MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Harcerzom picie wzbronione!

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 5 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 5 czerwca 2007, 14:37
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Pełnoletni druhowie nie będą mogli skosztować nawet piwa. Nie będzie rewolucji w Prawie Harcerskim.

Proponowane zmiany wzbudziły sporo emocji w środowisku jeleniogórskich harcerzy. Część członków Związku Harcerstwa Polskiego chciała usunięcia 10. punktu prawa skautów dotyczącego zakazu stosowania używek, w tym picia alkoholu.
Zwolennicy zmian uważali, że dorosły harcerz, na przykład podczas różnych rodzinnych uroczystości, powinien mieć prawo do wypicia symbolicznego drinka. To samo dotyczy papierosów. Wielu starszych harcerzy sięga po „dymka”, choć teoretycznie nie powinno.

– Muszą zachowywać się obłudnie, bo wie, że używek zakazuje regulamin, powszechnie znany punkt, że harcerz nie pije, ani nie pali. Prostym wyjściem byłaby rezygnacja lub wprowadzenie zmian do tego punktu – powiedział nam proszący o niepodawanie nazwiska długoletni harcerz.

Ale, jak doniósł Dziennik, skauci wciąż będą musieli „kryć się” ze wznoszeniem toastów lub pić szampana piccolo oraz kamuflować nałóg palenia papierosów. Nadzwyczajny Zjazd ZHP nie zgodził się na wprowadzenie zmian.
Więcej: harcerskie prawo ma być poszerzone o zapis o uzależnieniu od… internetu.

Zwolennicy luzowania obyczajów w ZHP nie będą zapewne zadowoleni z jeszcze jednej nowości, która ma być wprowadzona w czerwcu przyszłego roku. Wówczas ma pojawić się jeszcze jeden nowy dokument: Kodeks instruktorski.
Będzie on kładł szczególny nacisk na odpowiedzialność starszych harcerzy i dawanie przykładu młodszym. W praktyce jeszcze bardziej zaostrzy sporny, 10 punkt harcerskiego regulaminu.

– Nie rozwiąże to w żaden sposób „problemu” – uważają mniej restrykcyjni druhowie. – Przecież nikt nie upija się podczas obozów, czy zbiórek. Chodziło tylko o dostosowanie prawa do realiów. Szkoda, że się to nie udało – komentują.

<b> Niedotykalni </b>
Zmiany w Prawie Harcerskim to nie jedyne propozycje, które w ostatnim czasie poróżniły środowisko harcerskie. Było głośno też o zamysłach wprowadzenia &#8222;bezkontaktowego&#8221; uczestnictwa w grach i zabawach skautów nie tylko podczas obozów, ale i zbiórek. Zamysł pojawił się po tym, jak dwóm instruktorom zarzucono molestowanie nieletnich harcerzy.
Harcmistrzowie oponowali, że są takie obyczaje, w których zakaz &#8222;bezpośredniego kontaktu&#8221; jest zupełnie bezsensowny. Choćby harcerskie tańce przy obozowym ognisku. W opinii wielu, po wprowadzeniu obostrzeń, niechętni mogą dopatrzyć się złego uczynku w podaniu ręki harcerzom i donieść o tym policji. Inicjatywa wprowadzenia takiego &#8222;bezkontaktowego&#8221; rozwiązania ucichła. </b>

Ogłoszenia

Czytaj również

Referendum coraz bliżej

Finał remontów wiaduktów na A4

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~xia 5-06-2007 14:46
ale glupie!
~kononon 5-06-2007 14:47
a jak mówiłem że nie będzie niczego to nikt mi nie wierzył.
~syf 5-06-2007 15:36
Ja widzę w tym syf mo...lny u komunistycznych: debata o pryncypiach. U katolickich jak jest powiedziane, że się nie pali, nie pije, nie cudzołoży czy nie ćpa, to się nie pali, nie pije, nie cudzołoży i nie ćpa, każdy ma taką wewnętrzną potrzebę. Rodzice, rozważcie, komu oddajecie dzieci.
~ZHR– buuuuuuuuuuuuuu 5-06-2007 17:03
Stary, ale ty głupi jesteś!!!!!!!!!
~zzzzzzzz 5-06-2007 18:51
Jak dla mnie to harcerstwo to troche relikt przeszłości:) A z tym alkoholem i papierosami to lekkkie przegięcie. Na wycieczkach szkolnych tez nie mozna pic a i tak wszyscy piją, kosciól zabrania antykoncepcji tej skutecznej a i tak wszyscy to maja w czerech literach i tak samo jest z harcerami, pili pija i beda pic z pewnoscią:) W koncu to chyba normalka:)
~były harcerz 5-06-2007 20:21
po prostu harcerstwo jest przestarzale. minęło 100 lat od powstania i dalej prawa są te same i metody te same. Pamiętam chciałem w czasie zbiórki ułożyć grę "terenową" z wykorzystaniem Internetu (wysłać parę maili z kafejki, wyszukać coś w googlach itp – dla dzieciaków które parę lat tamu jeszcze niezbyt się w takich rzeczach orientowały to niezła zabawa, a przy okazji czegoś pożytecznego by się nauczyły. Niestety spotkało się to z dezaprobatą przełożonego... może on się na tym nie znał i bał się? do tej pory nie wiem...
~kazimierzp 5-06-2007 20:22
Jeżeli przerzeczenie harcerskie się złożyło, to powinno się przestrzegać własnych ślubów!!! Podobno, tak mówią harcerze z przekonania, harcerzem się jest do konca życia! Tak naprawdę to wszelkich ślubów należy przestrzegać! A to, że człek bywa ułomny!?! Mozna dowieść swego charakteru przełamując te słabości. Niestety! Harcerstwo powoli zamiera. Brakuje przywódców, liderów, bohaterów dla kolejnych pokoleń. Nie ma kto ich pociągnąć za sobą! Czy to jest erozja poglądów, czy też symptom naszych współczesnych czasów? Trudno dać jednoznaczną diagnozę!?! dh Kazimierz pwd
~Flav la Roche 5-06-2007 21:20
A mi się wydaje, ze mimo wszystko harcerstwo ma sie dobrze i sie trzyma na najlepszej drodze :) A co do zmiany prawa to tylko kwestia czasu ... oby zmieniło się na dobre :)
~ra 5-06-2007 22:56
Ocho chyba pan minister edukacji bierze się za harcerstwo najpierw szkołyjednopłciowe a teraz harcerze. Oj zle się dzieje w państwie polskim..
~edd 5-06-2007 23:54
A czy gra w kamienna twarzy pozostanie bez zmian??????????????
~0–700–666–666 6-06-2007 10:40
Harcerze nie łamcie się! Zobaczcie ilu "katolików" przestrzega 10 przykazań:))) Bierzcie z nich przykład!
~do byłego harcerza 6-06-2007 18:39
Kochany! Myślę, że to jakaś pomyłka ze strony przełożonego i może tak jak mówisz bał się pozwolić Ci na taką metodę, bo poprostu sam nie znał się na tym. Bardzo ciężko jest przełożonemu, gdy ktoś z jego podopiecznych jest w czymś lepszy od przełożonego. W moim środowisku jak najbardziej wykorzystuje się nowoczesne środki komunkikacji i nowe sprzęty. Harcerstwo kiedyś miało za zadanie uczyć zaradności, sprytu, życia. Obecne idee nie zmieniły się. Nadal staramy się uczyć młodszych życia w teraźniejszym świecie, a nie w świecie dawnym. Kiedyś była potrzeba znajomości morsa i masy szyfrów, do przekazywania informacji. teraz wystarczy, ze potrafi się korzystać z telefonu komórkowego. Co to był by za harcerz w dzisiejszych czasach, który nie potrafił by napisać czy też odebrać e–maila? No poprostu kiepski. Nieobeznany w dzisiejszym świecie. Dziś wiele się zmieniło. Ale zasady panujące i idea w harcerstwie nie. I to jest właśnie dobre. Zmianiają się jedynie metody osiągania danych celi. Ale to już właśnie kolejna długa historia. Pozdrawiam harcerzy i nie harcerzy! Każdy człowiek to jest człowiek i wsztscy jesteśmy tacy sami. Wracając do Prawa Harcerskiego, to myślę że każdy jak już się decyduje do przynależność do danej grupy, jaka by ona nie była, to powinien przestrzegać zasad w niej panujących. W tym przypadku tymi zasadami są punkty Prawa Harcerskiego.
~do Pana KazimierzaP 7-06-2007 12:46
A skąd Pan wie, że harcerstwo zamiera, że brakuje przywódców, skoro od kilku lat nie był Pan w hufcu ani na zbiórce harcerskiej? To po pierwsze. Po drugie: pewnie znowu spotka Pan jakiegoś dziennikarza i naopowiada mu bzdur, jak to ZHP z ZHRem się kłócą. Już Pan nieraz tak robił. Fakty oczywiście są inne (współpracujemy z ZHR–em, ale o tym przy innej okazji). No i po trzecie – gdzie się podziała Wasza Rada Przyjaciół Harcerstwa? Wszystko tam na Wiejskiej jest: stół do ping ponga, nowy sprzęt, świetlica środowiskowa, praca dla wychowawców. Tylko.... harcerzy nie ma. RPH to sprytna organizacja która przypina się pod harcerzy i czerpie kasę, którą oni sami nie potrafią pozyckać, ze źródeł zewnętrznych. A jaką pomoc ZHP od kilku lat otrzymało od tej rady? ŻADNĄ. Taka jest właśnie prawda, której Pan (nie mylić z druh) nie chce przyjąć do wiadomości. Czuwaj! instruktor ZHP

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Mercedesem rozbił kilka aut

Rondo już niebawem

Szybko zapomniany staw?

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
795
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%