MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Grzechy główne gastronomii

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ REGION
Sobota, 10 lipca 2010, 7:24
Aktualizacja: Niedziela, 11 lipca 2010, 7:51
Autor: Angela
– Kochanie! Dolej trochę wody. Jakaś oklapła jestem, Mówię pani. – Pani Iwonko, pani wytrze tę szminkę, bo klient znów się będzie pieklił
Fot. Archiwum
Mniejsze ilości lub moc alkoholi, niż te za które płacili klienci, dwa zamiast trzech naleśników, pierogi z mięsem zamiast z grzybami, niedomiary kawy w kawie czy brak legalizacji wag – to tylko niektóre z uchybień, jakie w ostatnim czasie „wychwycili” pracownicy jeleniogórskiej inspekcji handlowej w lokalach gastronomicznych otwartych do późnych godzin nocnych.

– Kochanie! Dolej trochę wody. Jakaś oklapła jestem, Mówię pani. – Pani Iwonko, pani wytrze tę szminkę, bo klient znów się będzie pieklił – ten dialog z „Misia” Barei, kiedy to kelnerka upija kawy ze szklanki dla klienta, znany jest chyba nie tylko kinomanom, a film nie traci do dziś na aktualności.
W ostatnim czasie pracownicy Inspekcji Handlowej w Jeleniej Górze skontrolowali dziewięć punktów gastronomicznych, w tym sześć z Jeleniej Góry, dwa z Bolesławca i jeden ze Zgorzelca.

– Kontrolowaliśmy rzetelność sprzedaży, prawidłowość uwidaczniania cenników, jakość zarówno półproduktów, jak i wyrobów gotowych, prawidłowość oznakowania towarów, terminy ważności, warunki sanitarne i legalizacje wag – mówi Iwona Kozak, dyrektor delegatury Państwowej Inspekcji Handlowej w Jeleniej Górze.

Co stwierdzili inspektorzy? Nierzetelność wydawania posiłków, w tym przypadkową podmiana dania. Klient zamiast pierogów z grzybami, dostał droższe pierogi z mięsem. Inny konsument zamiast trzech naleśników ze szpinakiem otrzymał tylko dwa. Pojawiły się też niedomiary wydawanego alkoholu i kawy, nie było też gramatur w cennikach, pięć placówek nie miało w kartach dań gramatur napojów i potraw.
Stwierdzono też obniżanie mocy alkoholu do czterech procent. Pięć z dziewięciu placówek nie posiadało też nielegalizowane wagi. Nie było natomiast uwag co do jakości i oznakowania towarów.

Na nieuczciwych handlujących nałożono aż osiem mandatów karne w kwocie 1400 zł. Każdy konsument, który zauważy uchybienia dotyczące jakości podawanych potraw i napojów oraz funkcjonowania placówek może zgłosić swoje uwagi do Inspekcji Handlowej w Jeleniej Górze przy ulicy Groszowej 1. W przypadku zatruć natomiast sprawę należy zgłaszać do Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Jeleniej Górze.

Jak zapewnia Iwona Kozak, handlowcy takich kontroli mogą spodziewać się przez cały czas.
- Kontrole prowadzone są na bieżąco, w każdym kwartale. Przy czym w pierwszej kolejności odwiedzamy punkty zgłoszone nam przez konsumentów – mówi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Lokator celowo podpalił mieszkanie

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~...i. 10-07-2010 8:11
polecam skontrolowaniu kluby w jeleniej gorze...np.zamawiajac wodke z red bullem wlewana jest wodka zamiast 40 ml,ok 25 ml i do tego napoj idzie na dwie szklanki:),bo w jednej jest tyle lodu,ze miesci sie tylko pol napoju:)
~Obywatel 10-07-2010 9:01
Tylko 9 punktów gastronomicznych skontrolowali, przecież to tylko mały procent w całej jeleniej.
~, 10-07-2010 9:30
a piccernie na placu ratuszowym tam dopiero sie dzieje odgrzewane nie sprzedane , zywnosc trzymana w garazach dla ochlody i przywozona samochodem osobowym w bagazniku co teraz pry takich temperaturach poprawia jakosc i gotowac nie trzeba bo sie juz ugotowaly w bagazniku no i jak takiich sprawdzic skoro inspekcja idzie do pracy wieczorem aby sie zabawic na koszt podatnika
~teesa 10-07-2010 9:53
Pani Angelo: kłania się, ja zwykle, znajomość zasad pisowni ojczystego języka - np. prawidłowa forma to "gastronomii". Zdanie "Pięć z dziewięciu placówek nie posiadało też nielegalizowane wagi." jest bez sensu... Interpunkcja też "autorska" ;). Jeśli już Pani musi pisać, to proszę to weryfikować, bo wstyd i zły przykład!
~ 10-07-2010 10:14
.. i bardzo dobrze,ze do alkoholu dolewają wody ! ~Hi, ..będzie mniej pijanych .. ~WIADOMO .. *męzczyzn !
~LUDZIE 10-07-2010 10:59
no i dobrze,niech ich sprawdxają,jeszcze powinni sprawdzać zawartosc "cukru w cukrze",bo np pierogi ruskie to prawie same ziemniaki.a te co maja byc z kapustą i grzybami to kapusta"okraszona"pieczarkami, a przykladow można mnożyć
~do teesa 10-07-2010 12:08
Co się czepiasz człowieku. Potrafisz tylko krytykować? Masz zły dzień czy co? To po jakiego grzyba wchodzisz i czytasz co jest na Jelonce. Czujesz się lepiej jak komuś błędy wytkniesz?
~teesa 10-07-2010 12:23
Czytam, bo umiem czytać. Pisać powinni ci, co umieją pisać.
~ 10-07-2010 12:24
do 12;08,to Ty się czepiasz, styl i słownictwo jedna wielka masakra,a co mamy czyać portale np. Wrocławia,Zielonej Góry czy Poznania?,nas interesuje Jelonka i to czytamy a redakcji powinna pomyśleć nad zmianą redaktorów piszących
teessi 10-07-2010 12:30
Teesa, jak się nie ma nic mądrego do napisania, to się czepia błędów. Poczytaj sobie Onet.pl. Tam też je można znaleźć. Możesz wyżywać się do woli.
~Do tessi 10-07-2010 13:17
Ty to żeś błysnęła mądrością!
~ 10-07-2010 16:48
Karą powinno być również publiczne podanie nazwy lokalu, żeby człowiek wiedział czego może sie spodziewać i na co zwracać uwagę. Dostaliby po kieszeni to na drugi raz zaczęliby szanowac klienta.
~wawelski 10-07-2010 16:57
Ten z 12:08: >>> Cnotą rzekomą stało się w Polsce bylejakość i olewanie zasad i prawideł. Im głupszy więc pismak, tym większe cyce wypych po ordery. Zawsze będę gnoił tych, co nie umieją pisać, lub nie chcą nacisnąć odpowiedniego klawisza, żeby wyszło jak trzeba. Dlatego twój wpis krytykujący słusznie wytykającego błędy "tessa" świadczy tylko o twojej głupocie.O niczym innym.
~ja 10-07-2010 18:04
temat o gastronomii a wy tu o gramatyce... npaiszciez sos jakie knajpy omijac itd bo to ludzi interesuje ale wy pewnie nie wiecie bo w słownikach siedzicie i czekacie komu na forum zasady pisowni wypomnac. Dowlacie sie ze ktos zle cos napisałem nie tak jak trzeba popatrzecie na przykłądy z góry nasie politycy , czarni (kosciół) itd tam to dobiero jest czyta gramatyka
~eee ATRAPA! 10-07-2010 18:11
proponuje udać się kontrolującym do klubu ATRAPA w Jeleniej Górze... zamawiając Red Lebel'a + Coca Cola otrzymuje się znacznie mniej składników drinka a więcej lodu. Zamówcie sobie osobno Red Lebel'a i Cole zmieszajcie to razem - ZOBACZCIE RÓŻNICE, podobnie wódka, inne whisky itd itp!!!
~klient 10-07-2010 18:49
do wyzej. łyche to pije sie czysta nie z cola wiec nie narzekaj :)
~klientelaaa 10-07-2010 22:59
WJANOWICACH JEST BAR MAMA ROZA I TAM SIE DZIEJE!BARMAN JAKI PIJANY I NIE DOLEWA BROWARA DO PELNA A NA KUCHNI TEZ JEST MEXYK!KIEDYS JEDZONKO BYLO DOBRE A TERAZ SZOK!WIEC....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Bus dla strażaków

60 okrążeń na 60 lat

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
99
Tak
44%
Nie
49%
Nie wiem
6%