MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Hala w hołdzie J. Szmajdzińskiemu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 29 czerwca 2010, 8:21
Aktualizacja: 8:21
Autor: Gabi
Fot. ......
Powstająca hala sportowa na terenie campusu Kolegium Karkonoskiego otrzyma imię tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem posła Jerzego Szmajdzińskiego. Senat Kolegium Karkonoskiego przychylił się do wniosku rady wydziału humanistycznego.

– Nie staraliśmy się koniunkturalnie odnieść się tylko do sytuacji jaka miała miejsce, ale robiliśmy to z głębokiego przekonania, że była to osoba, która zasługiwała by nadać jej imię chociażby budującej się hali. Poseł Jerzy Szmajdziński był bardzo zasłużoną osobą dla Ziemi Jeleniogórskiej, ale przede wszystkim też dla Kolegium Karkonoskiego. To z jego decyzji znaleźliśmy posadowienie tutaj na terenie campusu. Służył nam także radą i pomocą w kwestiach, które dotyczyły nie tylko lokalizacyjnych, ale takich, które związane były ze sportem. - mówi Mariola Szybalska-Taraszkiewicz, prodziekan Wydziału Humanistycznego KK.

Chcąc uczcić jego pamięć, dokonania i w podziękowaniu za wkład włożony w rozwój uczelni postanowiono halę sportową nazwać jego imieniem. otwarcie kompleksu sportowego planowane jest w październiku tego roku.

Po skończeniu prac KK rozpoczyna kolejny remont, tym razem basenu, który działać ma już za dwa lata. Remont pływalni możliwy jest dzięki dofinansowaniu, dlatego też będzie on dostępny tylko dla studentów przez pierwsze pięć lat działania. Potem prawdopodobnie będą mogli z niego korzystać także mieszkańcy miasta.

– Proszę zwrócić uwagę, że nasz teren jest otwarty jako teren parkowy. Po południu na terenie campusu można zauważyć wiele matek z wózkami, bawiące się dzieci. Uczelnia nie zhermetyzowała się, a wręcz przeciwnie otworzyliśmy się na ludzi.- komentuje Mariola Szybalska-Taraszkiewicz

Ogłoszenia

Czytaj również

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Odpust na Śnieżce

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~brun 29-06-2010 9:07
Gdyby nie determinacja Bronisława Peikerta w zagospodarowanie mienia po CSR i jego pomysł na prawne dokonanie operacji zamiany nieruchomości, nie byłoby KK na tym terenie. J. Szmajdziński został przez Bronisława Peikerta postawiony pod ścianą, podczas zorganizowanej przez niego - w sposób mistrzowski - konferencji z udziałem rektorów uczelni mających swoje filie w Jeleniej Górze. Rektorzy Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej i Akademii Ekonomicznej poparli ten pomysł. Drugą osob
~ffffff 29-06-2010 9:31
Protestuję!
~xxy 29-06-2010 10:45
\"To z jego decyzji znaleźliśmy posadowienie tutaj na terenie campusu.\" - ciut nielogicznie...
~brun 29-06-2010 11:21
cd. Drugą osobą, która uwierzyła w powodzenie zmiany lokalizacji był rektor KK prof. Tomasz Winnicki. Początkowy opór ze strony ówczesnego Prezydenta Miasta i Ministra były ogromne. Wtedy na tej konferencji pod wpływem argumentów, że nowa lokalizacja w byłych koszarach CSR przyczyni się do rozwoju KK w kierunku Akademii Karkonoskiej, a następnie w uniwersytetu, spowodowała, że J. Szmajdziński publicznie wyraził chęć pomocy w przekazaniu części koszar na potrzeby KK. Prezydent Miasta tak się tym
~brun 29-06-2010 11:22
cd. Prezydent Miasta tak się tym zdarzeniem wzruszył, że obiecał wybudowanie przez Miasto osiedla profesorskiego w celu ściągnięcia do Jeleniej Góry, jak powiedział: "kadr naukowo - dydaktycznych". Potem indolencję Prezydenta Miasta w sprawie KK odczuł bardzo boleśnie zmarły niedawno ostatni komendant CSR płk Jerzy Balcerkowski. Przypisywanie zasługi tylko J. Szmajdzińskiemu jest naciąganiem faktów na potrzeby polityczne jeleniogórskiego środowiska Pani Grażyny Malczuk.
~asad 29-06-2010 11:41
Jelenia Góra to ciemnogród! Może jeszcze Leninowi pomnik w Jeleniej Górze wybudujmy!
~do brun 29-06-2010 11:53
Ale pan kłamiesz?
~NSZ-ZJ 29-06-2010 12:13
Tragicznie zmarły to fakt, ale trzeba pamiętać że był to zwykły lewak, dzięki któremu została zlikwidowana znana na całą Polskę szkoła wojskowa, jednostka pod Jeleniami, a także jednostka wojskowa na ul. Sudeckiej.
~a to 29-06-2010 12:19
a to ciekawe, że najbardziej ma co czcić "Mariola Szybalska-Taraszkiewicz". to na humanistycznym jest w-f :)
~ki-ka 29-06-2010 12:51
Proszę zwrócić uwagę, że nasz teren jest otwarty jako teren parkowy. Po południu na terenie campusu można zauważyć wiele matek z wózkami, bawiące się dzieci. Uczelnia nie zhermetyzowała się, a wręcz przeciwnie otworzyliśmy się na ludzi.- komentuje". Prodziekan Wydziału Umanistycznego z takim słownictwem ... Może ona będzie uczyć dziennikarzy w tej niezhermetyzowanej uczelni ?! Mariola Szybalska-Taraszkiewicz Mariola Szybalska-Taraszkiewicz" to jest dopiero relikt przeszłości ...
~Były oficer 29-06-2010 13:08
Decyzję o likwidacji jednostek wojskowych w Jeleniej Górze zapadły jak ministrem Obrony Narodowej był pan Bronisław KOMOROWSKI.
~filologom KK 29-06-2010 14:16
"To z jego decyzji znaleźliśmy posadowienie.." W jakim to języku ?
~brun 29-06-2010 15:12
To prawda, że decyzję o likwidacji garnizonu w Jeleniej Górze podjął były minister ON Bronisław Komorowski. Przewodniczącym sejmowej Komisji Obrony Narodowej był wtedy Jerzy Szmajdziński. W celu pozyskania głosów środowiska wojskowego, w kampanii wyborczej kłamał, że jest za utrzymaniem garnizonu. Już po wyborach, na spotkaniu z kadrą CSR, powiedział: "Decyzję podjął poprzedni minister i ja tego zmieniał nie będę". W tym przypadku szczerość "Ich Ministra", dla wojskowych w CSR była porażając
~brun 29-06-2010 15:13
cd. W tym przypadku szczerość "Ich Ministra", dla wojskowych w CSR była porażająca. Stąd też w obronie środowiska wojskowego i nie zmarnowania obiektów po rozwiązaniu CSR utworzono Stowarzyszenie Radar. O stosunku władz Miasta do garnizonu można wiele jeszcze napisać. Dlatego nie zachwycam się szczególnym czczeniem posła Jerzego Szmajdzińskiego. Być może wybrane przez Niego osoby mają do tego jakiś szczególny powód.
~NSZ-ZJ 29-06-2010 15:18
Do Oficera i bruna. Nie zmienia to faktu że Szmajdziński mocno przyłożył rękę do likwidacji wojskowości w kotlinie Jeleniogórskiej-w której to od II WŚ stacjonowało Wojsko Polskie, a wcześniej wojsko pruskie.
~ 29-06-2010 16:29
Likwidacja jednostek wojskowych na naszych terenach wynikła ze zmiany ustroju,a co za tym idzie zmiany teoretycznego wroga.Teraz mamy wroga na wschodnich rubieżach RP i tam są jednostki WP.Jak wróci komuna to znowu tu będą stacjonować wojska,chcecie tego? :)
~brun 29-06-2010 17:26
Nie utożsamiam się z historią garnizonu z okresu ani pruskiego, ani hitlerowskiego, pomimo ciekawej historii. W krajach europejskich miasta szczycą się posiadaniem u siebie jednostki wojskowej, a szczególnie swojej armii. W przypadku Jeleniej Góry, wojsku, a przede wszystkim szkolnictwu wojskowemu tutaj funkcjonującemu, miasto i mieszkańcy zawdzięczają znaczne korzyści, przy nieznacznej uciążliwości jakie wojsko wprowadza. Minister Jerzy Szmajdziński zaprzepaścił szansę na podtrzymanie ośrodka s
~brun 29-06-2010 17:26
cd. Minister Jerzy Szmajdziński zaprzepaścił szansę na podtrzymanie ośrodka szkoleniowego, a później na ulokowanie innej - elitarnej - jednostki wojskowej. Tutaj nie ma znaczenia zagrożenie ze Wschodu, czy z Zachodu. Liczy się przede wszystkim interes miasta. Koszalin skorzystał, Jelenia Góra straciła. Tam walczono wszelkimi środkami o utrzymanie garnizonu, w Jeleniej Górze - nie. Władze podporządkowały się woli Jerzego Szmajdzińskiego. Stąd też zdziwienie czynieniem Jerzego Szmajdzińskiego osob
~brun 29-06-2010 17:27
Stąd też zdziwienie czynieniem Jerzego Szmajdzińskiego osobą godną na pomnik. Nic dobrego dla Jeleniej Góry, nic dobrego dla Wojska Polskiego, nic dobrego dla byłych żołnierzy zawodowych. Jeśli się mylę, to proszę o dowody, że jest inaczej.
dolnoślązak 29-06-2010 18:52
Likwidowano te jednostki wzdłuż granicy zachodniej, gdyż po wstąpieniu do NATO, wróg był na granicy wschodniej. Nicelowym było utrzymywanie jednostek w miejscach gdzie zagrożenie militarne zostało wyeliminowane. Zatem wszyscy ministrowie od wojska maczali w tym paluchy dla "dobra sprawy". A ,że Kuśka i Szmaja byli kumplami w zwiążku z tym łup poarmijny przypadł w udziale LSD i zaowocował utworzeniem Malczukowej Uczelni. Garnizon zlikwidowano, jednak kościół obsługujący - między innymi - wojsko
dolnoślązak 29-06-2010 18:54
Garnizon zlikwidowano, jednak kościół obsługujący - między innymi - wojsko pozostał i ma się dobrze.
~NSZ-ZJ 29-06-2010 19:25
NATO nie ma obowiązku nas bronić. Tzn. kraje członkowskie mają obowiązek udzielić pomocy wg. SWOICH MOŻLIWOŚCI. - Nie jest powiedziane ile wojsk mają wystawić. Silna i zdrowa armia jest jednym z warunków liczenia się na świecie - my armii nie mamy - mamy rozbudowaną dywizję mieszczącą się na stadionie. I na koniec jest taka ludowa mądrość: "Umiesz liczyć? Licz na siebie"
teessi 30-06-2010 6:22
Do Brun - A CZEGO JESZCZE chcesz dobrego człowieku, dla byłych żołnierzy zawodowych? Czymże oni się wyróżnili dla społeczeństwa, poza stałym utrzymywaniem fali w wojsku? Gnębili młodych ludzi, niektórzy popełniali samobójstwa... Dopiero niedawno nieco udało się to przyhamować, i nie uczynili tego byli wojskowi lecz obecni. Dawne wojsko ma wciąż niezłe synekury i ma się dobrze. Ma duże możliwości. Dorabiają sobie do niezłych emerytur. Nawet młodzi wojskowi przed odejściem na emeryturę mieli moż
teessi 30-06-2010 6:23
liwość DARMOWEGO zdobycia wykształcenia cywilnego, za które pozostała część społeczeństwa musiała już płacić, jeśli ktoś chciał studiować zaocznie.
teessi 30-06-2010 6:45
Społeczeństwo Jeleniej Góry nie składa się z samych byłych wojskowych i ich rodzin, które tutaj mają się wyjątkowo dobrze.
teessi 30-06-2010 6:46
Oczywiście w porównaniu do pozostałej części społeczeństwa.
dolnoślązak 2-07-2010 23:10
Wyrazy ubolewania dla ~ tessi i pozostałej części społeczeństwa, która ma się źle, bardzo źle, wyjątkowo wrednie źle.
teessi 6-07-2010 19:16
Nie pociągnę tego tematu, Dolnoślązaku, bo wiesz dobrze, że mam rację.;-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Zatrzymany za narkotyki

Chodnik na Krośnieńskiej  

Wybieramy wózek spacerowy w 4 krokach

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
580
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%