MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Hieny cmentarne rozkradają dawną nekropolię

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 1 grudnia 2008, 8:29
Aktualizacja: Wtorek, 2 grudnia 2008, 8:13
Autor: TEJO
Fot. ZAK
Grobowce funeralne bogatych mieszczan z XVIII wieku są systematycznie „rozbierane” na części i rozkradane. Bezcenny zabytek może zostać uratowany tylko przez instalację monitoringu wizyjnego.

Nasz Czytelnik bacznie obserwując niektóre płyty nagrobne stwierdził – nie bez racji – że ktoś się do nich dobiera. – Wygląda na to, że kradzione są etapami. Najpierw sprawca odkuwa je jakimś narzędziem od muru, potem przyjeżdża po całość – przypuszcza nasz rozmówca, który na dowód swojej obserwacji dołączył zdjęcia.

Dziś znacznie łatwiej wywieźć za granicę taki zabytek i z korzyścią go sprzedać jako, na przykład, ozdobę do ogrodu. W Niemczech nie brakuje też kolekcjonerów, którzy zapłacą wiele za tego typu eksponaty. Nie można wykluczyć, że kradzieże prowadzone są na zamówienie.

Niestety, póki nie zostanie wprowadzony monitoring wizyjny, trudno będzie takiemu postępowaniu zapobiec. Tym bardziej, że wielu ludzi wciąż jest przekonanych o niskiej wartości wspomnianych epitafiów i traktuje dawny cmentarz jako zbędną pamiątkę niemieckiej przeszłości bez większego znaczenia. Na niewiele zdają się tu patrole tego miejsca przez służby mundurowe.

Dawne kaplice bardzo powoli odzyskują niegdysiejszą świetność. W tym roku na remonty przeznaczono 90 tysięcy złotych. Jak mówi Janusz Nagórny z wydziału kultury urzędu miasta, to kropla w morzu potrzeb. – Kaplice popadają w ruinę w zasadzie od końca XIX wieku, kiedy zaprzestano pochówków na cmentarzu przy Kościele Łaski – zaznacza J. Nagórny. Dwie z nich zostały w ostatnich miesiącach odświeżone. Aby uczynić to kompleksowo ze wszystkimi, trzeba milionów złotych.

Kradzieże to zresztą nie nowość w tym miejscu. Po 1945 roku części kaplic rozkradziono „legalnie”. Kraty zdemontowane z grobowców trafiły, między innymi, do katedry polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej w odbudowywanej z wojennych zniszczeń Warszawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Popłynęli dla dzieci  

Zapuszczone okolice Drzymały

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Hieny cmentarne masz tu 1-12-2008 9:35
Ktoś wpadł na pomysł, aby ekshumować ciało naszego wspaniałego patrioty, generała Władysława Sikorskiego, który zginął w katastrofie lotniczej „trójkąta bermudzkiego” Gibraltaru. Nagle wietrzy się spiskową teorię dziejów, że śmierć naszego męża stanu nie była przypadkowa, tylko dziełem dobrze zaplanowanego mordu, inspirowanego przez Józefa Stalina i/lub Winstona Churchilla. Jednemu mógł ponoć przeszkadzać w budowie tzw. „Bloku Wschodniego”, a drugi bał się sprzeciwić temu pierwszemu. Tylko co to nam dzisiaj daje? Mało to mamy wrogów? I tak wiadomo, że Anglicy olali nas w „Kampanii wrześniowej”. No cóż – Polak potrafi. Spaliliśmy sobie relacje polityczno-gospodarcze z Rosją i szukamy teraz wrogów na ukochanym Zachodzie. Wydano mnóstwo publicznych pieniędzy na rozmontowanie sarkofagu, na sprzęt, na transport i sekcję zwłok, na trzecią przynajmniej ceremonię pogrzebową i związaną z tym wyjątkową galę z wszelkim wojskowymi fajerwerkami. W końcu przepakowano Generała, albo to co z niego jeszcze zostało po profanacji, odziano „nędzarza” w mundur i spakowano do nowej jesionki. Z pompą zamknięto prochy Sikorskiego w miejscu pierwotnym. Biskupi (po raz kolejny zapewne) skropili święconą wodą trumnę z mumią, choć były Wódz Naczelny i premier Rządu na Uchodźstwie już od 4 lipca 1943 roku jest w niebie. Nie wiem czy jest zadowolony ten Anioł Polskości z faktu rozszarpywania resztek jego ciała. No, ale przynajmniej ludzie na ziemi mieli co oglądać... więcej na: http://grzegorz-niedzwiecki.blog.onet.pl/
~znowu 1-12-2008 10:56
wkurza mnie niezaradność Urzędu Ochrony Zabytków-w stosunku do wymogów,które stawiają remontującym (ratującym) zrujnowane zabytki. To jest ich wizytówka-100m od ich siedziby-a Pan K... nie wpadł jeszcze na pomysł coby znaleźć wykonawcę i pieniądze z UE na uratowanie dziedzictwa. Stanowisko niekadencyjne-więc musimy czekać do jego emerytury-ale potem może jakiś Jego uczeń przejmie pałeczkę-i znów przez 25 lat będzie jak widać-a tu rozkradają detal architektoniczny-coby gebelsi w ogródeczkach mieć mogli-za grubą kasę-jakby to było odrestaurowane-nikt by nie dał rady nic z tamtąd ukraść-przez 200lat nic się z tym nie działo-a teraz w ciągu 10 lat zrujnowane doszczętnie. Urzędzie Ochrony Zabytków-nie idźcie tą drogą-bo się hałas zrobi w końcu kiedyś... Wkurza mnie to niemiłosiernie-w dodatku jak ktoś raz zostanie szefem-to póki sam nie zrezygnuje-to nim jest-jakby co 4 lata przy wyborach-wybierać przy okazji dyr. muzeum,UOZ, naczelnika UM, i wszystkich lokalnych funkcji-to by się starali o to,żeby KAŻDY jeleniogórzanin wiedział o ich osiągnięciach-w rezultacie w urzędach nie byłoby kolejek-w muzeach ciekawe ekspozycje-u lekarzy miło i z honorem-a zabytki blaskiem po oczach raziły-każdy by walczył-a tak ooo... Pan sobie siedzi-a cmentarz zniszczony-i wszystko w porządku-jeszcze 15 lat i fajrant... WSTYD ten przykład tego urzędu to "niespodzianka ustrojowa"... Komuno wróć
~Jestem w szoku! 1-12-2008 11:14
Masakra! A władza pierdzi w stołek! Jeżeli nie szanuje historii naszego miasta, to sama nie ma co liczyć na szacunek w przyszłości, tak mieszkańców, jak i wyborców. Wbijcie to sobie do łba DARMOZJADY! A temu, co to zrobił własnoręcznie urwałbym łapy przy samej d***e!
~reif 1-12-2008 13:20
zastanawia mnie łatwośc z jaką sugerujecie że to "kolekcjonerzy" z niemiec zlecaja takie kradzieże elementów z cmentarza. ja widze to inaczej i mniej skomplkowanie. Idąc Waszym tropem to owi kolekcjonerzy zlecaja taki wandalizm zaraz od 1945 r.
~ 1-12-2008 13:51
jeszcze troche i nie będzie co kraść,kamer nie będzie trzeba kupowac bo nie będzie co już monitorować,może to i dobrze
~do postu z 09:35 1-12-2008 18:58
a co to ma do rzeczy? Jaki związek ma ekshumacja Sikorskiego z wykradaniem płyt nagrobnych w Jeleniej Górze???? Do SZ.P. Konserwatora Zabytków: Monitoring zabytków za pieniądze unijne jest najlepszym rozwiązaniem i Pan Konserwator powinien nad tym nie tylko myśleć ale wreszcie zacząć działać. Jest Pan nie tylko do egzekwowania i wydawania zgód i pozwoleń, ale i do CZYNNEGO dbania o zachowanie dziedzictwa narodowego. Tee
~Sabath 1-12-2008 22:22
Hieny niemiłe zwierzątka ... dobrze że niema ich w jelonce
~~Emeryt 2-12-2008 1:35
Nie monitoring tylko PATROLE PIESZE. Te same pieniądze a skuteczność większa o niebo, bo patrol ma oko na wszystko na swej trasie i działa natychmiast a kamerka... tylko jest.
~grr 2-12-2008 2:18
kiedys w trzcinsku widzialem stos starych nagrobkow poniemieckich z ktorych dzisiaj zbudowany jest mur jednego z gospodarstw... jaki kraj, taki obyczaj :-( z jednej strony "szopki" we wszystkich swietych a z drugej takie cos, no ale to niemcy, wiec mozna... ale z drugiej strony moze to i dobrze? "konserwator" zabytkow pewnie sie ucieszy ze nie trzeba juz niczego "konserwowac" a teren mozna zamieniec w park... pozostana wszak fotografie
~do Emeryt 2-12-2008 17:39
To tam trzebaby postawić na stałe takiego "patrola pieszego", aby stał w miejscu i się nigdzie nie ruszał. Bo jak odejdzie, to zaraz się ktoś znajdzie i zabierze resztę tych płyt. Więc jak będzie tam stał, to nie będzie go w innym miejscu. A kamerka jakby była to i nagra i przekarze obraz, który ktoś będzie obserwował i da znać takiemu patrolowi, który jest w danej chwili w pobliżu. Tee

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Odnowili Kostiala i Kamienne Schodki  

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Bobry na Zabobrzu

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2061
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%