MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Hala widowiskowo–sportowa w odległych planach

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 15 lipca 2016, 8:11
Aktualizacja: Sobota, 16 lipca 2016, 8:29
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Rok 2018, a więc czas wyborów samorządowych, określany jest jako termin rozpoczęcia prac przy budowie hali widowiskowo–sportowej w Jeleniej Górze, na którą środowisko sportowe z kibicami na czele, a także mieszkańcy pragnący rozrywki (koncertów), czekają od lat. W czwartek (14.07) w miejskim Ratuszu przedstawiono koncepcję lokalizacji inwestycji.

Wyborcze obietnice polityków od lat zawierają m.in. budowę hali widowiskowo-sportowej z prawdziwego zdarzenia. Kilka lat temu były już zaawansowane plany dotyczące lokalizacji przy Zespole Szkół Technicznych „Mechanik”, jednak zrezygnowano z drogiej inwestycji na rzecz stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego. W kolejnej kampanii wyborczej (2014 r.) główni kandydaci ponownie w program wyborczy „włożyli” halę i po czwartkowej konferencji wydaje się, że może to być stały punkt programu kolejnych wyborów samorządowych.

Gdyby jednak okazało się, że faktycznie dojdzie do budowy, to istotnym elementem, na który już zwrócono uwagę jest lokalizacja. Zespół specjalistów Stowarzyszenia Architektów Polskich podjął się takiego zadania biorąc pod uwagę sześć obszarów należących do miasta. Wśród nich znalazły się tereny przy ul. Wolności (koło dawnej cegielni lub gorzelni), w okolicach Tesco (ul. Grunwaldzka), a także okolice ul. Sobieszowskiej. Szerzej pochylić się można nad dwoma pozostałymi lokalizacjami: okolice Thebesiusa lub ul. Spółdzielcza (przy stadionie przy ul. Lubańskiej).

Za pierwszym niewątpliwie przemawia dostępność, gdyż to w centrum miasta, a także lokalizacja na Osiedlu Zabobrze – bo to największe skupiska ludności, jednak zdaniem wiceprezydenta Jerzego Łużniaka nie jest to dobry pomysł ze względu na to, że obecnie znajdują się tam ogródki działkowe i sprzeciw mieszkańców byłby uzasadniony. Władze miasta, podobnie jak Stowarzyszenie Architektów Polskich najlepiej oceniają tereny przy stadionie Międzyszkolnego Ośrodka Sportu (ul. Lubańska/ Spółdzielcza) w okolicy dawnego basenu. W praktyce może to być ryzykowny ruch, bowiem podczas wydarzeń sportowych dosadnie widać, że kibice nie przepadają za wyprawami do Cieplic. W sezonie piłkarskim, kiedy Karkonosze rozgrywały swoje mecze zarówno na stadionie przy ul. Złotniczej, jak i Lubańskiej ilość osób na trybunach znacznie różniła się – przy lokalizacji w okolicach Zabobrza na mecze przychodziło od 200 do 1000 kibiców, a w Cieplicach od 30 do maksymalnie 100.

Podobnie może być w przypadku sportów rozgrywanych pod dachem i wyraźnie brakuje tu konsultacji z samymi zainteresowanymi – działaczami klubów sportowych i ich kibicami oraz z instytucjami kultury. W klasyfikacji SAP drugie miejsce zajął teren przy ul. Sobieszowskiej, a trzecie – ten, gdzie obecnie znajdują się ogródki działkowe na Zabobrzu. - Niestety kryterium dotyczące oporu społecznego i kosztów związanych z przejęciem tego terenu na cele inwestycyjne wydają nam się nie do pokonania, aczkolwiek jesteśmy zdania jako planiści, że najbardziej cenny teren przy głównym węźle komunikacyjnym nie może w dłuższej perspektywie pełnić roli, jaką dzisiaj pełni. Ogródki działkowe to rzecz społecznie pożyteczna. Rozumiemy, że mnóstwo ludzi z tego korzysta, ale można znaleźć tereny, które na to będą się nadawały dużo lepiej, a uwolnić w przyszłości te tereny pod inwestycje – stwierdził Wojciech Drajewicz z SAP.

- Tereny muszą należeć do miasta, aby uniknąć ewentualnych procedur związanych z wykupem czy wywłaszczeniem. Teren musiał mieć minimum 5 ha i dostęp do infrastruktury drogowej oraz mediów – argumentował Wojciech Drajewicz.

- Najpóźniej w ciągu 3-4 lat powinna ta hala powstać – zadeklarował Jerzy Łużniak. Nie możemy odkładać tego w czasie. Jeżeli Jelenia Góra tego nie zrobi, to któreś z miast ościennych typu Karpacz, Szklarska Poręba porwie się na budowę takiej hali, bo tych turystów trzeba zagospodarować – mówił wiceprezydent.

Zdaniem zwycięzców konkursu na koncepcję lokalizacyjną i koncepcję wielkości hali, obiekt powinien obejmować 2,5 tys. miejsc siedzących oraz możliwość rozszerzenia pojemności w przypadku koncertów do 4 tys. osób. - Przed nami dyskusja o formule finansowania i tutaj też będziemy ogłaszali w najbliższych tygodniach konkurs na studium wykonalności – poinformował Jerzy Łużniak, zdaniem którego lokalizacja, która została wskazana jako najkorzystniejsza jest już kojarzona ze sportem. Szacuje się, że koszt inwestycji może opiewać na kwotę 40 milionów złotych.

Sonda

Gdzie powinna powstać hala widowiskowo-sportowa w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
727
Centrum
15%
Zabobrze
31%
Cieplice
26%
Miasto nie powinno budować hali
28%

Ogłoszenia

Czytaj również

Nadbrzeżna gotowa

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Interwencja w Jeżowie  

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~hela 15-07-2016 9:35
przed poprzednimi wyborami były ładne obrazki rewitalizacji Śródmieścia (niczego nie udało się zrealizować), teraz będą ładne obrazki hali
~DOLINAJELENIEJDZIURY 15-07-2016 9:39
Okolice Paulinum są fajne, a ożywi się okolica przynajmniej
~gadu-gadu 15-07-2016 9:59
Czy ten gostek szumnie zwany zastępcą prezydenta ruszył już z wyborczą kampanią? A z czego ta hala będzie sfinansowana? Chyba z kasy przewidzianej na SKM, rewitalizację Wojska Polskiego. Jak zwykle plecie bzdury i uprawia lanse pod nieobecność Zawiły.
~men z jeleniej 15-07-2016 10:08
Hola, hola kreatorzy i wizionerzy oczywiscie za publiczny grosz, zapomnieliscie ze w miescie mamy 2 hale widowiskowo - sportowe, na ul. Zlotniczej i Sudeckiej.Mysle ze gospodarniej bylo z nich korzystać ,przeprowadzic kosmetyczny remont, doposarzyc w sprzet i mogly by dalej sluzyc.Po co sie rzucac na nowa hale jak istniejace sa nie do konca wykorzystane i przez znaczny czas stoja puste. A co z hala na Wzg. Grota- Roweckiego gdzie od lat 80 tych niszczeje wybudowany dach na pilarach? Nie lepiej pieniążek wydac na inne cele potrzebniejsze miastu?
~do men 15-07-2016 10:21
Niestety te hale, które są w jeleniej to jakieś prl-owskie slumsy. Tę halę na Złotniczej należałoby zburzyć i wybudować nową, ładną. I lokalizacja blisko stadionu też będzie ok, bo pewnie będzie tam jakaś siłownia itd., z której no, piłkarze też mogliby skorzystać. Starych hal po prostu nie opłaca się rewitalizować, Tak zrobiono np. w Zielonej Górze i Zgorzelcu gdzie są właśnie owe piękne hale. POZdr.
~ 15-07-2016 10:29
men... idąc Twoim tropem to poco było budować obwodnicę południową Jeleniej Góry, przecież ulice: Sudecka, Wojska Polskiego i Pola też już były i gospodarniej było by z nich korzystać... Hala jest niezbędna i mam nadzieje, że powstanie wkrótce... bo na razie to tylko szum i konferencja w stylu ogłosiliśmy przetarg na przygotowanie opinii o wykonalności studium wykonalności...
~ 15-07-2016 10:33
Hala powinna juz dawno powstac poniewaz jest to skladnik kazdego miasta ktore ma ambicje sportowe oraz plany realizacji duzych imprez kulturalnych.Pan Luzniak ma racje jak nie u nas tu hala powstanie w jakis sasiednich miejscowosciach.Szkodliwe i nie madre sa pomysly jakis ulepszen, kosmetycznych zmian dotyczacych obiektow przy Zlotniczej i Sudeckiej to sa obiekty z innej epoki tam nic juz nie mozna ulepszyc.
~Anonimowy 15-07-2016 11:33
Zwykla kielbasa wyborcza - nie dajcie nie nabrac. Zreszta nawet hala na Sudeckiej nie zapelnia sie w calosci, wiec po co budowac nowa i wieksza w Cieplicach? Tyle jest innych waznych inwestycji. Ludzie od lat prosza o remont drog, kamienice sie sypia, nie ma dobrze platnych miejsc pracy, nie ma pieniedzy na wymiane piecow na gazowe, a Pan Luzniak sobie hale za 40 mln wymyslil. Kiedys mialem o nim dobre zdanie - mowil do rzeczy i byl konkretny. Ale ostatnio co pomysl, to glupszy. Moze niech Pan sie zajmie poszukiwaniem nowych inwestorow na strefe przemyslowa, a nie organizowaniem pogadanek ze Stowarzyszeniem Architektow Polskich? Pana pensja idzie z naszych podatkow, wiec czuje sie Twoim szefem. Powiem Ci, jak szef - zabierz sie do roboty i zacznij myslec.
~sajmon 15-07-2016 11:46
I znowu wybudują bubel przez nierzetelność i kumoterstwo :) Przetarg wygra firma krzak co weźmie podwykonawców i jeszcze ich oskubie :) norma w tym mieście :)
~ 15-07-2016 11:52
już niedługo Jelenia odżyje.Może już na jesień powitamy zarząd komisaryczny.
~Rico 15-07-2016 12:56
A za Zabobrzem w kierunku starego basenu wojskowego są puste tereny zarośnięte samosiejkami brzozowymi ?
~miesz 15-07-2016 13:27
Żadna władza w naszym mieście nie jest zdolna do podjęcia takiej decyzji, To tylko kiełbasa wyborcza dla ciemnego wyborcy. stadion przy Złotniczej dopiero po 5 latach ma jako taką murawę, o oświetleniu nie ma co mówić - jest do du.... bieżnia nie spełnia warunków technicznych, aby rozegrać zawody lekkoatletyczne końcem lipca ( MP juniorów). Termy funkcjonują jako tako. Kupczenie stanowiskami urzędniczo partyjnymi nadal trwa. Zawiła za pozyskanie radnych z SLD sprzedał Dziką za Paczóskiego, Rada Nadzorcza Term odwołała prezesa, by powołać na to miejsce prawdopodobnie właśnie Dziką. Decyzje po powrocie Zawiły z urlpu. Urzędasy nadal zajmują się sobą, a miasto i mieszkańców mają w du..., turyści nas odwiedzają i pytają dlaczego w mieście jest brudno i tylu lumpów na "majówce"
~mat 15-07-2016 14:35
szkoda Jeleniej Góry, centrum odrapane, obskurne, po południu wyludnione. Na kazdym rogu sklep Zabki, z konsumcja na zewnątrz.To jest wizerunek tego turystycznego miasta. A mogłoby być prawdziwą perełką.
~ 15-07-2016 15:43
Hala powinna powstać na terenie byłej cegielni .To jest geometryczny środek miasta a ulica jakiegoś d...liusa ,czy jakoś tak
~ado 15-07-2016 15:58
Pamiętam jak co wybory przez ostatnie kilkanaście lat dyżurną obietnicą wyborczą samorządowców jeleniogórskich było nowoczesne lotnisko, które miało postać.Czyżby teraz przez kolejne kilkanaście lat miała to być hala sportowa?
~(5419) 15-07-2016 16:15
Ludzie już się chyba nie nabiorą na kolejną obietnicę wyborczą Mamy już SKM a terazbędzie hala Ot już kiełbasa wyborcza się grzeje
~do 15:43 15-07-2016 18:39
Całkowicie się z tobą zgadzam to miejsce jest idealne nawet ze względu na dostępność i z cieplic blisko i z centrum dojadą wszyscy mzk. Hala na miejscu cegielni !!! :)
~sajmon 15-07-2016 20:30
Co do lokalizacji obiektu na ogródkach działkowych to poroniony pomysł zawistnych urzędasów :) Chcących odebrać radość życia starszemu pokoleniu JG :( Bo takie dyrektywy. Urzędasy w polsce od dawna próbują zlikwidować ogródki działkowe i ryneczki według dyrektyw unijnych i napędzić klienteli galerią i marketom raczej nie polskiego pochodzenia. Dla mnie takie działania to zdrada stanu :)
~Naliczajcie 15-07-2016 21:22
Już nogi rozkładam , komornik był po wieści , a to że nielegalnie , to inna sprawa :)
~Do Sądu i? 15-07-2016 21:23
W Czapę , I Zabieramy :) Murzyni zarobią na nas za Granicą
~Jasnowidz 15-07-2016 21:24
Albo ? Ktoś jest chory albo nie umie czytać wpisów 3 władzy na tym portalu:)
~lupo 15-07-2016 21:49
Jeśli naprawdę hala ma powstać to na maksymalnie największym terenie !!! Wtedy będzie można zawsze zwiększyć parkingi, dobudować kolejne obiekty np; hotel, kręgielnia, tor gokardowy , jakieś restauracje.... Jeśli hala ma mieć pojemność ok. 2500 osób to sam parking powinien mieć ponad 1000 miejsc parkingowych !!!!! Proszę popatrzyć jak to zrobił Lubin - można brać przykład.
~do sajmon 16-07-2016 10:36
"napędzić klienteli galerią" - po jakiemu to?
~ 16-07-2016 10:37
Lokalizacja hali bardzo dobra. Nareszcie coś dobrego w Cieplicach.
~ 16-07-2016 10:38
Jeśli chodzi o lokalizację, to najlepsze miejsce w Jeleniej Górze. Już giełda cieplicka to pokazała, że jest tam bardzo łatwo dojechać, bo w niedzielę są tłumy.
~ 16-07-2016 10:40
Najwięcej turystów jest w Cieplicach, to bo kurort.
~sajmon 16-07-2016 20:49
do 10:36 to chyba nie po polsku więc się nie trudź :) taki ograniczony umysł jak twój tego nie ogarnie :) więc daj spokój :) chyba że nie :) to popytaj kierowców takich dorosłych co prawko mają :)
~ 17-07-2016 7:59
@16-07-2016 20:49 | ~sajmon | Komu napędza klienteli galeria jeśli nie samej sobie? Jakąś galeriĄ można napędzić komuś innemu klientów? A może chodziło Tobie o to, że urzędnicy chcą napędzić klientów galeriOM? Czy naprawdę znasz dobrze język polski?:-) Popytaj jakiegoś dobrego polonisty, jeśli nie zrozumiałeś o co mi chodzi.:-)
~ 17-07-2016 9:24
cd. @16-07-2016 20:49 | ~sajmon | - Odnośnie "prawka" - można je uzyskać nawet po skończeniu "podstawówki", gdzie słabego ucznia przepycha się z klasy do klasy, aby w końcu przestał stanowić problem dla nauczycieli, trzeba tylko ukończyć 18 lat życia na kategorię B, a na motorowery już od 14 roku życia. Tak więc Sajmonku, zabierz się do lekcji, jak przyjdzie rok szkolny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Finał na lawecie

Weekend w Bukowcu

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Są nowe defibrylatory w Jeleniej Górze  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2207
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%