MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Hejnał melodią (nie)zastrzeżoną

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 1 lipca 2008, 8:43
Aktualizacja: 8:49
Autor: Mar
Trębacze z orkiestry dętej Filharmonii Dolnośląskiej grają hejnał miejski podczas uroczystości trzeciomajowych.
Fot. TEJO
Rozbrzmiewający w południe z wieży ratuszowej hejnał znak szczególny dla Jeleniej Góry, która – podobnie jak Kraków – jest miastem „hejnałowym”. Ostatnio radni chcieli oficjalnie zastrzec utwór, ale nie zrobią tego, póki nie ma do niego nut.

Mało kto wie, że autorem wdzięcznej melodii jest Wojciech Natanson, który skomponował dzieło w latach 50. XX wieku. Jeszcze w latach 70. i 80. grany był tylko podczas Września Jeleniogórskiego, ale za to na żywo, przez trębaczy z ówczesnej Państwowej Orkiestry Symfonicznej.

Od kilku lat można go usłyszeć codziennie w południe, lecz jest to melodia odtworzona z nagrania. Ostatni raz na żywo z wieży ratusza można było hejnał usłyszeć latem ubiegłego roku, kiedy w Jeleniej Górze zagościł program telewizyjny „Kawa czy herbata”. Zabrzmiał o nietypowej porze, bo o godz. 7 rano. 3 maja trębacze z Filharmonii Dolnośląskiej uczcili jego odegraniem Święto Konstytucji.

Nic zatem dziwnego, że radni chcieli dołączyć muzykę do znaków chronionych miasta: herbu, czy flagi. Utrudniłoby to ewentualne „podkradanie” melodyjnego hejnału i używanie go bez zgody władz miasta. Ale nie mogli tego uczynić, bo – zgodnie z prawem – do uchwały trzeba dołączyć zapis nutowy. A takiego nie ma, bo „zaginął”.

Do następnej sesji nuty z hejnałem mają być dostarczone rajcom. Jeśli się nie znajdą, pozostaje liczyć na dobry słuch i wiedzę któregoś z jeleniogórskich muzyków, który będzie z stanie zapisać utwór na pięciolinii ze słuchu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Komentarze (6) Dodaj komentarz

piipi 1-07-2008 9:29
..~hm..zawsze myslalam,ze kompozytorem hejnalu jeleniogorskiego jest KAROL KRUS..
HankaOdRumcajsa 1-07-2008 11:17
...i tutaj by się Mozart przydał... On ze słuchu nuty spisał świetnie...
~jr 1-07-2008 11:31
ech te urzędasy będą się zbierali, debatowali, naprodukują tony dokumentów, wydadzą kupę forsy z budżetu miasta na zastrzeganie praw autorskich. Jakby ta melodia była coś warta.
~pawels 10-07-2008 0:52
dla niektorych jest 'coś warta', więc wsadź sobie takie komentarze w buty, może będziesz wyższy... swoją drogą to z zapisaniem hejnału ze słuchu nie powinno być raczej większych problemów.
~Dread 18-12-2013 16:33
czy mógłby ktoś ten hejnał na internet wgrać?dzięki
~turysta 25-01-2015 11:24
Brak prezentacji właściwych nut lub chociażby hejnału nagranego na stronie Jeleniej Góry świadczy o jej gospodarzach. Miasteczko takie jak Bolków mają na swojej stronie nawet w formacie MIDI podane nuty i MP3. Mam nadzieję że zostanie on zaprezentowany chociażby przez osobę która się na tym zna. DAwniej był on grany na żywo z czterech stron ratusza, teraz jest odtwarzany z głośników i do tego tylko z jednej strony ratusza. z niecierpliwością czekamy na jego pojawienie się na stronie Jeleniej Gory z powarzaniem Turysta

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

W cieniu wygasłych wulkanów

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Co z wodą w zalewie złotoryjskim?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
818
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%