Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9553
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Grzybiarze ostrzą noże

Środa, 16 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 16 sierpnia 2006, 14:46
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Grzybiarze ostrzą noże
Fot. Jelonka.com; rylit
Obfitego wysypu grzybów spodziewają się amatorzy zbioru runa leśnego po deszczowej połowie sierpnia. Ogromnej wilgoci towarzyszyło ciepło. Borowiki już rosną.

Pierwsze już pokazały się na przełomie czerwca i lipca, ale susza i upały nie sprzyjały rozwojowi grzybni. Teraz grzybiarze już ostrzą noże, ponieważ letnio-jesienny sezon może być bardzo obfity w owoce runa leśnego.

– To normalne, że po tak obfitych opadach, grzyby rosną jak po deszczu – żartuje Czesław Narkiewicz, mykolog (znawca grzybów) oraz kustosz Muzeum Karkonoskiego.

Z reguły najpierw pojawiają się w górskich lasach, potem – na terenach nizinnych. Pierwsze wyrastają maślaki i koźlarze siwe i czerwone. Później pojawiają się borowiki szlachetne.

Obficie rosną też gatunki trujące lub niejadalne oraz takie, które można jeść i są bardzo smaczne, ale ich rozróżnienie wymaga oka i oceny znawcy.

Mykolodzy do eksperymentów nie zachęcają, ale przypominają, że jadalne są młode owocniki tęgoskóra pospolitego, pospolite purchawki. Podobno w smaku przypominają trufle. Jednak starsze grzyby tego gatunku lepiej omijać z daleka, bo po spożyciu mogą zaszkodzić.

Bardzo smaczne są gołąbki cukrówki, grzyby blaszkowate o ciemnoczerwonym kolorze kapelusza. Jednak mało kto je zbiera z obawy przed pomyleniem z podobnie wyglądającymi gatunkami trującego lub niejadalnego muchomora.
Niejadalne są, z kolei, gołąbki brudnożółte, których obfite wysypy spotykane są w pobliskich lasach.

– Lepiej nie zbierać grzybów, których nie znamy i uważać na te, które kupujemy od sprzedawców ulicznych. Wszyscy powinni mieć zezwolenie na sprzedaż grzybów wydane przez sanepid – przestrzega Zenon Bucki, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej.

Najlepiej unikać zbierania grzybów blaszkowatych, choć i te, które mają pod kapeluszem sitko, też mogą być trujące.
– To borowik szatański, który ma czerwonawą barwę kapelusza i podłoża. Jest to jednak rzadki gatunek i w dodatku chroniony – dowiedzieliśmy się w Muzeum Przyrodniczym.

Doświadczeni grzybiarze prognozują, że prawdziwe eldorado dla wielbicieli wędrówek po lasach i napełniania koszy owocami runa leśnego zacznie się już we wrześniu. Zwłaszcza w Borach Dolnośląskich. Grzybnia ma też obrodzić obficie w lasach w podgórskich miejscowościach Karkonoszy. Tam jednak grzybobranie jest trudniejsze: trzeba sporo się nachodzić po wzniesieniach. Obowiązuje też zakaz zbierania runa leśnego z terenów Karkonoskiego Parku Narodowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
413
Tak
22%
Nie
39%
Czasami
26%
Nie chodzę
13%
 
Głos ulicy
Dlaczego biegają?
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Mroczne opowieści nadchodzą
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
 
Piłka nożna
Jedziemy na Euro, ale w grupie czekają potęgi! [PLAN]
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group