MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Gry wojenne, czyli kuchnia warsztatowa

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 14 lipca 2009, 13:53
Aktualizacja: Środa, 15 lipca 2009, 7:25
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Szatkowaniem kapusty, improwizacjami muzycznymi połączonymi z tańcem oraz szlifowaniem poszczególnych scen zajmowali się dziś uczestnicy warsztatów „Lato w teatrze” w ósmym już dniu imprezy.

Dobiegają powoli końca prace nad poszczególnymi epizodami „Histeryji”, sztuki, które będzie finalną realizacją imprezy. Uczestnicy dopracowują poszczególne sceny, a Łukasz Duda z prowadzącymi będą się zastanawiać, jak ekspresję młodzieży połączyć w całość. Póki co jego grupa ćwiczyła dziś „wojenną” scenę, ale pozbawioną elementów walki.

– Wojna to także codzienność, choćby przyrządzanie posiłków z „kryzysowych” warzyw. Mamy więc kapustę, marchewkę i cebulę i do tego szatkownicę oraz sześć kucharek – mówi Łukasz Duda przedstawiając podstawę epizodu tej sceny. Uczestnicy warsztatów przygotowują więc oryginalny kapuśniaczek. Wszystko w rytm ostrej muzyki i z żonglowaniem jedną z główek kapusty.

Tadeusz Rybicki ze swoimi podopiecznymi ustawiał scenę z papierową kołdrą. Ten epizod ma w sobie coś z poezji i niesie dość sporą dawkę emocji. Aktorzy powoli podnoszą się spod kołdry, chwytają bambusowe tyczki i „rozbudzają” siebie nawzajem.

Grupa Daniela Jacewicza rozgrzewała się dziś improwizując na zadany, lekko jazzujący, muzyczny temat. Pracowano też nad sceną do przedstawienia, w której – przy akompaniamencie chóru śpiewającego pieśń o żurawiach – jedna z dziewcząt czyta „Zbrodnię i karę” Dostojewskiego, a druga – odgrywa taneczną etiudę.

Dziś także przyszedł czas na pochwalenie się dorobkiem ostatnich dni. Uczestnicy „Lata w teatrze” mieli okazję zobaczyć sceny przygotowane przez poszczególne grupy. Z racji jednoczesnego odbywania zajęć nie mieli ku temu okazji wcześniej.

– Najtrudniejsze przed nami – nie ukrywa Łukasz Duda. Teraz przyjdzie czas na łączenie poszczególnych scen i pracę nad całością przedstawienia. Nie będzie to proste: w projekcie uczestniczy około 30 osób. Dziś mieli okazję podzielić się swoimi przemyśleniami na temat warsztatów z Bożeną Gromadzką i Dorotą Grabowską, które sprawują opiekę pedagogiczną. Na pytanie, co młodzi ludzie chcieliby w warsztatach zmienić, panie usłyszały, że jest za mało zajęć. Tę niedogodność zrekompensuje dziś grupa Łukasza Dudy, która po południu zostanie na dodatkowy seans.

„Lato w teatrze” to projekt Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie, który – wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – trwa aktualnie na 9 scenach w całej Polsce. W Jeleniej Górze warsztaty są możliwe dzięki wsparciu urzędu miasta. Premiera „Histeryji” w niedzielę, 19 lipca, o godz. 19 w JCK przy ulicy Bankowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Gospodarny "Ekonom"

Nowy dyrektor WORD

Pół wieku twórczości niezwykłego artysty

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~wuef 14-07-2009 15:04
i się pan Tejo na zdjęciu znalazł ;)
piipi 14-07-2009 15:45
~Hmm ..13-ka moze byc tutaj PECHOWA ! Ubijanie kapusty jest polaczone z czystymi nogami ! (..patrz.zdj.*13)
~ 14-07-2009 16:42
I to jest najlepsze zdjęcie!:-)
~ 14-07-2009 17:25
Oczywiście to nr 31 (a właściwie również i 34). :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Osiedle zmienia się

Gospodarni nagrodzeni

Prezentacja uczelni pogranicza

Jasełka w Ósemce

Orszak Trzech Króli

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
152
Tak
18%
Nie
75%
Nie wiem
7%