MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Grzyb przykryją styropianem… w ramach rewitalizacji budynku

Wiadomości: Piechowice
Piątek, 20 lipca 2012, 7:52
Aktualizacja: Sobota, 21 lipca 2012, 8:03
Autor: Angela/Agrafka
Fot. Agrafka
– Cały budynek jest zagrzybiony i nasączony wodą do tego stopnia, że wychodzą na nim czarne plamy, a w niektórych miejscach rośnie mech. Tydzień temu rozpoczęła się rewitalizacja, a wykonawca zamiast osuszyć i zdezynfekować ściany przykrywa grzyba styropianem – skarżą się mieszkańcy ul. Kamiennej w Piechowicach. Zarządca budynku tłumaczy natomiast, że rewitalizacja nie obejmuje odgrzybiania budynku. Co więcej, jego zdaniem grzyba na budynku w ogóle nie ma.

Chodzi o budynek przy ul. Kamiennej 1 w Piechowicach, w którym mieszka pięć rodzin. Obiektem zarządza firma „Zarząd Nieruchomościami Wspólny Dom” który zlecił wykonanie prac i określił ich zakres.

- Obecnie rewitalizujemy sześć budynków w Piechowicach za około 1 mln zł, a budynek przy ul. Kamiennej jest największy i koszt prac na nim pochłonie około 200 tys. zł. Jest to rewitalizacja, w ramach której robimy termoizolację, pozbywamy się azbestu z dachu i robimy odwodnienie – mówi Stanisław Gwizda, prezes firmy Zarząd Nieruchomościami Wspólny Dom.

Zdaniem lokatorów wykonywane prace to prawdziwa fuszerka. Robotnicy nie odgrzybili bowiem murów budynku, ani ich nie osuszyli.

- Po dwóch powodziach budynek nie został osuszony. Nie było likwidacji grzyba, który zjada mury budynku. Podczas powodzi piwnica była zalana po sufit, a znajduje się w niej malutkie okienko. Nawet fundamenty nie były osuszane, nie okopano też budynku – skarżą się lokatorzy. - Wystarczy wejść na klatkę schodową, z której widać na całej ścianie czarne wykwity. Sami próbowaliśmy je zmywać odpowiednimi środkami, ale to siedzi głęboko w ścianach i cały czas wychodzi, mimo, że wciąż wietrzymy nasze mieszkania i cały budynek. Przez to wszystko pękają ściany z każdej strony. Teraz pracownicy kładą na to wszystko styropian z zewnątrz, przez co ten grzyb jedynie będzie bardziej narastał i wedrze się do naszych mieszkań – mówi pani Julita Świątek, lokatorka.

Inni mieszkańcy dodają, że grzyb jest widoczny na całej wysokości budynku, a przy sufitach rośnie mech.

- Mam go zarówno w pokoju, jak i w kuchni. Musiałam nawet poodsuwać meble od ścian. Widać, że ten grzyb idzie ze strychu – mówi inna lokatorka. Wyszorowałam go już nie jeden raz, ale to na długo nie pomogło. Grzyb wychodzi ponownie. Z administracji mówią tylko, że to ja nie wietrzę mieszkania i w nim nie grzeję, że ściany są wyziębione. Tak jest najłatwiej powiedzieć, a to nie prawda – rozkłada ręce jeden z lokatorów. Swoje mieszkanie wietrze systematycznie, bo w tym smrodzie wilgoci nie dałoby się wytrzymać. Administrator nigdy nie miał pieniędzy na osuszenie i odgrzybienie budynku. Teraz wilgoć rozsadza budynek od środka, a oni kładą na zewnątrz styropian. Przecież budynek trzeba najpierw osuszyć, odgrzybić i dopiero kłaść na niego jakąś elewację – dodaje oburzona lokatorka.

Sprawa została zgłoszona do nadzoru budowlanego. Mieszkańcy czekają na odpowiedź. Tymczasem zarządca nieruchomości zapewnia, że prace prowadzone są zgodnie ze sztuką budowlaną i nie ma sobie nic do zarzucenia.

- Tam nie ma żadnego grzyba – mówi Stanisław Gwizda . To nie jest gruntowny remont, ale rewitalizacja, która nie obejmuje odgrzybiania budynku, bo nie ma takiej potrzeby. Lokatorzy sami sobie oklejają ściany w mieszkaniu styropianem, nie wietrzą ich, a później się dziwią, że mają grzyba. Jedna z lokatorek robi wszystko by dostać mieszkanie w bloku, stąd ta nagonka. Prace będą prowadzone tak, jak dotychczas, bo przebiegają zgodnie z planem i ze sztuką budowlaną – twierdzi prezes firmy Zarządca Nieruchomości Wspólny Dom.

Ogłoszenia

Czytaj również

KSWiK odpowiedziało na zarzuty byłego wykonawcy  

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Wybieramy wózek spacerowy w 4 krokach

Komentarze (49) Dodaj komentarz

~SARBLE 20-07-2012 8:27
Jeżeli prezes firmy Zarządca Nieruchomości Wspólny Dom widział chociażby tylko zdjęcia budynku i dalej twierdzi, to co twierdzi, to po prostu już nie powinien być prezesem:( Właśnie przez decyzje takich ludzi, nasze pieniądze idą w błoto. Mało tego - pan prezes - po pierwsze powinien zostać zdjęty z prezesury, a po drugie powinien być przekwaterowany do tego budynku.
~soclib 20-07-2012 8:28
Wyburzyć ,grzyba nie da się usunąć chyba napalmem.Po wysuszeniu jak dostanie wilgoć to odżyje nawet po 1000 tatach .Czytaliście o archeologach z wykopalisk Egiptu czy naszych z Krakowa? A może chodzi olikwidację mieszkańców ,eutanazja.
~rumcajs54 20-07-2012 8:29
Ta "technologia" ma swoją nazwę - leczenia syfa pudrem.
~kpr 20-07-2012 8:30
a gdzie byli mieszkańcy, gdy podejmowano uchwałę? Prywatny zarżadca więc i sa własciciele lokali tak ? to skad teraz oburzenie?
~123 20-07-2012 8:31
hahahaha polskie realia
~gress 20-07-2012 8:55
"zgodnie ze sztuka budowlaną" chyba polską!!! Cała elewacja ścian zewnętrznych do skucia,wewnątrz budynku także.Odwodnienie,drenaż i hydroizolacja fundamentów w pierwszej kolejności. Jak was tym styropianem uszczelnią to te mury już niczym nie będą oddychać! Mieszkanie w tym budynku po takiej "rewitalizacji" skończy się dla tych ludzi nowotworami i chorobami...!!! Gdzie jest nadzór budowlany??? Kto na to pozwala ???
~soclib 20-07-2012 9:10
A SANEPID będzie rozwiązany,przeniesiony do Legnicy ,tak że nic z jadła w knajpkach ,barach bo będzie jak w Kołobrzegu.
~ 20-07-2012 9:16
jest tam mega grzyb, a tego drugiego grzyba z administracji wywalić, jak niedowidzi ;)
~cd 20-07-2012 9:18
Nie chcę uogólniać ale tak zarządzają byli pracownicy ZGL_ów, którzy teraz zwą się" PREZESAMI"
HankaOdRumcajsa 20-07-2012 9:20
Mieszkam w starej kamienicy i też grzyb mi wyłaził, szczególnie po wstawieniu nowych okien i nowych drzwi. Po remoncie, gdzie polepszyłam m. in. ogrzewanie mieszkania jest o niebo lepiej. Trzeba porządnie ogrzewać mieszkanie i wietrzyć codziennie niezależnie od pogody. Zimę przetrwałam bez kwiatków na ścianie. Ale tym mieszkańcom współczuję. Po powodzi to te mury faktycznie gniją równo.
~12sqandal 20-07-2012 9:21
no nie i jeszcze ten p[rezezik twierdzi ze wszystko ok. Popapraniec jaki , nie nadaje sie na prezeza ani nawet na dozorce bo ten przynajmniej dba o powierzone mienie na taczke z takim prezesem!!
~xxx 20-07-2012 9:35
Pan Gwizda po prostu gwizda na pracę !!!
~lord duki 20-07-2012 9:39
bo to nie ma być dobrze to ma być tanio czyli ccc
CН.W.D.P. 20-07-2012 9:40
PONIEWAŻ LUDZIE W POLSCE ZARABIAJĄ CZTEROKROTNIE MNIEJ, NIŻELI W NIEMCZECH, WIĘC PRACA W POLSCE SIĘ NIE OPŁACA I TAK SIĘ W POLSCE ROBI, JAKA JEST PŁACA. PRAWIDŁOWE PODEJŚCIE DO ŻYCIA!! TAK TRZYMAĆ, BRACIA POLACY!!
~devilek 20-07-2012 9:46
... no tak to jest ; wygrać przetarg na remont ; zasmarować ściany byle taniej w ramach revitalizacji ; wziąć kasę i ... w nogi ... ze względów mykologicznych ten budynek nadaje się ... ale do wysiedlenia ... a MOŻE JEST ZABYTKOWY ??? ... co na takie dictum Konserwator Zbytków ? zgłosić konserwatorowi ! Njalatwiej sturopianem zalepić cały syf (choć i z marnych zdjęć wynika, że sposób styropianizacji daleki jest od fahowości, taka raczej rzeźba praktykantów ! ech, grzanie i wietrzenie swoją drogą, ale izolacja i osuszanie budynku swoją ... jak sie już w Gerlitz nauczyli, że przykrywanie grzyba styropianem msci sie już po 2-3 latach, bo budynek zaczyna kwitnąć i ciągnąć wilgoć jak gąbka, a szczelny styropian jest dla grzybka jak ciepłe gniazdko. p.pRezes chociażby sie nie błaźnił. a zreszta
~oooo 20-07-2012 9:59
Pan Gwizda nie ma pojęcia co to rewitalizacja, a to co widać na zdjęciach to skandal. Zamiast wydawać pieniądze na ten picerunek należało zrobić dach, skuć tynki zewnętrzne, zrobić izolację poziomą za pomocą iniekcji a w przyszłym roku lub za dwa zrobić to co teraz.Po obecnej akcji czyli przykrycia budynku termosem ze styropianu - za rok, dwa budynek będzie do rozbiórki a ludzie w szpitalach. Mam nadzieję, że Nadzór Budowlany stanie na wysokości zadania. A ten Pan "z zawodu jest dyrektorem" i wszystko co potrafi to ściemniać a o sztuce budowlanej słyszał, że takowa istnieje ale pojęcia nie ma co to takiego
~M_ 20-07-2012 10:26
Jest Wspólnota Mieszkaniowa, jest Zarząd – to on jest odpowiedzialny za podpisanie umowy, która jak wynika z artykułu nie obejmuje odgrzybiania. Nie chcę być niegrzeczny, ale mieszkańcy powinni zrozumieć, że ci ONI którzy robią fuszerkę są tak naprawdę MY – bo ich wybraliśmy i powierzyliśmy im nasze pieniądze i majątek. Już najwyższy czas zmienić slogan ONI POWINNI na MY POWINNIŚMY.
~XPC 20-07-2012 10:29
1.skucie starych tynków 2.urzycie specjalej chemi w celu usuniecia bakterii po powodzi. 3.odcięcie kapilarnego podchodzenia wód gruntowych(podciecie murów,lub wykonanie iniekcji) 4.zastosowanie tynków renowacyjnych, drenażu,opaski itp ...ale to wszystko trzeba zaplanowac na etapie projektu i napewno cena bedzie 2x wieksza niz 200tys zł ,ale mieszkańcy mieli by zrobione ....do nastepnej powodzi niestety takie są realia
~ 20-07-2012 11:13
A na kiego grzyba? ODGRZYBIAĆ?
rymcycymcy 20-07-2012 11:31
Grzyby w czerwcu !! ...grzybiarze już szykują koszyczki, scyzoryczki i piersióweczki ! :)
~ja1 20-07-2012 11:34
to co dzieje sie u nas w polsce to pezechodzi ludzkie pojecie ci na stanowiskach maja w dupie jak lidzie mieszkaja ich tam wsadzic i niech pomieszkaja to zobacza jak to jest bo inaczej to zawsze vtak juz bedzie poprostu maja nas gdzies
rymcycymcy 20-07-2012 11:39
...sorki, chyba jestem miesiąc do tyłu ! :)
~Adi 20-07-2012 12:12
Zazwyczaj nie komentuję artykułów które nie dotyczą moich spraw które poruszam, ale stanowisko zarządcy nieruchomości i to co zobaczyłem na zdjęciach wzbudziło moje zadziwienie. Zarząd twierdzi, że grzyba nie ma podczas gdy jest to wyraźnie widoczne na zdjęciu. Zarządca bezczelnie kpi sobie z mieszkańców i czytelników zajmując takie stanowisko, podczas gdy zdjęcia pokazują wyraźnie, że jest inaczej niż twierdzi "Wspólny Dom". Pozdrawiam mieszkańców Kamiennej 1 w Piechowicach i życzę wytrwałości w walce o godne warunki mieszkaniowe. Adrian Janda mieszkaniec Cieplic
~czytelnikJ 20-07-2012 12:30
Ludzie od razu do Ekspresu dla reporterów. Jak wam przykryją ten syf styropianem to się podusicie od samego smrodu. Wtedy już się nawet wietrzyć nie da. Do nas wpakowano przestarzałe technologie plastikowych okien i ocieplania budynków, które się nie sprawdzają nawet w zdrowych budynkach, bo mury nie takie, wentylacja nie taka itd. Ale coś takiego!!! Jak Wam to zakryją to już nikt nie będzie widział od czego chorujecie o najgorszym scenariuszu nie wspominając. Po prostu pozrywajcie to.
~olo 20-07-2012 12:41
w ramach rewitalizacji,pan Stasiu G , niech sam zamieszka w tym budynku, a w ramach rozszerzenia działalności niech uruchomi produkcje pieczarek i boczniaków
~osa 20-07-2012 13:13
To co tam zrobią ( termoizolacja bez odgrzybienia) nie będzie "rewitalizacją" lecz dewastacją! Rewitalizacja ma na celu polepszenie a nie pogorszenie stanu technicznego budynku.
~osa 20-07-2012 13:16
do misiaczek........... podaj definicję słowa "standart" bo nie znam tego słowa
~piechowice 20-07-2012 13:50
Przeciez rewitalizacje zlecil Urzad Miasta a nie Zarzad Nieruchomosci. Dlaczego w tym artykule podane sa nieprawdziwe informacje? Wyglada na to, ze komus wyjatkowo zalezalo na oczernieniu Spolki. Pani Redaktor powinna sie grubo tlumaczyc za podawanie nieprawdziwych informacji!
~ 20-07-2012 13:56
założyć hodowlę boczniaków,a w piwnicy pieczarki
~piechowice 20-07-2012 14:07
Przeciez rewitalizacje zlecil Urzad Miasta a nie Zarzad Nieruchomosci. Dlaczego w tym artykule podane sa nieprawdziwe informacje? Wyglada na to, ze komus wyjatkowo zalezalo na oczernieniu Spolki. Pani Redaktor powinna sie grubo tlumaczyc za podawanie nieprawdziwych informacji!
~słów brak 20-07-2012 15:39
Najlepiej powołać komisję Maciorewicza d.s. ustalenia jest/niema grzyba. Potem jak jest, niech Kaczyński wezwie Premiera do ustąpienia, a lud głodujący wyśle na grzyby do Piechowic. Jeśli niema, to należy wysłać hordy radiomatryjne do Brukseli, aby wymanifestowała Grzyba. Coby był. Bo komisje Maciorewicza charakteryzują się tym, że nawet jak nima to jest. Aha, nie zapomnijcie dołączyć do komisji znanej z wystąpień antypaństwowych posłanki Machałek. Jej znajomość Piechowic gwarantuje, że żadna brzoza nue umknie chytrym ślepkom Toniego M.
~słów brak 20-07-2012 15:42
PS. należy sprawdzić uprzednio, czy rzeczony grzyb nie jest z rodziny Rydzykowatych. Jeśli tak, to należy tępić środkami grzybobójczymi (woda święcona inaczej), Jeśli nie pomoże - zostawić w spokoju. Z braku multiplexa samo z...hnie.
~ 20-07-2012 18:35
do 15:42, zarąbiście to ująłeś( łaś)
~!!! 20-07-2012 18:56
To dopiero zrobią termos.
~Obywatel 20-07-2012 19:08
Niech się cieszą że w ogóle coś robią by poprawić standard mieszkania w tym budynku bo w Jeleniej Górze płaci się wcale nie taki mały czynsz a miasto nic nie robi by polepszyć standardy budynków komunalnych.
~ 20-07-2012 20:15
Napiszcie o koncertach w Mirsku które będą jutro i pojutrze!
~ 20-07-2012 22:09
A gdzie listwa startowa ja się pytam, no gdzie???? Nie ma nie ma nie ma ...... Fahofcy od siedmiu bolączek.
~DO ROBOTY 20-07-2012 23:50
CENA WYNAJMU MIESZKANIA NA WOLNYM RYNKU 1 000 ZŁ + LICZNIKI CENA W SPUŁDZIELNI ??? 200 A MOŻE 300 ZŁ-
~DARMOCHA 20-07-2012 23:52
A GDZIE JEST MANNA Z NIEBA-PŁACE CZYNSZ CAŁE 100 ZŁOTYCH TO MI SIĘ NALEŻY, A JESZCZE CHCE NOWEGO MERCEDESA ALBO BMW
~PALESTYNA 21-07-2012 0:07
Zapraszam wszystkich do wyjazdu z kraju skoro jest tak żle- może gdzie indziej da się żyć za darmo. Ktoś nam zbuduje dom za 5 zł, W zimie napali za 10 zł i tak dalej. PROSZĘ WYKUPIĆ MIESZKANIA NA WŁASNOŚĆ I BĘDZIE PO PROBLEMIE.
~fanjelonki 21-07-2012 8:14
szkoda,że Jelonka wprowadza cenzurę -mój koment nie był obraźliwy!!! Jeszcze raz powtórzę- żyją z MOPSu na nasz koszt-roszczenia mają ogromne a nawet okien im się umyć nie chce-WSTYD ŁAPĘ PO CUDZE WYCIĄGAĆ!! Każdy z nas musiał zapracować na swój dom, nie ma za darmo!!!!
CН.W.D.P. 21-07-2012 9:04
GOŚCIU ZWĄCY SIĘ fanjelonki, ŻADNA TU CENZURA NIE DZIAŁA, BOWIEM CENZURY JUŻ DAWNO NIE MA, A POZA TYM CENZURA NIE NA TYM POLEGA, CO TOBIE SIĘ WYDAJE. RZECZ JEST TEGO RODZAJU, ŻE TRZEBA SIĘ ZAREJESTROWAĆ W PORTALU, ZDOBYĆ STATUS ZAUFANEGO UŻYTKOWNIKA I WÓWCZAS NABYWA SIĘ PRAW MODERATORA FORUM. CZYLI JA MOGĘ WYWALIĆ KAŻDY WPIS, JAKI MI SIĘ PODOBA I NIE MUSZĘ NIKOMU TŁUMACZYĆ, CZEMU TO ROBIĘ. ROZRYWKA TAKA PO PROSTU. WIĘC REJESTROWAĆ SIĘ, DRODZY UŻYTKOWNICY, REJESTROWAĆ SIĘ, A NIKT NIE BĘDZIE MÓGŁ USUWAĆ WASZYCH KOMENTARZY. NAWET JA!! BO KOMENTARZE ZAUFANYCH UŻYTKOWNIKÓW MOŻE USUWAĆ TYLKO SUPERMODERATOR...
~spacerowicz 21-07-2012 9:56
Zrobić tam Biedronkę
~do Robak 21-07-2012 19:15
Jaką ty szkołę kończyłeś,może lepiej nie mów.Nie rób wstydu swoim nauczycielom.Błędy ortograficzne na poziomie trzeciej klasy podstawowej.
~petent 21-07-2012 22:50
Rence i nogi opadają po kontakcie z urzędnikami, a ich kompetencja wprost poraża
~LXZ 21-07-2012 22:57
W tym art. brak mi kilku rzeczy. Czy autor art. zbadał czy i ile do tego remontu dokładaja lokatorzy budynku? jakie są wpływy z czynszu- bo przecież to nie mieszkańcy innych bydynków zasponsorują im remont i Zale i pretensje z każdej strony, a przecież to wspólnota z zarządcą podejmują uchwałe w sprawie remontu !!! czy mieszkańcy tej konkretnej posesji ( wspólnoty)posiadają fundusze wystarczające na przeprowadzenie pełni prac, jakich oczekują -bo może nie i nie ma co błockiem sie oczerniać tylko wziąść ustalić co, gdzie i za ile mogą teraz zrobić, na co ich stać a na co nie. Nie ma co oczekiwac na manne z nieba. Trzeba spłacić zaległe czynsze, zaciągnąc kredyt, zrobić co i jak trzeba i dbać , dbać jak o swoje!
~abc... 22-07-2012 7:51
Nie ma sensu pisać tu żadnych komentarzy. Te które zawierają prawdę choć nie są obrażliwe są po krótkim czasie usuwane. A więc prawda w oczy kole ! Jak za komuny. Za niektórymi osobami ten styl działania ciągnie się aż do teraz. WSTYD.
~fanjelonki 23-07-2012 20:46
do abc zobacz co napisał CH.W.D.P uwaza się za moderatora chyba w ten sposób ten smieszny typ podnosi swoje ego~!
~ 30-07-2012 11:09
Widać ze zdjęć, że syf nie tylko na zewnątrz. Może z pieniędzy innych pomalować Wam mieszkania i wybialkowac piwnice? Zgadzam sie z przedmowcami: sprawdzić czy zapłacony jest czynsz. Na taka inwestycje inne wspólnoty zaciągania kredyty, a tutaj tylko ręce wyciągają do Mops i jeszcze narzekają. Nie jesteś właścicielem mieszkania to ciesz sie ze coś dostajesz za cudze pieniądze. Jak jesteś właścicielem to po kredyt do banku i wtedy zdecydujesz czy jakość prac jest odpowiednia!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wkrótce będzie zakaz wstępu na Tamę Złotnicką

Śmierć na żwirowni

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Dachowanie w Radomierzu

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1072
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%