MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Grzybów było w bród

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 21 września 2008, 17:55
Aktualizacja: 19:10
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Wprawdzie największy wysyp borowików jest już za nami, nie oznacza to jednak, że grzybów więcej nie będzie. Chyba jedynym miejscem, gdzie nawet w mało urodzajnym roku nie może ich zabraknąć, jest wystawa owoców runa leśnego w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach.

Doroczna Wystawa Świeżych Grzybów już po raz dwudziesty zagościła na tarasach pawilonu w Parku Zdrojowym. Natura okazała się wyjątkowo szczodra dla jubileuszowej ekspozycji. – Był bardzo obfity wysyp borowików szlachetnych – mówi Czesław Narkiewicz, kustosz cieplickiego Muzeum Przyrodniczego.

W sumie na tackach wyłożonych przez MP zgromadzono prawie 200 gatunków rozmaitych grzybów: od śmiertelnie trujących muchomorów sromotnikowych po dostojne borowiki. Były rycerzyki ozdobne, gąsówki podwinięte, lakówki ametystowe, pieniążki plamiste, maślanki wiązkowe, klejówki kleiste. Kilka rodzajów gołąbków, gąsek i cały stolik z muchomorami. W tym wspomnianymi sromotnikami oraz cuchnącymi muchomorami wstydliwymi.

Wielkie grzybobranie to plon dziesięciu pracowników Muzeum Przyrodniczego. – Zbieraliśmy grzyby głównie w lasach Kotliny Jeleniogórskiej, ale też zrobiliśmy sobie wycieczkę w Bory Dolnośląskie – mówi Czesław Narkiewicz.

Dziś wystawę odwiedziło wielu jeleniogórzan, kuracjuszy i turystów. Byli też zagraniczni goście: z Niemiec i Francji. Wielu dopytywało Czesława Narkiewicza - jest mykologiem - które grzyby można jeść, choć nie wszyscy o tym wiedzą. – Bardzo smaczne są rycerzyki ozdobne. Ale tylko kapelusze. Korzenie są niejadalne – mówił jeden z mężczyzn.

Cz. Narkiewicz odradzał zbieranie tych gatunków, których się nie zna i eksperymentowanie z grzybami. Takie doświadczenia mogą się skończyć tragicznie.
A będzie jeszcze okazja, aby iść do lasu w poszukiwaniu dorodnych owocników. – Prawdziwków raczej już nie uświadczymy, ale na pewno będą podgrzybki oraz opieńki miodowe – usłyszeliśmy od kustosza muzeum.

Ciekawym uzupełnieniem ekspozycji jest miniwystawa fotografii Jakuba Michnowskiego, ucznia I ZSO nr 1 w Jeleniej Górze. 14-latek od niedawna pasjonuje się fotografowaniem, a wycieczki do lasu z aparatem i uwiecznianie grzybów to jeden z jego ulubionych tematów.

Jak mówi p.o. dyrektor Muzeum Przyrodniczego Stanisław Firszt, w przyszłym roku przypada stulecie pierwszej zorganizowanej wyprawy na grzyby w karkonoskie lasy. Jej pomysłodawcą był założyciel Towarzystwa Karkonoskiego Hugo Seydel. Z tej okazji muzeum przygotuje specjalny cykl wydarzeń.

A XX Wystawę Świeżych Grzybów można oglądać jeszcze w poniedziałek w godz. 10 – 18.

Ogłoszenia

Czytaj również

Barbórkowa feta

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Droga dla wybranych

Komentarze (8) Dodaj komentarz

piipi 21-09-2008 19:10
~NAJsmaczniejsze...PRAWDZIWKI sa w lasach k/Swietoszowa.~Tesciowa ..tam jezdzi i jest zadowolona.
piipi 21-09-2008 19:17
<i> zdecydowanie odradzam:-) </i>
~exxon 21-09-2008 19:47
byłem widziałem ,extra grzybki
piipi 21-09-2008 20:54
..TEJo,..szkoda !.~Apetyczny maja ..wyglad.
~Sabath 21-09-2008 21:40
a my to zawsze z żoną natrafimy na smaczne grzybki ;-)
~_ojdiridirachciach___ 21-09-2008 22:16
To moja słaba strona. Nie odróżniam sromotnika od pieczarki, więc na grzybobranie udaję się do marketu :)))
piipi 21-09-2008 23:42
..do - [~Ojdiridirachciach..]..~UWAZAJ,..na duze sklepy,bo tam grzybki ..maja robaczki !.~Widzialam.
~Tee 16-11-2008 23:25
Zdjęcia się fajnie ogląda. Nie będę robić wywodów o kompozycji, bo nie za bardzo się znam, ale mnie się podobają. Uchwycone i zaciekawienie ludzi i same grzyby.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

zDolne NGO nagrodzone – wśród nich jest KSON

Najczęstsze problemy pożyczkobiorców – jak sobie z nimi radzić?

Jaki prezent dla taty pod choinkę wybrać? Oto garść pomysłów

Taśmą pod pod kolej linową na Kopę

Ten etap remontu na Zamku Chojnik już zakończony

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
616
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%