MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Grzegorz Kołodko w Książnicy: Gdzie hołota robi za elitę, nie może być dobrze

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 20 kwietnia 2013, 8:12
Aktualizacja: Niedziela, 21 kwietnia 2013, 8:53
Autor: Mea
Fot. Mea
W Książnicy Karkonoskiej odbyło się wczoraj (19.04.) otwarte spotkanie mieszkańców z byłym wicepremierem i ministrem finansów Grzegorzem Kołodko. Profesor mówił o elitach politycznych, kryzysie gospodarczym, likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych, a nawet o powodach swojego wegetarianizmu. Promował również swoje książki: „Wędrujący świat” i „Świat na wyciągnięcie myśli”.

- Moja najnowsza książka „Świat na wyciągnięcie myśli”, tak jak i poprzednia „Wędrujący świat” jest skierowana do wszystkich, którzy mają nadzieję na lepszą przyszłość. Piszę o problemach gospodarczych w naszym kraju, Europie i na świecie, o kulturze i polityce, społeczeństwie i technologii, o środowisku naturalnym, ale pod kątem tego, jak będzie wyglądała przyszłość. Stosuję zasadę, że ekonomia powinna być tak prosta, jak to jest możliwe, ale nie prostsza, bo wtedy można popaść w prostactwo, a tego się wystrzegam. Najnowszą książkę czyta się jak thriller polityczny, a wcześniejsza była wydana w dziesięciu językach – powiedział Grzegorz Kołodko.

Na spotkanie przybyło ok. 30 osób, którzy po wysłuchaniu wykładu, zadawali pytania o różnorodnej tematyce. Pytano o to, jaki wpływ ma kryzys politycznych elit w Polsce na kryzys gospodarczy.

– Jest polityka i politykierstwo, są politycy i politykierzy. Tam, gdzie hołota robi za elitę, nie może być dobrze i to jest cytat z mojej najnowszej książki. Znam polityków, którzy mają parcie na szkło i zrobią wszystko, by być popularni i rządzić ludźmi. Zwracam uwagę na brak pragmatyzmu wśród tych elit. Jak dziewiętnaście lat temu zostałem wicepremierem i ministrem finansów, to chciałem rozwiązywać problemy w sposób postępowy. Okazało się, że aby przeszła prosta ustawa, trzeba było stoczyć dwuletnią walkę na śmierć i życie. Polityka to nie jest zajęcie dla ludzi uczciwych, a jeśli się tacy tam znajdą, to długo nie wytrzymają. Jeśli elity polityczne działają na nierealistycznych założeniach to nieunikniony jest kryzys gospodarczy. Elity powinny działać według prawdy, postępu i dla Polski – podkreślił Grzegorz Kołodko.

- Ludzie przestali czuć, że cokolwiek zależy od nich. Ani wykształcenie, ani umiejętności nie zapewniają przyszłości. Zwykły świat przestaje zależeć od zwykłych obywateli – alarmował jeden z uczestników spotkania.

Grzegorz Kołodko uważa, że większość problemów można rozwiązać, na przykład społecznych czy demograficznych. - Również kryzys w Polsce jest rozwiązywalny. Nasz los zależy od nas, choć niektórzy faktycznie zaczynają sądzić, że demokracja jest bez sensu, bo nie zależy od społeczeństwa tylko od garstki ludzi w Sejmie. Przecież mamy wpływ na to, kto będzie rządził naszym państwem. Warto zmienić sposób opodatkowania, osłabić walutę, by móc więcej produkować i eksportować, a także zlikwidować umowy śmieciowe – mówił były wicepremier.

Pytano również o to, czy stworzenie dwóch systemów ubezpieczeniowych OFE i ZUS-u było słuszne? – Te systemy przy umiejętnym rządzeniu mogłyby być ze sobą kompatybilne. Jeśli jednak rząd widzi, że Otwarte Fundusze Emerytalne nie sprawdzają się, to nie powinien ich na siłę utrzymywać. Moim zdaniem OFE powinno zostać zlikwidowane. System kapitałowy miał być dobrowolny, miał być jedynie dodatkiem, a jest kompletnie zamknięty i nie spełnia swojej roli. Dlatego też trzeba było wydłużyć wiek emerytalny, by były pieniądze na emerytury – powiedział Grzegorz Kołodko.

Zadano również pytanie o przyczyny przejścia profesora na wegetarianizm. – Przestałem jeść mięso z powodu diety. Później nawet przestałem jeść ryby. Było to po jednej z wypraw, gdzie nurkowałem i zobaczyłem przepiękną rybę tak wielką, jak ja. Kiedy spojrzałem jej w oczy i uświadomiłem sobie, że przecież trzeba by ją zabić, żeby zjeść, już wtedy wiedziałem, że przestanę spożywać również ryby. Obecnie mam zasadę, że w ogóle nie jadam zwierząt, nie chcę uczestniczyć w ich zabijaniu i świetnie się z tym czuję. Ponadto od kilkunastu lat nie wypiłem ani kropli alkoholu. Bez pewnych rzeczy po prostu da się żyć – zaznaczył były minister finansów.

– Lubię posłuchać mądrych ludzi, szczególnie tych, którzy uczestniczyli w życiu polskiej polityki – powiedziała Barbara Matecka z Cieplic.

- Interesuję się polityką w naszym państwie, choć jest takie powiedzenie, że polityka to łajdak, ale czasami warto poznać zdanie innych, szczególnie tych, którzy tworzyli swego czasu polski rząd – mówiła Halina Krzewicka z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rondo już niebawem

Czytelniczka: drogo i brudno

Rzeźby dla Kowar

Komentarze (48) Dodaj komentarz

CН.W.D.P. 20-04-2013 9:20
Wyrażenie pod kątem – używane w sąsiedztwie takich czasowników, jak oceniać, a...lizować, rozpatrywać – pochodzi od rzeczownika kąt, nie od konto. — Mirosław Bańko, PWN
~ 20-04-2013 9:28
Sygnaly jakze na czasie, ale co dalej? nie sadze by narod polski byl w stanie cos zmienic. Ludzie osiedli na niebycie a czas leci. Wyksztalcenie czy jego brak w rownym stopniu nie maja dzis wiekszego znaczenia w polepszaniu zycia ogolu. Kto jest przy korycie lub blisko tej kliki, nawet pozostajac jako byly komuch, ma perspektywy. Ten beton i jego macki jest zakala dzisiejszoci. Dziwne tylko ze taka zaraza rozrosla sie pod wzrokiem czasow demokracji i wolnego narodu. Po obaleniu komuny byly szanse na czystki, lecz tego zaniechano. Dzis mamy jak mamy. Pleta wladz jest powiedzenie - PLUJ K... W OCZY, POWIE I TAK ZE PADA DESZCZ.
~ 20-04-2013 9:48
http://chomikuj.pl/domarant/A+-+Smolensk+i+Polska/Polska/polityka/Kim+by*c5*82+ojciec+prezydenta+Izaaka+Stolzmana+alias+Aleksandra+Kwa*c5*9bniewskiego,969383902.doc
~fg 20-04-2013 10:08
Powiedział pod kontem czy pod kątem? Szkoda ze nie napisał, redakcja nie miała by problemów.
~kloss 20-04-2013 10:29
sam okradł nas podatkiem bankowym tzw podatek kołodki a teraz ma czelność krytykować innych???A gdzie jego prawdziwi mocodawcy?odpowiedź prosta-w TelAviwie
~kloss 20-04-2013 10:32
sorry,to belka wprowadził podatek od kont bankowych,ale kołodko to też żyd!
~30 osób? 20-04-2013 10:52
Przyszło mało, a pokazać trzeba dużo... Szkoda, że nie zrobiono ujęć całej sali. Te zbliżenia małej grupki osób są bardzo wymowne...
~JAMNIK 20-04-2013 11:04
ŚWIETNY TEKST: "GDZIE HOŁOTA ROBI ZA ELITĘ, NIE MOZE BYĆ DOBRZE". TO SIĘ ŚWIETNIE TYCZY WŁADZ TEGO MIASTA
~ 20-04-2013 11:21
jak był przy korycie to milczał , wywalili na zbity pysk to sprzedaje informacje, do jednego wora z nimi
~gregory 20-04-2013 11:33
Poszedł śladem Wałęsy, chce zarabiać na wykładach...nawet w Jeleniej Dziurze, ale tu kokosów raczej nie ma, i to audytorium, 30 osób...to kompromitacja miasta.
~ 20-04-2013 11:40
Czy przypadkiem dotknięty Bożym Palcem wódz nie zapowiadał czegoś zupełnie odwrotnego: http://praca.wp.pl/title,Drastyczny-wzrost-Co-trzeci-Polak-chcialby-wyjechac-za-praca,wid,15496390,wiadomosc.html?ticaid=1106cf Jak Pan tłumaczy, że 1/3 (sic!) mlodych Polaków woli zachodnioeuropejski kryzys, niż oazę gospodarczych cudów?
~Rico 20-04-2013 11:43
A kto wybrał hołotę ?
~Stasio 20-04-2013 11:57
A kim ty jestes Grzesio ? Za kogo sie uwazasz ? Na twoj wyklad przyszlo 30 osob , nie uwazasz , ze robisz za elite a tak w zasadzie elita nie jestes ? Gdyby jedynie czesc prawdy w twoich slowach bylo to by cie na salony zapraszano a nie na wygwizdowo do czerwonej kotliny ....
CН.W.D.P. 20-04-2013 12:02
Rico, SPRAWA WYGLĄDA TAK, ŻE JEST DEMOKRACJA... A JAK PODAJE Wikipedia, DEMOKRACJA TO forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli... A PONIEWAŻ WIĘKSZOŚĆ OBYWATELI, TO HOŁOTA, WIĘC MASZ ODPOWIEDŹ NA SWE PYTANIE...
~ 20-04-2013 13:18
Jaki naród tacy wybrańcy.
~emeryt 20-04-2013 14:32
Do CH.W.D.P. Trzeba być bardzo nieprzyzwoitym, by napisać : A PONIEWAŻ WIĘKSZOŚĆ LUDZI TO HOŁOTA.... To brak szacunku do ludzi. To brak podstawowego wykształcenie wyniesionego z domu! Sodoma i gomora! Znaczenie słowa hołota - to ludzie biedni, niewykształceni.
Piipi Jelonkowa 20-04-2013 15:36
..do - [~Emeryt] .. zostaw w spokoju chlopaka ! .. bo on jest juz europejski,a taki juz wie i niekoniecznie od Pilsudskiego .. iz majac sasiada zlodzieja mozna pozyc sie patriotyzmu
~BongoBogno 20-04-2013 15:45
O proszę, kolejny odrzutek z PZPR...
~pytajnik 20-04-2013 16:44
Czy naczelne hasło spotkania dotyczy nomenklatury jeleniogórskiej?
~sowa 20-04-2013 17:18
Do emeryta.Widac czlowieku ze sta...les w miejscu reprezentujesz plaskosc nalesnika,definicje/okreslenia slow zmieniaja sie rownoczesnie ze zmiana systemu czy tradycji.Moze w systemie totalitarnym komuny tak sie definiowalo holote ale w demokracji wszyscy sa powinni byc rownorzednie wartosciowi obywatele , tylko problem jest ze holota siedziala i siedzi u wladzy, (nie generalizuje)ktora potrafila tak zholocic spoleczenstwo ze faktycznie by to wszystko oczyscic trzeba przejsc na wegetarianizm,tylko problem bo moze zabraknac trawy.Senat do likwidacji i przemyslane decyzje wyborcow.Kolodko ma racje zmiana podatkow, oslabienie waluty ,likwidacja umow smieciowych to mozliwosc zmian.
~Iwona 20-04-2013 17:52
Mimo, że w latach 1969-1989 był aktywnym członkiem PZPR diagnozuje sytuację kraju tak samo jak PiS.
~student 20-04-2013 17:54
może i było 30 osób ale na wczesniejszym wykładzie na UE było ponad 200 osób, żałuję że nie byłem na drugim wykładzie, byłaby okazja do dyskusji, której prawie nie było na UE.
~widłamignoi 20-04-2013 17:56
Michał Boni, Wielki Cyfryzator Kraju, ogłosił na antenie radia TOK.FM, że ma dość ministrowania i tekę w rządzie Tuska chętnie zamieni na europarlamentarny mandat. Przyznam, że wcale się chłopu nie dziwię – kasa dużo większa, odpowiedzialność żadna, a i świat można zwiedzić, samolotami sobie polatać...
~dupekzpo 20-04-2013 18:00
POwiem tak dzień bez ... na platfusów jest dniem straconym. Gonić dziadów i tu robimy liste
~ 20-04-2013 18:03
!1 =miejsce stary przekręt z miasta z desek
~RP Szymański 20-04-2013 18:09
Czemu pan Profesor nie wprowadził tych ekonomicznych cudów będąc ministrem finansów?
~radny Krycha 20-04-2013 18:29
2 miejsce przekręt z SLD
~emerytka 20-04-2013 19:08
Bardzo żałuję,że nie wiedziałam o tym spotkaniu.Chętnie wzięłabym udział.Mimo,że p.profesor Kołodko to nie moja opcja polityczna,to wielką radością jest spotkanie i posłuchanie mądrego człowieka.Bardzo brakuje m,co było i takich spotkań w naszym mieście.Czasem spełnia to zapotrzebowanie pani poseł M.Machałek,ale jest to wiele za mało.Ogłaszajcie na JELONCE takie spotkania.Czytanie tych wypocin,które się ukazują jako komentarze jest bez sensu.Wydaje się,że jest kilka osób ,które nie mają nic do roboty tylko piszą byle co nie mając pojęcia o czym piszą,dowodząc ,że nie potrafią czytać ze zrozumieniem.
~dodupkazpo 20-04-2013 19:37
2=Dzień bez ... na moherów też dzień stracony, ssijrurę dziadu.
~ 20-04-2013 20:34
było tak ciekawie że wystąpił brak siedzących miejsc buhaha
Piipi Jelonkowa 20-04-2013 20:50
~OJEJ !! .. ~Dlaczego ? ..Pan Bajor jest tak strasznie czarny,czyzby byla to pozostalosc .. po topieniu Marzanny !
~@19:37 20-04-2013 21:23
Palikota czy grodzkiej???
~POtodebile 20-04-2013 21:28
Panie 19;37 - jak widać przenosi Pan swoje obsesje na tych, którzy mają zdanie odmienne i od razu wrzuca Pan ich do jednego worka z napisem "wyborca Kaczyńskiego" Otóż jest Pan w błędzie, bo czym innym jest wybór opcji politycznej, a czym innym światopoglądowej lub/i mo...lnej. I właśnie w tym miejscu, w swojej subiektywności, potyka się Pan o własne słowa, nie rozumiejąc, że Pańskie oceny są jedynie kalką ogólników medialnych, w których zarówno Kaczyński, jak i piszący te słowa są dla Pana jedynie "mięsem", które chce Pan przyrządzić na podstawie marnej książki kucharskiej - zupełnie nie rozumiejąc na czym polega "gotowanie" . Otóż pragnę Pana z tego błędu wyprowadzić, bowiem gdyby Pan mniej emocjonalnie traktował ludzi o odmiennych poglądach, to mógłby Pan dokonać syntezy informacji,
~@ matołyzPO 20-04-2013 21:41
żeby leming zmądrzał? Musi się zestarzeć biorąc po drodze po dupie od życia?
~@19;34 20-04-2013 21:46
Zacznij intensywne ćwiczenie skłonów,do momentu,aż będziesz tak giętki,że bez zbędnego wysiłku,będziesz mógł pocałować mnie w dupę.Cieszysz się z darmowej rady?!!!.
~ 20-04-2013 21:50
@ miało być do @ !19;37
~wiadomodebil 20-04-2013 21:57
często się zastanawiam kto i dlaczego głosował na PO.Jakim profilem zawodowo,hm,kulturowym,charakteryzują się Ci ludzie.Z mojego otoczenia znam kilka osób i ich refleksje polityczne są na tyle głupie,że nie dają pola do dyskusji. i tu pojawia się menda z tekstem (-04-2013 19:37 | ~dodupkazpo | *.dialog.net.pl (78.10.*.*) 2=Dzień bez ... na moherów też dzień stracony, ssijrurę dziadu. )
rymcycymcy 20-04-2013 23:10
21:57 | ~wiadomod...l | ...Twoje ostatnie 7 wpisów z pewnością przekonało cały elektorat ! :) ...następne wybory macie już klepnięte, dobrej nocy ! :)
~Mietka 20-04-2013 23:12
Godzina spotkania była nietrafiona. Stąd taka kiepska frekwencja.
~67lat 20-04-2013 23:32
...następne wybory,, macie,, już klepnięte, lubie takie szuflady ciemnoto ty moja dobranoc
~@ rymcymcy 20-04-2013 23:47
Jakoś tak dziwnie na słowo złodziej lub kłamca to zawsze w gole wyskakuje kto..?d...le z PO ja tego nie wymyśliłem..
~ 20-04-2013 23:59
http://www.youtube.com/watch?v=F3_Flu8zQug
~musisz to zo 21-04-2013 0:08
http://www.youtube.com/watch?v=Uq2MDRh8gi4
rymcycymcy 21-04-2013 0:56
23:47 | ~@ rymcymcy | ...a jak ja chcę tez coś fajnego wbić w goglownie ...to mi zawsze wyskakuje ciprofloksacyna ! :) ...ja też tego nie wymyśliłem ! ;)
~ 21-04-2013 9:34
DOLNOŚLĄZAK. O godzinie 11 na Akademii Ekonomicznej profesor przemówił. Sala wypełniona po brzegi. Oprócz studentów-ekonomistów, grono profesorskie oraz jeleniogórzanie /jak rodzynki w cieście/. Wykład wielowątkowy. Znamienne, że profesor nie odniósł się oraz nie ocenił konkretnych przedsięwzięć gospodarczych, zrealizowanych przez poszczególne ekipy rządowe. Był sceptyczny wobec wprowadzenia euro, ale bez przekonania. Milczeniem zbył OFE, określanych przez niektórych "argentyńską ruletką", wprowadzoną przez Akcję Wyborcza "Solidarność". Wykład interesujący, aczkolwiek wiele wątków polemicznych.
~ 21-04-2013 20:38
Cd. z 9:34. Osobiście nie uczestniczyłem w tym interesującym spotkaniu. Mam nagranie. Wiem jednak, że bezrobotny Jędraszko oraz robotny i pracowity urzędnik magistratu od dialogu uczestniczyli w tym wykładzie. I bardzo dobrze. Zarówno jeden jak i drugi łyknęli odrobinę wiedzy ekonomicznej. Może dzięki tej wiedzy Jędraszko z bezrobotnego przekształci się w robotnego. Natomiast ten od magistrackiego dialogu sam siebie obliczy ile jeleniogórzanie płacą na jego utrzymanie. I po co. Jaką korzyść ekonomiczną mieszkańcy z tego mają? A tak na marginesie czy edukacja pana od ratuszowego dialogu społecznego winna odbywać się w czasie jego pracy na rzecz magistratu? Czy zakres obowiązków, kompetencji i odpowiedzialności dialogowego, przewiduje jego edukacje w godzinach pracy? DOLNOŚLĄZAK.
~ 21-04-2013 21:09
Cd. z 20:38. Wykład - spotkanie niezwykle cenne, szczególnie dla tych którzy uczuleni są na ekonomiczne aspekty funkcjonowania państwa. Szkoda,że w wykładzie nie uczestniczyli radni. Profesor Kołodko jest ekonomistą kontrowersyjnym, brutalnie szczerym, zarozumiałym, globtroterem. Swoją widzę teoretyczną spożytkował w praktyce. Między innymi jako wicepremier oraz minister finansów. Człowiek, który funkcjonując w strukturach władzy wykonawczej - rządowej nie doprowadził do ruiny finansów państwa. Jest przeciwieństwem wicepremiera Bauca, który w 1999 roku - w ramach Akcji Wyborczej Solidarność / gdzie kierowniczą role odgrywało PC z Kaczyńskim na czele/- zapoczątkował wielka dziurę budżetową wraz z trzema chybionymi reformami. DOLNOŚLĄZAK.
~kamana 30-04-2013 19:53
kto jest odpowiedzialny za dezinformację w JG? pytam kto? dlaczego poraz setny dowiaduje się o jakimś wydarzeniu lub koncercie po fakcie/?? żenada z tą jelenią...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zamknęli przedszkole z powodu koronawirusa

Zofia Czernow i Robert Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Nowi członkowie LGD

Zmiana harmonogramu wywozu odpadów

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
913
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%