MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Grupa wsparcia i wszechnica zamku Czarne

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 7 lutego 2009, 13:04
Aktualizacja: 13:05
Autor: Mar
Fot. Mar
Konferencja jaka odbyła się w centrum kultury ekologicznej na zamku Czarne była jednocześnie początkiem działania grupy nazywającej się Społeczne Kuratorium Dwór Czarne.

- Chcemy, żeby ci ludzie, którzy podpisali się pod listem intencyjnym, wspierali nas w zabiegach o dokończenie remontu dworu i uczynienia z niego miejsca nieustannie żyjącego – tłumaczył prezes centrum Jacek Jakubiec.

Jednym ze sposobów wykorzystania zabytku ma być Wszechnica Dwór Czarne, zarejestrowana już szkoła zawodowa, która będzie szkolić młodzież i dorosłych w zanikających zawodach rzemieślniczych i konserwatorskich.
- Będą to między innymi sztukator, pozłotnik, dekarz czy renowator mebli – mówił Jacek Jakubiec – specjalistów w tych zawodach coraz bardziej potrzeba, a specjalistów, którzy chcą przyjąć uczniów jest coraz mniej. A pracy dla nich na Dolnym Śląsku jest bardzo dużo. Chociażby przy kolejnych odnawianych zamkach i pałacach.

Wsparciem organizacyjnym projektu wszechnicy, która ma ruszyć już w tym roku we wrześniu służyć będzie Dolnośląska Izba Rzemieślnicza oraz Euroregionalna Izba Przemysłowo-Handlowa. Jej dyrektor ds. kształcenia zawodowego Tadeusz Popowicz mówił o tym jak pilne jest wznowienie edukacji zawodowej i średniej w tych zawodach. Na Dolnym Śląsku wśród 5.100 uczniów uczących się w warsztatach rzemieślniczych tylko 43 szkoli się w zawodach konserwatorskich.
- To stanowczo za mało, to nie pozwala nawet na utrzymanie istniejącego stanu – mówiła Zofia Czernow.

Społeczne Kuratorium w składzie: Marcin Zawiła, Zbigniew Ładziński, Zofia Czernow, Henryk Gradkowski, Grzegorz Rychter, Andrzej Woźniak, Witold Szczudłowski i kilka innych osób ma szukać sponsorów, szykować wnioski unijne i zabiegać o środki.

- Kończy się okres pionierski i wolontariat – mówi Jacek Jakubiec – musimy mieć źródła stałego finansowania Dworu jako instytucji. Temu będą służyć nasze inicjatywy.
Obecni na spotkaniu prezydenci Jeleniej Góry, członek zarządu województwa Piotr Borys, posłowie Marzena Machałek i Marcin Zawiła zgodnie chwalili pomysł szerszego wykorzystania unijnych pieniędzy do realizacji kolejnych etapów odbudowy i rozbudowy dworskiego założenia Czarne.
W planach jest między innymi budowa ekologicznych domów pasywnej energii, w których wykorzystuje się energię wytwarzaną przez urządzenia i mieszkańców.

Czy w realizacji tych planów pomoże Społeczne Kuratorium projektu Dwór Czarne okaże się już wkrótce, gdy zaczną się zabiegi o pieniądze na wykonanie zamierzeń.

Ogłoszenia

Czytaj również

To było bezpieczne?

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~luis 7-02-2009 13:35
czy pan Jakubiec sam opłaca sobie noclegi w dworze czarne czy płaci czynsz czy płaci za gaz za prąd ---nie jeszcze dostaje stałą pensję
~luis 7-02-2009 13:37
tam jest g..... zrobione a pieniądze unijne poszły w błoto nie raz widziałem bale na dworku pewnie w ramach unii europejskiej
~ago od kosmosu 7-02-2009 17:29
a to on tam mieszka?????
~popieram czarne 7-02-2009 18:05
10 lat gadania o wszechnicy za nami, 10 przed nami- zamiast zbierać polityków, trzeba się wziać i zrobić
~marekn 7-02-2009 20:29
Gratuluję Panu Luisowi. Świetny komentarz. Z pewnością wszystko robi najlepiej na świecie. I oczywiście opowie nam co on zrobił dla ratowania jakiegoś cennego zabytku naszego miasta. Nikogo nie gloryfikuję, ale tylko dzięki p. Jakubcowi Dwór Czarne ocalał od ruiny.
~teee..... luis......... 7-02-2009 20:47
A TY CZEGO DOKONAŁEŚ W SWOIM MARNYM ŻYWOCIE????
~ago od kosmosu 7-02-2009 22:14
"budowa ekologicznych domów pasywnej energii, w których wykorzystuje się energię wytwarzaną przez urządzenia i mieszkańców." To bardzo interesujący pomysł! No i ta energia wytwarzana przez urządzenia i ... mieszkańców... Ciekawe, jakie urządzenia będą przy tym wykorzystywane. To dobry temat, może warto go bardziej przybliżyć w osobnym artykule?
~jelenica 8-02-2009 9:40
znamy znay te twoje numery jacku .fudacja kultury,wszechnica jak dziewica,tu złodziziej tam panna to niech ci z niebios spadnie manna.
~wiarygodny 8-02-2009 14:00
Kolejna idee fikse,pana jakubca. Najpierw miało być gospodarstwo rolne prowadzone z holendrem.O,sukcesów Dalej ,hodowla wierzby enrgetycznej.O,sukcesów Dalej,spółdzielnia socjalna.O,sukcesów.Teraz domy pasywne i szkoła. I tak by można, mnożyć dalej pomysły pana jacka,którymi sypie jak z rękawa. A w koło dworu straszą ruiny dawnych obór które to zostały doprowadzone do takiego stanu dzięki między innymi takim ludziom jak jakubiec.Jedno uratował a drugie chyli się ku ruinie.
~?? 8-02-2009 17:27
A państwo jelenica i wiarygodny to tak z dobrego serduszka piszą i rymują czy z czystej zazdrości?
~xcd 8-02-2009 17:48
W tytule to raczej DWÓR powinno być bo zamek to chyba Chojnik najbliżej:) (w dlaszym tekście autor już chyba doszedł do takiego wniąsku)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Senator zachęca do głosowania na maszty

Lwówczanin w ITTF

Gra Miejska w Piechowicach – 3 października

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
908
Tak
24%
Nie
73%
Nie wiem
4%