MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Harce zimy w maju. Rekordy interwencji

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ REGION
Środa, 4 maja 2011, 8:44
Aktualizacja: 9:20
Autor: Agrafka
Fot. Dominik Górski
Tysiąc zgłoszeń odebranych wczoraj przez Państwową Straż Pożarną w Jeleniej Górze, czyli prawie jeden telefon na minutę to pobieżny bilans wczorajszych utrudnień związanych z majowym powrotem zimy. Rano bez prądu pozostawało około półtora tysiąca gospodarstw domowych.

Najwięcej zgłoszeń, bo aż 500 napłynęło do straży pożarnej między 8.00 a 16.00 godziną, kiedy opady śniegu były najintensywniejsze.
- Już teraz mamy 37 pełnych meldunków związanych z usuwaniem wczorajszej anomalii pogodowej, natomiast już wiem, że będzie ich około 80, gdyż cały czas do nas spływają. Straż pożarna była wzywana wczoraj głównie do usuwania powalonych przez zbyt dużą warstwę śniegu drzew z dróg, dachów, czy też samochodów – poinformował kapitan Andrzej Ciosk rzecznik Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

W Jagniątkowie na zaparkowany samochód spadło drzewo, na szczęście nikogo nie było w środku. W Szklarskiej Porębie było tak ślisko, że pojazdy miały problem z poruszaniem się. Samochód turystyczny Camper osuwał się z drogi w kierunku skarpy. Straż Pożarna wyciągnęła pojazd z niebezpiecznego terenu i zabezpieczyła. Również w Szklarskiej Porębie autobus nie mógł wjechać pod górę i zaczął zsuwać się w dół drogi. Kierowca ewakuował wszystkich pasażerów i podstawił pod koła kliny. Strażacy utrzymywali go na linach do czasu, aż przyjechali drogowcy i posypali ulicę piaskiem.

Nadal jest bez prądu około 1,5 tysiąca gospodarstw domowych, głównie na terenach podgórskich takich jak Szklarska Poręba, Michałowice, Sosnówka. Prądu nie mają również mieszkańcy okolic Wlenia i Pilichowic. Dosyć poważna awaria miała miejsce w Jagniątkowie, gdzie w niektórych miejscach do tej pory nie udało się przywrócić zasilania. Główną przyczyną awarii był śnieg, pod którego ciężarem naginały się konary drzew, w wyniku czego dotykały przewodów elektrycznych, co powodowało zwarcie lub całkowicie przerywały linie energetyczne – Od rana trwają prace usuwania awarii. „Na nogi” zostały postawione wszystkie brygady, które będą pracować dopóki nie zostanie przywrócone zasilanie we wszystkich domach – poinformowała Ewa Styczyńska, specjalista do spraw komunikacji Energii Pro, oddział w Jeleniej Górze. Wczoraj nieczynnych stacji transformatorowych było aż 500, w tej chwili jest ich około 80.

Wczoraj około godziny 20.00 nastąpiła przerwa w dostawie ciepła w około 20 budynkach znajdujących się na osiedlu Zabobrze. Powodem był m.in. zanik napięcia oraz awarie. Wymieniane są właśnie zawory, wiec w ciągu 2 godzin ciepła woda powinna już być w większości budynków. Natomiast w dwóch z nich trzeba wymienić przyłącze, jednak do godziny 15.00 we wszystkich mieszkaniach sytuacja powinna się ustabilizować.

Szacowanie szkód powstałych wskutek wczorajszej majowej śnieżycy wciąż trwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przywłaszczył plecak – stanie przed sądem

Bosskie kobiety

Nietypowa interwencja w szpitalu

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~czytający 4-05-2011 9:02
Jak widać, o każdej porze roku zima zaskakuje drogowców !!! Dobrze,że strażacy mieli ze sobą liny a woda tym razem nie była potrzebna . Ech, życie,życie...
~Eh... 4-05-2011 10:08
W końcu jakaś rozrywka w naszym "Mieście" szkoda ludzi ale mów ta co chce ta coś się w końcu dzieję nie umieram z nudów tylko lepie wiosennego Bałwanka
~"Pilch" 4-05-2011 12:01
Nasza najjaśniejsza i najukochańsza miejscowość nazywa się PILCHOWICE i niech redaktorek z Jeleniej Górki to sobie zapamięta !!!!!!!
~pero 4-05-2011 12:53
Niech nikt mi nie mówi, że po lekkich opadach śniegu należy wymienić przyłącza budynku ciepłej wody. Panie prezydencie chyba czas nastąpił na przewietrzenie zarządów odpowiedzial;nych za podobne sytuacje. Energetyka też pobiera pieniądze za konserwacje linii a przy każdej zadymce w tych samych miejscach przerywane są linie. Skandal.
Ryba 4-05-2011 14:38
A ja mysle ze nie jeden balwan sie cieszy ;)
Piipi Jelonkowa 4-05-2011 14:40
.. pachnących dzwoneczków nie słyszą .. *te okrutne handlarki ! .. bo konwalie schowały się pod białą pierzynką !
~trew 4-05-2011 16:45
Energia PRO ma w d*pie odbiorców. Dobrym przykładem jest linia napowietrzna średniego napięcia od okolic KPN w Sobieszowie do stacji transformatorowej na ul. Pod Chojnikiem. Właśnie ta linia uległa kolejnej już awarii. Polsat NEWS obserwował dzisiaj właśnie ten rejon. Linia ta jest NAPOWIETRZNA mimo że SETKI razy została już uszkodzona przez spadające drzewa. Drzewom trudno się dziwić ... ENERGII PRO jak widać również. Kilkanaście lat energetycy bronili się przed przeprowadzeniem linii ziemnej średniego napięcia do Jagniątkowa z rozdzielni na ul. Pod Chojonikiem w miejsce linii napowietrznej. Bronili się opowiadając bajki że KPN nie wyraża zgody na prace ziemne w tym rejonie, podczas gdy teren ten w ogóle nie podlega pod KPN!!! Kłamali ludzi w żywe oczy. Na szczęście wreszcie ulegli i zakopali tą linię. Niestety feralny kawałek od łąk przy KPN do trafo na ul. Pod Chojnikiem nadal jest napowietrzny ... a słupy jeszcze za Niemca wkopane.
~społecznie 4-05-2011 17:48
SKANDALICZNE wręcz są działania ekip naprawczych energetyki na terenie Szklarskiej Poręby ulica Wiosenna bez zasilania od ponad 30h. !!! Lodówki płyną,ogrzewania brak, tak samo ciepłej wody!!! Dziwne jest to że po za kilkoma budynkami wszyscy do koła prąd maja już od wczoraj. Dzwoniąc pod nr 991 operatorzy powtarzają jedna litanie"Ze robią co mogą itp..." Planowe włączenia są przesuwane co kilka godzin.Może człowieka szlak trafić! Jak mieszkam tu 50 lat nie było tak długiej przerwy w dostawie albo ktoś w energetyce jest wielce nie poważny.
~spolecznie 4-05-2011 21:35
to sobie przypomnij co bylo 50lat temu.. porownaj i wyciagnij wnioski! tagedia... 30h bez pradu... ja dwa lata temu nie mialem proadu 4dni i nie mowilem ze skandal! Chlopaki zawsze robia to co mogą!!!! Ja wtedy nie miałem pretensji do nikogo.. sam wzialem pile spalinowa i pomagalem im jak moglem najlepiej... a ty masz internet w robocie i piszesz glupoty! Zamiast marnowac czas na bzdurne komentarze wez sloik, podejdz pod gniazdko i zlap troche pradu z roboty. Dowieziesz do domu to i baba bedzie zadowlona!
~alme 4-05-2011 22:12
do trew z 16:45 - głupoty piszesz. Przed wojną sieć SN była 10kV i w latach 60tych przerobiono wszystko na 20kV (słupy w większych odstępach) , więc na SN nie ma słupów drewnianych starszych niż od lat 60tych. Te stare stały gęściutko, krótkie ramiona z ceownika i miały czapki z cynkowej !! blachy, nawet mam jedną na pamiątke. Na NN (400/230) widziałem niedawno taki przedwojenny słup lecz nie w JGórze.
~Haśka 4-05-2011 22:42
I mój pasiak też grymasił bo mu dupka zmarzła. Zamiast startować to mi prychał że paliwka mało i brzuszek zimny...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowy dyrektor WORD

Karetki dla pogotowia

Zderzenie bmw i toyoty

Zwłoki na przystanku autobusowym

Po akcji „Kaskadowy pomiar prędkości”

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
419
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
6%