MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Historia miejskiej komunikacji....

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 4 października 2016, 7:42
Autor: UM Jelenia Góra
Fot. Archiwum
Autobus hybrydowy, który został włączony do obsługi pasażerów jeleniogórskiego MZK stanowi kolejne ogniwo w jeleniogórskiej komunikacji miejskiej, której życiorys sięga już ponad… 140 lat!

Gdyby bowiem za początek uznać wdrożenie przepisów policyjnych regulujących przewozy pasażerskie, co nastąpiło w roku 1875, to oznacza, że kursujące w tym czasie omnibusy (wozy konne, które nie poruszały się po szynach, a po bruku, ale na ustalonych liniach), stanowiły jej początek. Początkowo uregulowano ich kursowanie od dworca kolejowego do Rynku, potem do Cieplic, następnie do Sobieszowa, a później nawet do Szklarskiej Poręby. W tej sytuacji trudno jest określać tę komunikację jako „miejską” bowiem w tamtych czasach Cieplice i Sobieszów były autonomicznymi, osobnymi miejscowościami.

Firmy przewozowe (prywatne) dysponowały sporą liczbą wozów i koni, dla przykładu „Borte” miała 20 wozów, 40 koni i zatrudniała kilkudziesięciu woźniców, a inna - „H. Wagenknecht” – nieco mniejsza, opanowała komunikację do Wlenia, wówczas mającego uzdrowiskowy status „luft kurortu”.

A pasażerowie? Mieli i lepiej, i gorzej. Z jednej strony jazda zimą konnym wozem do Szklarskiej Poręby nie należała do przyjemności, ale z drugiej policyjny zapis stanowił, iż „woźnica musi, jeśli ma miejsce, wziąć za zapłatą według taryfy każdego wołającego pasażera i wysadzić go w każdym miejscu na trasie, skoro tego zażąda”. Można więc powiedzieć, że wszystkie przystanki były „na żądanie”. Ale były też rygory, których dziś w zasadzie nie można zastosować, choć z opinii pasażerów współczesnych „aż się o to prosi”. Otóż: pasażer musiał być trzeźwy, czysty i zdrowy, a przynajmniej nie chorować na jakąś zaraźliwą chorobę. W tym względzie „hybryda” jest bardziej wyrozumiała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Uczniowie dla janowickich Sybiraków

Będzie bezpieczniej

Marszałek Senatu w Jeleniej Górze

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Kalina67 4-10-2016 12:03
A szkoda, że hybryda jest bardziej wyrozumiała, bo o ileż lepiej by się jechało, gdyby nie mogli wchodzić woniejący tanimi trunkami i nie myjący się tygodniami brudasy - aromaty w autobusach miejskich są najczęściej nie do opisania....
~Górne wymiary 4-10-2016 12:14
Jeśli ktoś jest zainteresowany historią komunikacji miejskiej w Jeleniej Górze to zapraszam do lektury, książki TRAMWAJE GÓRNOŚLĄSKIE (TOM 1) z wydawnictwa Eurosprinter. Jest tam bogata cała historia gdzie głównym wątkiem są oczywiście tramwaje, dużo klimatycznych zdjęć nigdzie nie publikowanych gdzie zobaczymy jak wyglądały główne ulice Jeleniej Góry
~ 4-10-2016 15:41
Kalina to kierowcy puszczają bąki...
~xyz 4-10-2016 18:11
A propos komunikacji miejskiej. Dzisiaj z kanarami wsiadł Policjan, którego zadanie prawdopodobnie była ochrona ów dwóch panów. Jak mogę zamówić sobie Polcijanta, żeby zemną jeździł do pracy, z powrotem, a także stał przy mnie i mnie ochraniał podczas mojej pracy?
~MiK 4-10-2016 20:26
Brakuje tu jednej istotnej i jasno podanej informacji. Całą tą komunikację na tym terenie wprowadzali Niemcy. Za to największym czynnym udziałem obywateli polskich było skasowanie linii tramwajowych, które obejmowały znaczący obszar aglomeracji. Zastąpienie zwykłego autobusu tzw hybrydą to pikuś przy po tamtym osiągnięciu.
~kizior 4-10-2016 21:09
Dobrze,że"hybryda jest bardziej wyrozumiała"w przeciwnym razie kierowcy by byli pierwszymi ludźmi,którzy by wylecieli z autobusu za wydzielanie brzydkiej woni :) I kto by wtedy nimi powoził,no kto?
~Liczyrzepka 4-10-2016 23:08
Jak już to Tramwaje Dolnośląskie Tom I a nie Górnośląskie. Jelonka to Dolny Śląsk, każdy te komentarze czyta i nikt "Górne wymiary" nie poprawi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Lista Lewicy do Sejmu

Pożar auta przy rondzie  

Jest szansa na miliony

Prezes sądu okręgowego grozi procesami

MZK: Obiecujące testy ekologicznego autobusu

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
404
Tak
80%
Nie
17%
Nie mam zdania
4%