kowary-Karpacz otworzyłoby to miasto nieco na rejony turystyczne ale aby to miało sens niezbędne jest jeszcze unowocześnienie linii kolejowej do Wrocławia, Legnicy i Poznania i podłączenie się jakąś porządną drogą najlepiej ekspresową do autostrady A4. Bo bez tych inwestycji Jelenia Góra będzie zapomnianą dziurą, dokąd tylko masochiści się wybierają... Jelenia Góra ma szansę na rozwój TYLKO jako centrum turystyczne - ale w tym celu musi być CENTRUM, a nie DZIURĄ gdzie diabeł mówi dobranoc. Dodatkowo w tym Centrum, do którego DA SIĘ DOJECHAĆ musi się coś dziać - na tyle ciekawego, aby z Karpacza, Szklarskiej czy Świeradowa turyści chcieli przyjechać, gdy pogoda, zmęczenie czy chęć zabawy zmusi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pomoc mają we krwi

Spotkanie z pisarką w Esplanadzie

Dzień Zdrowia Jamy Ustnej w Stomatologii Bez Bólu

Stadion w Karpaczu jest już prawie gotowy

Zderzenie toyoty z karetką pod szpitalem

Sonda

Czy wszystkie handlowe niedziele powinny wrócić?

Oddanych
głosów
231
Tak
56%
Jest dobrze, jak jest
16%
Nie
26%
Nie mam zdania
2%