MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Gwiazdy festiwalu zwiedziły Hutę Julia

Wiadomości: Jelenia Góra/ Piechowice
Czwartek, 11 czerwca 2015, 1:41
Aktualizacja: Czwartek, 11 czerwca 2015, 19:13
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Niezwykłe spotkanie artystów miało miejsce wczoraj (10.06) w Hucie Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach, gdzie zostali zaproszeni goście 8. Festiwalu Reżyserii Filmowej odbywającego się w Jeleniej Górze. Z jednej strony artyści filmowi i teatralni, z drugiej artyści wykonujący przepiękne formy ze szkła kryształowego.

Wizyta w hucie, kontynuującej tradycje szklarskie w naszym regionie, na długo odbije się w pamięci gwiazd polskiego kina, które przybyły w Karkonosze. Zaproszeni goście po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć na własne oczy, jak wygląda proces tworzenia kielichów, dzbanów czy figurek ze szkła. Niektórzy zdecydowali się nawet na wydmuchiwanie form, a pracownicy chętnie instruowali gwiazdy znane ze szklanych ekranów. W trakcie zwiedzania goście mogli zapoznać się z historią huty w Piechowicach, dowiedzieli się również, że ok. 80 proc. wyrobów trafia na eksport, w tym m.in. do brytyjskiej rodziny królewskiej czy armii amerykańskiej.

- Można powiedzieć, że nasze gwiazdy kina są w cieniu tych kryształowych gwiazd. Jest to przepiękny obiekt, to bardzo ważne miejsce dla regionu – powiedział dyrektor Festiwalu Reżyserii Filmowej Stanisław Dzierniejko. - Nie ukrywam, że szklankę, którą dzisiaj dostałem postawię na honorowym miejscu – dodał twórca święta reżyserów.

Pod wielkim wrażeniem była też Anna Samusionek. - Powiem szczerze, że czapka z głowy dla kunsztu i wysiłku ludzi, którzy robią rzeczy, które często używamy na co dzień nie mając świadomości, jak trudne są do wykonania. To jest absolutne arcydzieło. Myślę, że każdy z panów, który wydmuchuje te piękne kieliszki czy dzbanki jest artystą – oceniła aktorka.

- To są cuda, coś fenomenalnego. Ludzie, którzy tu pracują są absolutnie fantastyczni, jak czarnoksiężnicy – powiedział Jan Nowicki. - Cieszę się, że tu przyjechałem. Zaraz sobie wybiorę jakiś wazon, każę wydrukować „Wielki Szu” i wezmę ze sobą do grobu – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie nowy dyrektor

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Spotkanie z Muzyką Dawną

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~xx 11-06-2015 9:01
Julia nie produkował presu jak widać z niektórych zdjęć. Ponadto gdzie tam jest behapowiec jak ci dmuchacze wyglądają.
~wiesiu 11-06-2015 9:59
ładne kieliszki ale drogie. Kilkaset złotych za kieliszek? Kogo na to stać?
~ 11-06-2015 10:14
Huta Julia to chyba to co zostało zrujnowane przez mądrych aparatczyków w Szklarskiej Porębie.
~fan sekty po 11-06-2015 10:20
mam kilka kryształów pochodzących jeszcze z przed 39 roku (juzefinen hute)
~michałł 11-06-2015 10:54
zwiedzają pozostalości po hucie oni i ich pobratyńcy na czele z Balcerowiczem,Petru zniszczyli Polską gospodarke i okradli teraz may efekty muzea,za to największe muzeum ż...owskie za 300mil zł dodatkowo na utrzymaniu 10 mil rocznie Polacy płacą a oni sie simieją
~bhp 11-06-2015 10:58
Pracownicy w jakichś pomarańczowych plażowych ratowniczych wdziankach,dziwna odzież jak na hutników szkła.
~do michałł 11-06-2015 11:03
o jakiej gospodarce bredzisz?chyba nie o tym zacofanym o 50lat dziadostwie jakie było za komuny.wszystko padło bo z taką technologią to nawet kuba i korea płn. nic by od nas nie kupiła.
~dla tumanów 11-06-2015 11:14
Huta Julia nie jest muzeum, tylko normalnie prosperującym zakładem, w którym ciężko pracują ludzie i robią piękne rzeczy. Większość swojej produkcji Huta sprzedaje za granicę, a w sklepie firmowym jest bardzo tanio. Komplet kieliszków kupicie taniej niż w waszych zawszonych biedronkach. Zakumali??
~Janusz T 11-06-2015 11:19
Gdzie ta Julia z dawnych lat zenada
~zniesmaczony 11-06-2015 13:45
smutne jest to że najwięcej do powiedzenia jw mają pewnie pracownicy produkcyjni z jeleniogórskich "zakładów" dumni z tego, że cały dzień wciskają guzik i nie potrafią docenić pasji i serca, które każdy z Hutników wkłada w to co robi. Ten zawód jest już na wymarciu i fajnie, że można jeszcze zobaczyć ręczną produkcję wyrobów ze szkła i kryształu, co doceniają również ludzie z bardzo dalekich krajów (m.in Japonia, USA...). Oczywiście polska mentalność nie pozwala cieszyć się i uszanować prace i trud włożony w tak trudny zawód, bo lepiej być dumnym z wciskania guziczka. Do "bhp" tylko nie zapomnij przed snem ściągnąć kombinezon astronauty bo po tym co wypisujesz właśnie tak sobie Ciebie wyobrażam :)
~Abc 12-06-2015 16:44
Do 11.14 "dla tumanów". Sam jestes tuman i w dodatku cham.To, ze pracujesz w hucie i znasz ceny to nie upowaznia cię do obrażania innych ludzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kowarskie wspomnienia

Webinarium w bibliotece

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

W Teatrze Animacji prapremiera “Cienia bestii”

„Cień bestii” w ZTA

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
639
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%