MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Grzybobranie, czyli na co zwrócić uwagę

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 5 lipca 2016, 8:04
Aktualizacja: 8:09
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
– Na pewno trzeba zbierać grzyby, co do których nie mamy wątpliwości, że są jadalne oraz zbierajmy grzyby, które są wyrośnięte. Młode, które nie mają wyrośniętych cech odpowiedniego gatunku często są mylone i tak np. owocnik borowika często mylony jest z muchomorem sromotnikowym – radzi Lilianna Ślawska, kierownika oddziału nadzoru sanitarnego Powiatowego Sanepidu w Jeleniej Górze.

Zdaniem Lilianny Ślawskiej, nie powinnyśmy zbierać grzybów do reklamówek, bo mogą się zaparzyć, a wtedy jadalne grzyby mogą zaszkodzić. Są one ciężkostrawne, dlatego nie należy ich podawać dzieciom do trzech lat.

Kupując grzyby na straganach, zainteresujmy się, czy mają atest sanepidu. Taki atest ważny jest 48 godzin.
- Zapraszamy wszystkich, którzy mają wątpliwości co do zebranych czy kupionych grzybów do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Kasprowicza 17 w Jeleniej Górze. Na miejscu je przejrzymy – mówi Lilianna Ślawska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Finał na lawecie

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Areszt dla mieszkańca Krzeszowa

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Grzybiarz 5-07-2016 8:39
Jedno jest pewne, ze trzeba uważać na grzyby z blaszkami pod spodem. Natomiast nie ma grzybów trujących z siatką pod pod spodem co najwyżej są niejadalne tz ciężkostrawne lub gorzkie.Nawet legendarny szatan nie jest śmiertelnie trujący Pani Lilianna Ślawska niech nie opowiada ,że borowika można pomylić z muchomorem sromotnikowym z tym grzybem to można pomylić kanię lub gąski
~KapitanKlos 5-07-2016 8:52
Zbieram i jem tylko Prawdziwki i Podgrzybki, reszta się nie nadaje, a Kania to można się nadziać i intensywna nie pomoże. Pozdrawiam miłośników grzybków!
~Ja 5-07-2016 9:13
Z przykrością stwierdzam, że grzyby, które teraz zbieram są tak bardzo robaczywe. Praktycznie muszę wydzierać robaczkom każdego grzyba. Ale nie jest źle; trochę już pojadłem i woreczek ususzyłem ( 2 wypady wokół Zabobrza ). ŚMIAŁO ZBIERAM TE Z SITKIEM POD SPODEM ( siniaki, zajączki, sitaki, sarenki, i.in. ), natomiast z wielką ostrożnością te blaszkowe; bardzo je lubię, bo po obgotowaniu i przekręceniu przez maszynkę ( z cebulką i przyprawami ) dają pierogom niepowtarzalny smak.
~odradzam 5-07-2016 9:28
Grzybow nie powinno sie jesc. Poza walorami smakowymi nie dostarczaja nic pozytywnego do organizmu. To smieciowe jedzenie.
~borelioza 5-07-2016 11:00
Podczas i po grzybobraniu najlepiej zwrócić uwagę..na kleszcze;)
~Ja 5-07-2016 11:24
Aaaaa, zapomniałem ! Widziałem coś wijącego się; ok. 20 cm, koloru miedzi. Chyba trzeba też uważać.
~do borelioza 5-07-2016 11:52
kiedy nasz rząd zacznie walczyć z plagą kleszczy ? w innych krajach np Włochy robi się chociaż opryski
~ 5-07-2016 12:39
Nie wszystkie grzyby z blaszkami są niebezpieczne. Pieprznik jadalny/ kurka, czy Czubajka kania/ kania, gąski, gołąbki - tych ostatnich nie zbieram, bo się na nich nie znam, są smacznym grzybami. Co do grzybów z siateczką są także trujące, jak chociażby borowik szatański, goryczak żółciowy. Ja stosuję się do jednej zasady. Nie zbieram grzybów, których nie znam. Nie udaję wielkiego znawcy i jak dotąd wyszło mi to na zdrowie i delektowałam się znalezionym grzybami. Nie mogę natomiast pojąć, jak można pomylić kanię z muchomorem sromotnikowym, tylko bez konsultacji podać grzyby dziecku?
~do 11:52 5-07-2016 13:20
Niestety to nie takie proste.Walka z plagą kleszczy powinna zacząć się od zmniejszenia zbyt dużej populacji dzikiej zwierzyny.To właśnie dzika zwierzyna jest głównym nosicielem tych pasożytów i przyczynia się do ich lawinowego rozmnażania.Jednak obecne lobby różnego rodzaju ekooszołomów nie pozwoli aby myśliwi zrobili z tym porządek.
~to i 5-07-2016 14:23
należy wystrzelać ptaki.
~do to 5-07-2016 15:06
żadne tam ptaki,wystarczy przede wszystkim zmniejszenie populacji saren,których jest dziś masa i nie mają naturalnych wrogów.Jeszcze 30lat temu nikt o kleszczach nawet nie słyszał,tyle że wtedy myśliwi nie próżnowali i dbali aby się zwierzyna nie panoszyła się po przedmieściach,jak to ma dzisiaj miejsce.
~kasa 6-07-2016 8:25
Nosicieli glupoty tez powinno sie wystrzelac. 30 lat temu nikt nie slyszal o kleszczach bo nie bylo takiej propagandy w mediach. Jest tyle samo kleszczy ile bylo i zagrozenie jest takie samo. Roznica polega na tym ze teraz sa w sprzedazy drogie szczepionki przeciwko pewnym chorobom. Szczepionki te przynosza milionowe zyski dzieki odpowiedniej medialnej promocji i sztucznie napedzanym obawom. A naiwni placa.
~grzybiarz,rybarz 7-07-2016 13:27
na grzyby... na ryby...świeże powietrze...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dotacja na usuwanie azbestu

Zebrali 3 tony odpadów

Trwa budowa punktu widokowego

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2207
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%