MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Hale są bezpieczne, ale będą kontrole

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 30 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:38
Autor: TEJO
Fot. Krzysiek
Nie ma zagrożenia katastrofą budowlaną w halach i większych obiektach handlowych oraz sportowych w stolicy Karkonoszy, choć niektóre z nich mają płaski dach i leży na nich warstwa śniegu. To wniosek z kontroli przeprowadzonych przez policję i straż miejską.

– Sprawdzaliśmy dach hali przy ulicy Złotniczej. Było tam kilka centymetrów śniegu – mówi Jacek Winiarski, zastępca komendanta straży miejskiej w Jeleniej Górze.

Strażnicy podobną sytuację napotkali na halach Draexelmaeira, jednego z większych pracodawców, który produkcję zorganizował w wielkich pomieszczeniach przykrytych płaskim dachem. Uchybień nie stwierdzono.

Takie same wnioski ma policja po sprawdzeniu dachów jeleniogórskich hipermarketów, które także są zupełnie płaskie. Śnieg, który się na nich znajduje, nie stanowi zagrożenia. Jego nadmiar został wcześniej usunięty.

Jednak zarówno policja, jak i straż miejska działają tylko prewencyjnie. Nie ma bowiem przepisów, które umożliwiałyby karanie ludzie za nieodśnieżone dachy. – Można wlepić mandat za pełen śniegu podjazd, oblodzony chodnik, ale nie za pokryty śniegiem dach – wyjaśnia J. Winiarski.

Specjalny zespół do kontrolowania odśnieżania dachów ma w poniedziałek powołać Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Będą też sprawdzane projekty budowanych właśnie dużych sklepów, choćby pawilonu przy ulicy Ogińskiego.

– Ostatnio bardzo często polscy projektanci adaptują zachodnie projekty hal i dopiero później dostosowują je do polskich norm – dowiedzieliśmy się w Wydziale Architektury Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Niektóre z wielkopowierzchniowych obiektów w Jeleniej Górze, zwłaszcza z ostatnich lat, mają stalowo-betonową konstrukcję, podobną do tej, którą wykorzystano przy budowie zawalonej hali targowej w Katowicach.

Bezpieczniejsze wydają się te gmachy, które zbudowano według żelbetonowej, solidnej konstrukcji.

Choć zagrożenia nie stwierdzono już w niedzielę w jeleniogórskich hipermarketach był mały ruch. Podobnie było w poniedziałek. – Psychoza robi swoje – mówią klienci.
Hala sportowa przy ulicy Złotniczej została zamknięta. Odwołano też zaplanowane na najbliższe dni imprezy sportowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie skwer przy Kamieniu Walońskim

Śmierć na żwirowni

Będzie nowa siedziba

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Jolanta Rębalska 30-01-2006 11:16
trzeba w tym czasie chociaż zadbac o chodniki w centrum miasta bo starsi ludzie nie mogą normalnie iść ul.1 Maja jest strasznie zaniedbana są garby na chodnikach tak nie może być!!!!!!!
~MIESZKANIEC JELONKI 30-01-2006 11:38
zgadzam się z panią Jolantą podobny syf jest na Zabobrzu kiedyś były gorsze zimy i nie było takiego bałaganu , wszystkiemu są winne władze miasta i spółdzielni mieszkaniowych które zlecają sprzątanie ulic firmom zewnętrzym unikając odpowiedzialności,a potem mamy tragedie jak w KATOWICACH ODŚNIEŻANO DACH ,ALE NA PAPIERZE ,PREPARUJE SIĘ DOKUMENTY KTÓRE NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO ZE STANEM FAKTYCZNYM
~jeleniogórzanin 30-01-2006 12:45
Najgorsze, ze trzeba było tragedii aby zwrócono uwagę na zagrożenia.Teraz ważne jest, aby kontrole, inspekcje i wszelkie inne działania były przeprowadzane nie tylko teraz, gdy sprawy sa głośne i medialnie nagłasniane, ale stale.Inną sprawą jest kwestia konsekwencji karnej, bo gdy za niedopatrzenie i brak odpowiedzialnosci grożą jedynie mandaty na kwoty kilkuset złotych to jest to po prostu niepoważne.Gdyby groziły wysokie kary finansowe dla zarządców, które byłyby boleśnie odczuwane i rzeczywiście egzekwowane to może miałoby to skutek dyscyplinujący.
~POLAK 30-01-2006 19:58
Widać, że Portal Jelonka na kolorowo, za nic mają żałobę narodową. Przykre. Chyba farby zabrakło co???
~Redakcja 30-01-2006 20:26
>Widać, że Portal Jelonka na kolorowo, za nic mają >żałobę narodową. Przykre. Chyba farby zabrakło >co??? Szanowny Panie, Proszę zauważyć, że od niedzieli nie emitujemy reklam i nasz pasek oraz artykuły przypominają o tym, co zdarzyło się w Katowicach. Pozdrawiamy
~Pracownik 30-01-2006 22:04
Pracuje w Tesco, po ostanich opadach na magazynie spożywczym dach zaczął przeciekać. Od czasu do czasu słychać jakieś dziwne odgłosy.Teraz po Katowicach strach do pracy chodzić. 10 tyś m kwadratowych płaskiego dachu w terenie górskim, ciekawe kto wydaje zezwolenia na budowę. Ale przysłowie się spełna" Polak mądry po szkodzie". Szkoda ze takim kosztem.
~zorientowana 31-01-2006 10:37
>Pracuje w Tesco, po ostanich opadach na magazynie >spożywczym dach zaczął przeciekać. Od czasu do >czasu słychać jakieś dziwne odgłosy.Teraz po >Katowicach strach do pracy chodzić. 10 tyś m >kwadratowych płaskiego dachu w terenie górskim, >ciekawe kto wydaje zezwolenia na budowę. Ale >przysłowie się spełna" Polak mądry po >szkodzie". Szkoda ze takim kosztem. chyba nie piszesz o naszym TESCO bo ono nie ma 10 tyś tylko 8,a pracownicy o tym wiedzą......
~ona 31-01-2006 13:16
>Widać, że Portal Jelonka na kolorowo, za nic mają >żałobę narodową. Przykre. Chyba farby zabrakło >co??? ONET dzis tez jest juz na kolorowo i nikt z tego nie robi sensacji,zajmij się lepiej pomoca poszkodowanym niż robieniem głupich uwag
~Pracownik 31-01-2006 15:19
>>Pracuje w Tesco, po ostanich opadach na >magazynie >>spożywczym dach zaczął przeciekać. Od czasu >do >>czasu słychać jakieś dziwne odgłosy.Teraz po >>Katowicach strach do pracy chodzić. 10 tyś m >>kwadratowych płaskiego dachu w terenie >górskim, >>ciekawe kto wydaje zezwolenia na budowę. Ale >>przysłowie się spełna" Polak mądry po >>szkodzie". Szkoda ze takim kosztem. >chyba nie piszesz o naszym TESCO bo ono nie ma >10 tyś tylko 8,a pracownicy o tym wiedzą...... 8 tyś powierzchnia sprzedaży do tego 1800 magazyn spożywczy+ 800 magazyn przemysłowy pozdrawiam pracownik
~Badyl17 31-01-2006 21:13
Jak zwykle "Kowal zawinił - c...na powiesili". Oczywiście winien będzie "dozorca" bo nie odśnieżył. Dlaczego nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności Ci, którzy wydali zezwolenia na budowę TAKICH obiektów ????? Współczuję rodzinom ofiar i poszkodowanym.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ratunek ze śmigłowcem

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Szlakiem Cystersów

Stalowe rumaki w Karpaczu

Samowola budowlana w KPN–ie wciąż straszy  

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
955
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%